Бугун — 5 сентябрь куни Халқ таълими вазирлиги тизимидаги 10 085 та мактабда 2022-2023 ўқув йили дарслари бошланди. Бу ҳақида Халқ таълим вазирлиги хабар бермоқда.
Жорий ўқув йилида 702 000 нафар болажонлар умумтаълим мактабларининг 1-синфига қабул қилинди. Уларга 12 турдаги ўқув қуроллари, мактаб сумкаси, дарсликлар мажмуасидан иборат Президент совғалари топширилди.
Айтиш лозимки, мактабларда таҳсил олаётган 6 469 737 нафар ўқувчи иштирокида ташкил этилаётган “Биринчи қўнғироқ” тадбирларида маҳаллий ҳокимликлар ҳамда кенг жамоатчилик вакиллари, маҳалла фаоллари, ўқувчилар ва уларнинг ота-оналари иштирок этди.
Мазкур “Биринчи қўнғироқ” тадбирлари “Янги Ўзбекистонда эл азиз, инсон азиз!” шиори остида ташкил этилиб, унда халқимиз ардоғидаги инсонлар, мактабларнинг кўзга кўринган битирувчилари ҳамда давлат идоралари раҳбарлари қатнашди.
Шунингдек, айни вақтда республикамиздаги барча умумтаълим мактабларида 2022-2023 ўқув йилининг биринчи дарс соати — “Мустақиллик дарслари” бошланди. Ушбу дарсларда истиқлол йилларида эришилган ютуқлар, ёшларимиз томонидан қўлга киритилган катта ғалабалар ҳамда миллий тарихимизнинг ёрқин лавҳалари ҳақида ўқувчиларга сўзлаб берилди.

Сегодня, 5 сентября в всех школах страны начались первые занятия 2022-2023 учебного года. Об этом сообщает Министерство народного образования.
В текущем учебном году в 1 класс общеобразовательных школ было принято 702 000 детей. Им были вручены президентские подарки, состоящие из 12 видов школьных принадлежностей, школьной сумки, набора учебников.
Следует отметить, что в мероприятиях “первый звонок”, организованных с участием 6 469 737 учащихся школ, приняли участие представители местных хокимиятов и широкой общественности, активисты махалли, учащиеся и их родители.
В этих мероприятиях «первого звонка» были организованы под лозунгом «В новом Узбекистане достоинство человека, интересы народа — наивысшая ценность!». В них приняли участие выдающиеся выпускники школ и руководители государственных учреждений.
Также в это же время во всех средних школах республики начался первый классный час 2022-2023 учебного года — «Уроки Независимости». На этих уроках учащимся рассказывали об успехах, достигнутых за годы независимости, о великих победах, одержанных нашей молодежью, а также о ярких картинах нашей национальной истории.