Юртимиз умумтаълим мактабларида маънавий – маърифий ишларни тизимли ташкил этиш, ёшларнинг интеллектуал салоҳияти ва дунёқарашини юксалтириш, уларда ватанпарварлик ва садоқат туйғуларини шакллантириш мақсадида сўнгги йилларда қатор ишлар амалга ошириб келинмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 3 октябрдаги 558-сон қарори асосида тасдиқланган “Умумий ўрта таълим муассасаларида маънавий-маърифий ҳамда тарбиявий ишлар самарадорлигини ошириш концепцияси”да бу борада муҳим вазифалар белгиланган.
Дарҳақиқат, бугунги кунда мактаб ўқувчиларининг китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини ошириш, ёш авлод онгида маънавий иммунитетни мустаҳкамлаш мақсадида буюк аждодларимизнинг бой илмий-маънавий меросини ўргатиб бориш, замонавий билим ва тажриба, миллий ва умуминсоний қадриятлар асосида тарбиялаш, бунда мактаб, маҳалла ва оила ҳамкорлигини янада мустаҳкамлаш ҳаётий заруратга айланиб бормоқда.
Мазкур Концепцияда таъкидланганидек, сўнгги йилларда халқ таълими тизимида “Янги Ўзбекистон мактаб остонасидан бошланади” деган эзгу ғоя асосида таълим-тарбияга замонавий педагогик технологияларни жорий этиш, ўқувчиларнинг билими ва иқтидори, ижодкорлик қобилиятини ривожлантириш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Шу маънода Концепциянинг асосий мақсади этиб ўқувчиларни миллий ва умуминсоний қадриятларга ҳурмат, юксак ахлоқий фазилатлар руҳида тарбиялаш белгиланганлиги ҳам жуда муҳимдир.
Концепцияга кўра, мактабларда “Ўзбекистон — Ватаним маним” мавзусида ижодий ишлар танлови, “Давлат рамзлари — фахрим, ғурурим”, “Давлат тили — миллат руҳи” ғояси асосида туркум маънавий-маърифий, адабий-бадиий тадбирлар ташкил қилинади.
Мактаблардаги мавжуд ҳолатни ўрганиш ва таҳлил қилиш мезонлари асосида аниқланган “қизил” тоифадаги мактабларда ижтимоий-маънавий муҳитни соғломлаштириш мақсадида идоралараро ҳамда кенг жамоатчилик ҳамкорлиги ташкил этилади. Шунингдек, “сариқ” тоифадаги мактабларда аниқланган камчиликларни бартараф этиш, “яшил” тоифадаги мактаблар тажрибасини кенг тарғиб қилиш ва оммалаштириш чоралари кўрилади.
Ўқувчиларда китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини ошириш мақсадида “оддийдан мураккабга” тамойили асосида ўқувчиларнинг бадиий асарларни танлаш ва синчиклаб ўқиш малакасини ҳосил қилиш бўйича услубий тавсиялар ишлаб чиқилади.
Ўқувчиларнинг китобхонликка бўлган қизиқишларини қўллаб-қувватлаш мақсадида халқ таълими вазирининг “Китобхон ўқувчи” танловини ташкил этилади, “Мактаб кутубхонаси”, “Жаҳон болалар адабиёти дурдоналари” рукнида юз жилдлик китоблар тўпламининг нашрини йўлга қўйилади.
Муҳаммад Хоразмий, Абу Райҳон Беруний, Аҳмад Фарғоний, Умар Ҳайём, Мирзо Улуғбек, Абу Наср Форобий, Абу Али ибн Сино, Маҳмуд Замахшарий, Абу Абдулло Рудакий, Абулқосим Фирдавсий, Ҳофиз Шерозий, Низомий Ганжавий, Абдураҳмон Жомий, Алишер Навоий каби кўплаб буюк алломаларимизнинг жаҳоншумул илмий-ижодий кашфиётлари ўқувчи-ёшлар ўртасида кенг тарғиб қилинади.
“Замонамиз қаҳрамонлари” рукнида туркум рисолалар, анимацион, ҳужжатли ва бадиий фильмлар, роликлар яратилиб, таълим-тарбия жараёнига жорий этилади. Мактаб кутубхоналари Ўзбекистон Қаҳрамонлари, илм-фан, маданият, адабиёт ва санъат намояндаларининг ибратли фаолияти ёритилган адабиётлар билан бойитилади.
Концепцияда мактаб, маҳалла ва оила ҳамкорлигини мустаҳкамлаш, кенг жамоатчилик ва ота-оналарнинг фарзанд тарбиясига эътиборини ошириш мактаблардаги ижтимоий-маънавий муҳит барқарорлигини таъминлашда муҳим аҳамиятга эга эканлиги алоҳида қайд этиб ўтилган.
Шу мақсадда маҳаллалардаги ёшлар етакчилари томонидан ўқувчиларнинг бўш вақтини мазмунли ўтказиш, “Ёшлар дафтари”, “Аёллар дафтари”, “Темир дафтар”га киритилган оилалар фарзандларини моддий ва маънавий қўллаб-қувватлаш, ўқувчиларни маҳаллаларда ташкил этиладиган халқ сайиллари, умумхалқ байрамлари, ўйинлар ва спорт мусобақаларига кенг жалб қилиш бўйича зарур ишлар амалга оширилиши белгиланган.
Бир сўз билан айтганда, мазкур Концепцияда белгиланган устувор вазифалар “Янги Ўзбекистоннинг янги мактаби” ғояси асосида мамлакатимизда мактаб таълимини умуммиллий ҳаракатга айлантириш борасида амалга оширилаётган ишларни мазмунан янги босқичга кўтаришда муҳим рол ўйнайди.

В целях систематической организации духовно — просветительской работы в общеобразовательных школах нашей страны, повышения интеллектуального потенциала и мировоззрения молодежи, формирования у них чувства патриотизма и преданности в последние годы проводится ряд работ.
В частности, в “Концепции повышения эффективности духовно-образовательной и воспитательной работы в общеобразовательных учреждениях”, утвержденной постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 3 октября 2022 года № 558, определены важные задачи в этом направлении.
Действительно, сегодня в целях повышения культуры чтения и чтения школьников, укрепления духовно-нравственного иммунитета в сознании подрастающего поколения, обучения богатому научно-духовному наследию наших великих предков, воспитания на основе современных знаний и опыта, национальных и общечеловеческих ценностей, дальнейшего укрепления сотрудничества школы, махалли и семьи становится жизненной необходимостью.
Как отмечается в данной концепции, в последние годы в системе народного образования проводится системная работа по внедрению современных педагогических технологий в образование на основе благородной идеи “новый Узбекистан начинается на пороге школы”, развитию знаний и талантов, творческих способностей учащихся.
В этом смысле также очень важно, что главной целью концепции является воспитание учащихся в духе уважения к национальным и общечеловеческим ценностям, высоким моральным качествам.
Согласно концепции, в школах будет организована подборка творческих работ на тему «Узбекистан — моя Родина», серия духовно-просветительских, литературных и художественных мероприятий, основанных на идее «Государственные символы — моя гордость», «Государственный язык — дух нации.
В целях оздоровления социально-духовной среды в школах “красной” категории, выявленных на основании критериев изучения и анализа текущей ситуации в школах, будет организовано межведомственное и широкое общественное сотрудничество. Также будут приняты меры по устранению выявленных недостатков в школах желтой категории, широкому продвижению и популяризации опыта школ зеленой категории.
В целях повышения у учащихся культуры чтения и чтения книг на основе принципа “от простого к сложному” разрабатываются методические рекомендации по формированию у учащихся навыков подбора и внимательного чтения художественных произведений.
В целях поддержки интереса учащихся к чтению будет организован конкурс министра народного образования «Читатель», будет издана коллекция книг в сто томов в рубрике «школьная библиотека», «шедевры мировой детской литературы».
В концепции особо отмечается, что укрепление сотрудничества школы, района и семьи, повышение внимания широкой общественности и родителей к воспитанию детей имеют важное значение для обеспечения стабильности социально-духовной среды в школах.
Одним словом, приоритетные задачи, поставленные в этой концепции, играют важную роль в поднятии проводимой в нашей стране работы на новый уровень в плане преобразования школьного образования в общенациональное движение, основанное на идее «Новой школы Узбекистана».