Янги ўқув йили учун квоталар тасдиқланди. Қабул 20 июндан бошланади - Ta’lim / Образование
2022/23 йилги ўқув йили учун Ўзбекистон ОТМларига қабул квоталари тасдиқланди. Қабул жараёнларини ташкил этиш тўғрисида президент қарори эълон қилинди.
Президентнинг тегишли фармойишига асосан янги ўқув йилида бакалавриатнинг кундузги йўналишида 77 477 нафар, сиртқи йўналишда 26 095 нафар, кечки таълим шаклида 3 725 нафар, янги турдаги масофавий таълим шаклида эса 3 410 нафар талаба ўқишга қабул қилинади. Магистратура учун қабул 10 688 нафар этиб белгиланган.
Янги ўқув мавсумида қабул 20 июндан бошланадиган бўлди. Қабул жараёнида абитуриентларни онлайн рўйхатдан ўтказиш Ягона интерактив давлат хизматлари портали ва ДТМ расмий сайти орқали ҳар йили 20 июндан 20 июлга қадар (20 июл куни ҳам), чет тили фанидан касбий (ижодий) имтиҳон ўтказиладиган бакалавриат таълим йўналишлари бўйича эса 10 июлга қадар (10 июл куни ҳам) амалга оширилади.
Қарорда ўқишни кўчириш бўйича янги тартиб ҳам белгиланган. Унга кўра, давлат ОТМсининг биридан бошқасига талабалар ўқишини кўчиришга фақатгина қуйидаги ҳолатларда рухсат берилади:
1. Талаба оила қуриши муносабати билан турмуш ўртоғи доимий яшайдиган ҳудуддаги олий таълим муассасасига ўқишини кўчириш учун мурожаат қилганда;
2. Давлат органларининг ходимлари иш жойи ўзгарган тақдирда унинг турмуш ўртоғи ёки вояга етмаган фарзанди ўқишини кўчириш учун мурожаат қилганда, тегишли вазирлик (идора) раҳбарининг тавсияси асосида.
Бошқа ҳолларда бир давлат ОТМдан бошқасига (ҳудудидан қатъи назар) ўқишни кўчиришга рухсат этилмайди. Хориждан ва Ўзбекистондаги хорижий ва нодавлат ОТМлардан ўқишни кўчиришда амалдаги тартиб сақланиб қолган.
Магистратурага бир йилда 2 марта қабул бўлади
Қарорга кўра, давлат ОТМларининг магистратурасига қабул бир йилда икки марта – август ва январ ойларида ташкил этилади. Август ойидаги қабул навбатдаги ўқув йили учун тасдиқланган давлат гранти ва тўлов-контракт асосидаги ҳамда молиявий мустақиллик берилган ОТМларнинг кузатув кенгашлари томонидан тасдиқланган тўлов-контракт асосидаги қабул параметрларига мувофиқ амалга оширилади.
Январ ойидаги қабул эса дастлабки қабул натижаларига кўра тўлмаган ўринлар ҳамда давлат комиссияси томонидан тасдиқланган қўшимча тўлов-контракт асосидаги қабул параметрларига мувофиқ амалга оширилади.

Утверждены квоты на новый учебный год. Приём начнётся с 20 июня - Ta’lim / Образование
Утверждены квоты приема в вузы Узбекистана на 2022/23 учебный год. Обнародован указ президента об организации процесса приёма.
Согласно соответствующему указу президента, в новом учебном году будет принято 77 477 студентов дневной формы обучения, 26 095 студентов заочной формы обучения, 3 725 студентов вечерной формы обучения и 3 410 студентов дистанционной формы обучения. В магистратуту принимаются 10 688 студентов.
Приём на новый учебный сезон начнется с 20 июня. Онлайн-регистрация абитуриентов осуществляется через Единый портал интерактивных государственных услуг и официальный сайт ГТЦ с 20 июня по 20 июля каждого года (также 20 июля), а также профессиональный (творческий) экзамен по иностранным языкам проводится до 10 июля (также 10 июля) по направлению бакалавриата.
Постановление также устанавливает новый порядок перевода обучения. По новому порядку, перевод обучения студентов из одного государственного вуза в другой допускается только в следующих случаях:
1. При обращении студента с заявлением о переводе образования в высшее учебное заведение в районе постоянного проживания супруга в связи с вступлением в брак;
2. По представлению руководителя соответствующего министерства (ведомства) при обращении работников государственных органов за переносом образования его супруги или несовершеннолетнего ребенка в случае перемены места работы.
В иных случаях перевод образования из одного государственного вуза в другой (независимо от его территории) не допускается. Сохранен действующий порядок перевода студентов из-за рубежа, а также из зарубежных и негосударственных вузов Узбекистана.
Приём в магистратуру осуществляется 2 раза в год
Согласно решению, приём в магистратуру государственных вузов будет проходить два раза в год — в августе и январе. Приём в августе осуществляется в соответствии с параметрами приёма на основании утвержденных государственного гранта и платежно-договорной формы на очередной учебный год, а также на основании платно-договорной формы приёма, утвержденных наблюдательными советами вузов, которые имеют финансовою самостоятельность.
Прием в январе будет осуществляться в соответствии с параметрами приема на основании дополнительной оплаты-договора, утвержденной государственной комиссией, а также на места, не заполненные по результатам первичного приёма.