Жисмоний тарбия фани ўқитувчилари учун малака синовлари қандай шаклда ўтказилади? - Ta’lim / Образование
Жисмоний тарбия фани ўқитувчилари учун малака синовлари қандай шаклда ўтказилади?
Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 17 сентябрдаги 572-сон қарори билан тасдиқланган тегишли Низом талабларига кўра, таълим ташкилотларининг жисмоний тарбия фани ўқитувчиларига аттестациянинг назарий (оғзаки, ёзма) синовлари тўртта саволдан иборат бўлади.
Maktablarning jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilari attestatsiya sinovlaridan qay tartibda o‘tadi?
Белгиланган вақтда, тўлиқ, тўғри ва сифатли жавоб берилганлиги кўра ҳар бир топшириқ учун 5 баллдан, жами 20 баллик тизимда баҳоланади.
Амалий синовлар тўртта жисмоний машқдан:
• 100 метрга югуриш;
• жойидан туриб узунликка сакраш;
• турникда тортилиш (эркаклар учун), гимнастика ўриндиғига таяниб, қўлларни букиш ва ёйиш (аёллар учун);
• ётган ҳолда қўлларни бош орқасига қўйиб гавдани кўтаришдан иборат.
Ҳар бир машқ учун 15 баллдан, жами 60 балл берилади.
Изоҳ: аҳолининг жисмоний тайёргарлик даражасини баҳолаш тизимида ёшига мос келадиган ихтиёрий талабларни муваффақиятли бажарган жисмоний тарбия фани ўқитувчилари аттестациянинг амалий синовларидан озод этилади ва уларга мазкур синовлардан максимал 60 балл берилади.

В какой форме будет проводиться аттестация для преподавателей физической культуры? - Ta’lim / Образование
В какой форме будет проводиться аттестация для преподавателей физической культуры?
Согласно требованиям соответствующего Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года № 572, теоретические (устные, письменные) аттестационные испытания учителей физической культуры образовательных организаций будут состоять из четырех вопросов.
За каждое задание, в соответствии с тем, что в указанное время был дан полный, правильный и качественный ответ, по 20-балльной системе начисляется от 5 баллов.
Практические испытания состоят из четырех физических упражнений:
• бег на 100 метров;
• прыжки в длину с места;
• подтягивания на турнике (мужчины), сгибание и разведение рук, опирание на гимнастический стул (женщины);
• подъем корпуса лежа с заведением рук за голову.
За каждое упражнение начисляется 15 баллов, всего 60 баллов.
Примечание: учителя физкультуры, успешно выполнившие добровольные требования, соответствующие возрасту в системе оценки уровня физической подготовленности населения, освобождаются от практических испытаний аттестации и получают максимум 60 баллов по данным испытаниям.