Малака тоифасини олиш учун иш тажрибасини оммалаштириш талаб қилинадими? Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш Давлат инспекцияси ушбу саволга батафсил жавоб берди.
Савол: Ассалому алайкум! Мен 2020 йилда Жиззах Давлат педагогика институтини тамомлаб, шу йилдан бошлаб Фориш туманидаги мактабларнинг бирида бошланғич синфларда дарс бериб келаяпман. 2022 йил январь-июнь ойларида ўтказиладиган аттестацияларда ўз ҳохишимга кўра навбатдан ташқари иштирок этмоқчи эдим. Лекин, илмий бўлим мудирининг гапларига қараганда, “иш тажрибам оммалаштирилмаганлиги” сабабли иштирок эта олмас эканман! Шу тўғрими?
Жавоб: Низомга 5-илова билан тасдиқланган баҳолаш мезонларининг 2-бобида “Умумий ўрта таълим ташкилотлари педагог кадрларининг педагогик маҳоратини баҳолаш қуйидаги мезонлар асосида Баҳоланиши белгилаб қўйилган:
- очиқ дарс ўтганлиги;
- ўқувчиларнинг ўқув фанидан рейтинг кўрсаткичлари;
- таълим бериш воситалари, шакллари ва ахборот-коммуникация технологияларидан дарс жараёнида фойдаланганлиги;
- педагог кадрларнинг ўқув семинарлари ёки методик бирлашмаларда методик ишланмалар билан иштирок этганлиги;
- педагог кадрларнинг профессионал танловларда иштирок этганлиги.
❗️Юқоридагилардан кўриниб турибдики, Малака тоифасини олиш учун ўқитувчининг иш тажрибаси оммалаштирилган бўлиши шарт эмас!
Янги тартибга кўра, кўрсаткичлардан бир-нечтасидан баҳоланмаса ҳам, ёки “ноль” балл билан баҳоланса ҳам ўқитувчилар малака синовлари натижаларига кўра исталган тоифага эга бўлишлари мумкин! (0+80=80 балл олий тоифа, 2+78=80 балл олий тоифа, 4+76=80 олий тоифа ва ҳоказо.

Требуется ли распространение передового опыта работы для получения квалификационной категории? Этот вопрос ответила подробно Государственная инспекция по контролю качества образования при Кабинете Министров.
Вопрос: Здравствуйте! Я закончила Джизакский государственный педагогический институт в 2020 году и с этого года веду начальные классы в одной из школ Форишского района. Я хотела добровольно принять участие в аттестации в январе-июне 2022 года. Но, по словам завуча, я не смогу участвовать в аттестации, потому что мой опыт работы не популяризировался! Это правильно?
Ответ: В глава 2 критериев оценивания, утвержденных приложением №5 к Положению говорится:
«Оценка педагогической квалификации учителей общего среднего образования, основана на следующих критериях:
- проведение открытых уроков;
- рейтинговые показатели учащихся по предмету изучения;
- использование учебных пособий, форм и информационно-коммуникационных технологий в учебном процессе;
- участие педагогического персонала в образовательных семинарах или методических объединениях с методическими разработками;
- участие педагогических кадров в профессиональных конкурсах».
❗️ Как видно из вышесказанного, для того, чтобы получить квалификационную категорию, опыт работы преподавателя не нужно популяризировать!
Согласно новому положению, учителя могут получить желаемую категорию по результатам квалификационных испытаний, даже если они оценены не более чем по одному из показателей, или с оценкой «ноль»! (0+80 = 80 баллов высшей категории, 2+78 = 80 баллов высшей категории, 4+76=80 баллов высшей категории и т.д.)
Критерии оценки педагогического мастерства и психологической подготовки учителей (на узбекском языке)