Айрим педагогик ОТМ тегишли йўналишларида сиртқи таълим шаклига қабул амалга оширилмайди - Ta’lim / Образование
Айрим педагогик ОТМ тегишли йўналишларида сиртқи таълим шаклига қабул амалга оширилмайди
Президентнинг «Педагогик таълим сифатини ошириш ва педагог кадрлар тайёрловчи олий таълим муассасалари фаолиятини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги (ПҚ–289-сон, 21.06.2022 й.) қарорига мувофиқ:
2022/2023 ўқув йилидан:
• мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус ва профессионал таълимда фойдаланиладиган дарсликлар ҳамда методик қўлланмаларни педагог кадрлар тайёрловчи ОТМга уларнинг талабномасига мувофиқ пуллик асосда тақдим этиш тартиби жорий қилинади;
• педагог кадрлар тайёрловчи ОТМ кундузги таълим шаклида ўқиётган 2–4-босқич талабалари учун ҳафталик ўқув машғулотлари “4+2” тартибида (дарсларнинг 4 куни ОТМда, 2 куни мактабгача ва умумий ўрта таълим муассасаларида амалиёт ўташ тартибида) олиб борилади.
Педагогика таълим муассасаларида сиртқи таълим бекор қилинади
Ҳар йили педагог кадрлар тайёрловчи ОТМ ихтисослик кафедраларининг камида 5 фоиз профессор-ўқитувчиларини хорижга танлов асосида малака ошириш ва стажировкага юбориш чоралари кўрилади.
Қарорга кўра, 2023/2024 ўқув йили қабулидан педагогик кадрлар тайёрловчи ОТМнинг айрим таълим йўналишлари бўйича сиртқи таълим шаклига қабул амалга оширилмайди (қуйидаги жадвалда келтирилган).
Юқоридаги жадвалда кўрсатилмаган педагогика соҳасидаги таълим йўналишларига сиртқи таълим шакли бўйича ўқишга таълим тизимида педагогик фаолиятга оид камида 5 йиллик иш стажига эгалар қабул қилинади.
Бунда уларнинг педагогик иш стажига эга эканлиги “Ягона миллий меҳнат тизими” идоралараро дастурий-аппарат комплексидаги маълумотлар асосида белгиланади.
2023 йил 1 январгача педагог кадрлар тайёрловчи ОТМ бакалавриатида ўқиётган талабалар учун уларнинг таълим йўналишларига турдош бўлган мутахассисликлар бўйича қўшимча педагогик тайёрлов дастурлари ишлаб чиқилади.
Дастурлар бўйича ўқишга ОТМ бакалавриатининг сўнгги икки босқичда ўқиётган талабалар қабул қилинади.
Дастурларни ўзлаштирганлик тўғрисидаги сертификатга эга шахсларга олий таълим ташкилотида ўқишни битирганидан сўнг қайта тайёрлаш курсларидан ўтмасдан сертификатда кўрсатилган мутахассислик бўйича мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус ва профессионал таълим ташкилотларида педагогик фаолият билан шуғулланиш ҳуқуқи берилади.
2023/2024 ўқув йилидан педагог кадрлар тайёрловчи ОТМнинг қўшма таълим дастурларида таълим олаётган талабаларнинг ҳамкор хорижий ОТМда ўқиш даври учун тўлов-контракт қийматини қоплаб бериш тартиби жорий этилади.
2023 йилдан педагогика соҳаси бўйича нуфузли хорижий ОТМда бакалавриат, магистратура, докторантура дастурлари асосида кадрлар тайёрлаш учун “Эл-юрт умиди” жамғармаси стипендиялари ҳисобидан ҳар йили тасдиқланган умумий қабул квоталари доирасида педагог кадрлар учун камида 35 та алоҳида квота ажратилади.
Қарор билан педагог кадрлар тайёрловчи ОТМ ҳузурида ташкил этиладиган академик лицейлар (8 та) рўйхати тасдиқланди.
2023/2024 ўқув йилида тажриба-синов тариқасида педагог кадрлар тайёрловчи ОТМ ҳузуридаги академик лицейларга қабул икки босқичли саралаб олиш тизими – дастлабки ёзма имтиҳон ҳамда тест синовлари асосида ташкил этилади.
2022/2023 ўқув йилидан умумий ўрта таълим муассасаларининг педагог касбига лаёқатли 10–11-синф ўқувчиларини махсус ишлаб чиқилган вариатив ўқув режалари асосида ўқитиш чоралари кўрилади.

Приём на заочное форму обучения в некоторые направления педагогических вузов не будет осуществляться - Ta’lim / Образование
Приём на заочное форму обучения в некоторые направления педагогических вузов не будет осуществляться
В соответствии с Указом Президента «О мерах по повышению качества педагогического образования и дальнейшему развитию деятельности высших учебных заведений по подготовке педагогических кадров» (ПП №289 от 21.06.2022 года):
Начиная с 2022/2023 учебного года:
• вводится порядок предоставления на платной основе педагогическим высшим образовательным учреждениям по их заявкам учебников и методических пособий, используемых в сферах дошкольного, общего среднего, среднего специального и профессионального образования;
• для студентов 2- 4 курсов, обучающихся по очной форме обучения в вузе по подготовке педагогических кадров, еженедельные учебные занятия проводятся в режиме «4+2» (4 дня — занятия в вузе, 2 дня — в дошкольных и средних общеобразовательных учреждениях, в порядке прохождения практики).
Педагогика таълим муассасаларида сиртқи таълим бекор қилинади
Будут приняты меры по ежегодному направлению на конкурсной основе не менее 5 процентов профессоров-преподавателей кафедр специализации педагогических высших образовательных учреждений на повышение квалификации и стажировку в зарубежные государства.
Начиная с 2023/2024 учебного года, приём на заочную форму обучения по 14 образовательным направлениям был отменён, и было установлено, что кроме этих направлений, на заочную форму обучения будут приниматься лица, имеющие стаж педагогической деятельности не менее 5 лет.
До 1 января 2023 года для студентов, обучающихся в бакалавриате педагогических вузов, будут разработаны дополнительные педагогические подготовительные программы по смежным с их направлениями образования специальностям.
На учебу по программам принимаются студенты, обучающиеся на последних двух курсах бакалавриата вуза.
Лицам, имеющим сертификат об усвоении программ, после окончания учебы в высшей образовательной организации предоставляется право на занятие педагогической деятельностью в организациях дошкольного, общего среднего, среднего специального и профессионального образования по специальности, указанной в сертификате, без прохождения курсов переподготовки.
С 2023/2024 учебного года будет внедрен порядок, в соответствии с которым студентам, обучающимся по совместным образовательным программам педагогических вузов, выплачивается компенсация на покрытие стоимости платного контракта за период обучения в партнерском зарубежном вузе.
Для подготовки кадров в сфере педагогики в престижных зарубежных вузах на основе программ бакалавриата, магистратуры и докторантуры, начиная с 2023 года, будет обеспечено выделение в рамках ежегодных общих квот приема, утвержденных за счет стипендий Фонда «Эл-юрт умиди», не менее 35 отдельных квот для педагогических кадров.
Постановлением утвержден перечень академических лицеев (8 наименований) при вузах, осуществляющих подготовку педагогических кадров.
В 2023/2024 учебном году прием в академические лицеи при педагогических вузах в порядке эксперимента организуется по двухэтапной системе отбора – на основе предварительного письменного экзамена и тестовых испытаний.
С 2022/2023 учебного года будут приняты меры по обучению учащихся 10–11 классов учреждений общего среднего образования, имеющих способности к профессии педагога, на основе специально разработанных вариативных учебных планов.