Ўзбекистонда мактаблар ўртасида “Намунали мактаб” рейтинги жорий этилади - Ta’lim / Образование
2022 йилнинг 1 сентябрдан бошлаб республиканинг барча туман (шаҳар)лари кесимида “Намунали мактаб” рейтингини шакллантирилади ва эълон қилиб борилади. Бу ҳақда ХТВ президентнинг қабул қилинган янги қарорига асосланиб хабар берди.
matematika_oqituvchisi
Қайд этилишича, рейтинг доирасида ҳар ўқув йили якунида умумий ўрта таълим муассасаларида олиб борилаётган маънавий-маърифий ишлар ҳолати Халқ таълими вазирлиги томонидан тасдиқланган мезонлар бўйича баҳолаб борилади.
Бунинг учун умумий ўрта таълим муассасаларида олиб борилаётган маънавий-маърифий ишлар ҳолатини баҳолаш ва рейтингни юритиш учун туман (шаҳар) халқ таълими бўлимлари бошлиқлари раҳбарлигида махсус комиссиялар тузилади ҳамда уларнинг хулосаларига кўра, умумий ўрта таълим муассасалари рейтинг кўрсаткичлари асосида «яшил», «сариқ» ва «қизил» тоифаларга ажратилади.
Рейтинг кўрсаткичлари асосида «қизил» тоифага киритилган умумий ўрта таълим муассасаларида маънавий-маърифий ишлар самарадорлигини ошириш бўйича зарур чоралар кўрилади.

Школы поделят на «красные», «желтые» и «зеленые» сообразно уровню духовно-просветительской работы - Ta’lim / Образование
Школы поделят на «красные», «желтые» и «зеленые» сообразно уровню духовно-просветительской работы
Информационная служба Министерства народного образования сообщает о том, что с начала нового учебного года вводится рейтинг «Образцовая школа» по всем школам республики.
С 1 сентября 2022 года во всех районах и городах Узбекистана будет установлен и объявлен рейтинг каждой школы.
Согласно указу президента «О дополнительных мерах по развитию народного образования» в конце каждого учебного года Министерство народного образования будет оценивать рейтинг духовно-просветительской работы в каждой школе, после чего будет составлен общий рейтинг школ. Для оценки состояния духовно-просветительской работы будут созданы специальные комиссии, которые возглавят начальники районных (городских) отделов народного образования.
Оценка, которую может получить школа, будет одним из трех цветов: «зеленым», «желтым» или «красным». Соответственно, позже для каждой цветовой категории будут приниматься определенные меры, направленные на дальнейшее повышение эффективности духовно-просветительской работы в школах. Особенно это будет актуально для школ, которые попадут в «красную» категорию.