Ягона мактаб формасини жорий этиш бўйича қонунчилик ҳужжатларига ўзгартириш киритилди. Бу ҳақида Халқ таълим вазирлиги хабар бермоқда.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 3 октябрдаги “Умумий ўрта таълим муассасаларида маънавий-маърифий ҳамда тарбиявий ишлар самарадорлигини ошириш концепциясини тасдиқлаш тўғрисида”ги 558-сонли қарори билан Ҳукуматнинг айрим қарорларига тегишли ўзгартиришлар киритилди.
Хусусан, Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 19 майдаги 271-сон Қарорига мувофиқ ўқувчиларнинг ягона мактаб формасида келишлари ихтиёрий этиб белгиланди.
Шу билан бирга, Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 15 августдаги 666-сон Қарорига мувофиқ ўқувчиларнинг давлат умумий ўрта таълим муассасасига тегишли тартибда тасдиқланган шакллардаги ягона мактаб формасини босқичма-босқич жорий этилиши белгилаб қўйилди.
«Шу ўринда ўқувчилар таълим муассасасига мактаб Уставида белгиланган ички тартиб ва одоб-ахлоқ қоидаларига риоя этган ҳолда кийиниб келишлари лозимлигини эслатиб ўтамиз», — дейилади хабарда.

С 2022/2023 учебного года отменено полное введение единой школьной формы - Ta’lim / Образование
Внесены изменения в законодательные акты о введении единой школьной формы. Об этом сообщает Министерство народного образования.
maktab_formasi
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 3 октября 2022 года № 558 «Об утверждении Концепции повышения эффективности духовно-просветительской и воспитательной работы в общеобразовательных учреждениях» в некоторые постановления Правительства внесены соответствующие изменения.
В частности, в соответствии с постановлением Кабинета министров № 271 от 19 мая 2022 года посещение учащихся в единой школьной форме стало добровольным.
В то же время постановлением Кабинета министров от 15 августа 2018 года № 666 установлено поэтапное введение единой школьной формы, утвержденной в установленном порядке, в государственное общеобразовательное учреждение для обучающихся.
«Напоминаем, что учащиеся должны приходить в образовательное учреждение одетыми, соблюдая правила внутреннего распорядка и этикета, установленные уставом школы», — говорится в сообщении.