Мактаб ўқитувчиларини янги методика асосида қайта тайёрлаш бўйича Умуммиллий лойиҳа бошланади - Ta’lim / Образование
Мактаб ўқитувчиларини янги методика асосида қайта тайёрлаш бўйича Умуммиллий лойиҳа бошланади
Мактаб таълимини ислоҳ қилиш бўйича йил бошида белгиланган топшириқлар ижроси, йил якунига қадар устувор вазифаларга бағишланган йиғилиш бошланди.
Мактаб ўқитувчиларини янги методика асосида қайта тайёрлаш бўйича Умуммиллий лойиҳа бошланади – Президент келгуси устувор вазифаларни белгилаб берди.
Ушбу янги тизим доирасида келгуси 3-4 йилда мактаблардаги барча синф ўқитувчилари янги методика асосида ўқитилади. Бунинг учун:
• 1 июнга қадар ҳар бир ҳудуддаги Малака ошириш марказлари негизида Педагогларни янги методикаларга ўргатиш миллий таълим марказлари ташкил этилади;
• ушбу марказларга математика, физика, кимё, биология, IT каби аниқ ва табиий фанлар бўйича хориждан энг малакали мутахассислар жалб қилинади;
• хорижий мутахассислар ёрдамида олийгоҳ, миллий таълим марказлари ва мобиль гуруҳларнинг муаллимларидан иборат ҳар бир вилоят кесимида «тренерлар гуруҳлари» шакллантирилади;
• мазкур тренерлар эса жойларда мактаб ўқитувчиларининг бевосита малакасини ошириб боради. Уларнинг ойлик иш ҳақига 100 фоизгача устамалар тўланади.

Будет запущен общенациональный проект по переподготовке школьных учителей на основе новых методик - Ta’lim / Образование
Будет запущен общенациональный проект по переподготовке школьных учителей на основе новых методик
Прошло совещание, посвященное приоритетным задачам по реализации поставленных задач в начале года по реформе школьного образования.
Будет запущен общенациональный проект по переподготовке школьных учителей на основе новых методик — Президент поставил следующие приоритетные задачи.
По этой новой системе в ближайшие 3-4 года все школьные учителя будут обучаться на основе новой методики. Для этого:
• К 1 июня на базе центров повышения квалификации в каждом регионе будут созданы национальные центры повышения квалификации учителей;
• В эти центры будут привлекать наиболее квалифицированных специалистов из-за рубежа в области точных и естественных наук, таких как математика, физика, химия, биология, информационные технологии;
• С помощью зарубежных специалистов в каждом регионе будут сформированы «коучинговые группы», состоящие из преподавателей вузов, национальных центров образования и мобильных групп;
• эти инструкторы будут непосредственно повышать квалификацию школьных учителей на местах. Им будет выплачиваться до 100% надбавки к их зарплатам.