Президентнинг «Умумтаълим фанлари бўйича якуний давлат аттестациясини ўтказиш ва олий таълим ташкилотларига ўқишга қабул қилиш тартибини такомиллаштиришга оид чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори лойиҳаси эълон қилинди.
Умумий ўрта ва ўрта махсус таълим ташкилотлари ҳамда касб-ҳунар мактаблари умумтаълим фанлари бўйича якуний давлат аттестациясини ўтказиш ҳамда олий таълим ташкилотларига ўқишга қабул қилишнинг қуйидаги тартиби жорий этилади:
- 2024/2025 ўқув йилидан бошлаб таълим ташкилотлари битирувчилари учун умумтаълим фанлари бўйича якуний давлат аттестацияси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат тест маркази томонидан ўтказилади;
- битирувчилар учун мажбурий учта фан – она тили (ўзбек, рус, қорақалпоқ ва бошқа тиллар), математика ва Ўзбекистон тарихи фанларини ҳамда иккитадан тўрттагача бакалавриат таълим йўналишига мос бўлган умумтаълим фанларини билиш даражасини аниқлаш бўйича тест синови ўтказилади;
- тест синови натижалари бўйича битирувчиларга уч йил муддатга амал қиладиган электрон миллий сертификат берилади;
- битирувчиларга шаҳодатнома (ёки диплом) беришда якуний давлат аттестациясида битирувчиларнинг мажбурий фанлар бўйича тест синови натижалари инобатга олинади ва шаҳодатнома (ёки диплом)да қайд этилади;
- таълим дастурларини тўлиқ ўзлаштирган ва ўқув фанларидан йил давомида қониқарли баҳо олган битирувчилар тест синовига қўйилади. Битирувчилар рўйхати Халқ таълими вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси, тизимида умумтаълим муассасалари бўлган вазирлик ва идоралар томонидан электрон идоралараро ахборот алмашинуви орқали Давлат тест маркази платформасига интеграция қилинади;
- битирувчилар шаҳодатнома (диплом) олишлари учун тест синови натижаси бўйича мажбурий фанлардан тўпланиши лозим бўлган минимал балл Халқ таълими вазирлиги томонидан белгиланади;
- тест синови натижаси бўйича мажбурий фанлардан минимал балл ва ундан юқори балл тўплаган битирувчилар якуний давлат аттестациясидан ўтган ҳисобланади;
- йил давомида тест синовини топшириб умумтаълим фанларидан сертификатга эга ва унинг балли Халқ таълими вазирлиги томонидан белгиланган минимал ўтиш баллига мос келган битирувчилар тегишли фанлар бўйича якуний давлат аттестациясидан озод этилади;
- тест синовлари ҳар йили июнь-июль ойларида Давлат тест маркази томонидан катта сиғимли биноларда ҳамда таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш бўйича давлат комиссияси томонидан белгиланадиган узоқ ҳудудлардаги биноларда қоғоз (ёки электрон) шаклда ўтказилади;
- мажбурий фандан минимал балл тўплай олмаган, узрли сабабга кўра (касаллиги, оила аъзоларининг вафот этгани, халқаро спорт мусобақаларида, олимпиада ва кўрик танловларда иштирок этаётгани) тест синовида қатнаша олмаган битирувчиларга асословчи ҳужжатларга мувофиқ якуний давлат аттестацияси тўлиқ якунланганидан икки ҳафта ўтгач ушбу фанлардан қайта тест синовини топшириш ҳуқуқи берилади;
- қайта тест синови натижалари бўйича етарли балл тўплай олмаган битирувчилар барча олий таълим ташкилотларига ўқишга қабул қилиш танловида иштирок эта олмайди, уларга таълим ташкилотлари томонидан тегишли таълимни тугатгани ҳақида маълумотнома берилади ҳамда кейинги йил якуний давлат аттестациясида қайта тест синовини топшириш ҳуқуқи берилади.
Бунда, олдинги йилда таълим ташкилотини тугатган, лекин якуний давлат аттестациясидан ўта олмаган битирувчилар, ягона интерактив хизматлар портали ёки Давлат хизматлари марказлари орқали ўзи таълим олган таълим ташкилотига якуний давлат аттестациясидан ўтиш учун ариза билан мурожаат қилади.
Битирувчилар мажбурий ҳамда мутахассислик фанларидан тест синови натижалари асосида олий таълим ташкилотларига белгиланган тартибда ўқишга қабул қилинади.

Итоговую государственную аттестацию выпускников будет проводить ГЦТ – проект постановления
Опубликован проект постановления Президента «О мерах по совершенствованию порядка проведения итоговой государственной аттестации по общеобразовательным предметам и приема в высшие учебные заведения».
maktab_bitiruvchi
Фото: Daryo.uz
Вводится следующий порядок проведения итоговой государственной аттестации по общеобразовательным предметам организаций общего среднего и среднего специального образования и профессионально-технических училищ и приема в организации высшего образования:
• Начиная с 2024/2025 учебного года итоговая государственная аттестация выпускников образовательных организаций общего образования будет проводиться Государственным Центром Тестирования (ГЦТ) при Кабинете Министров;
• для выпускников проводится тестирование по 3 обязательным предметамродному языку (узбекский, русский, каракалпакский и другие языки), математике и истории Узбекистана, а также по 2-4 общеобразовательным предметам, соответствующим направлению бакалавриата;
• по результатам тестирования выпускникам выдается электронный национальный сертификат, срок действия которого составляет три года;
• при выдаче аттестата (или диплома) выпускникам учитываются результаты тестирования выпускников по обязательным предметам в рамках итоговой государственной аттестации и фиксируются в аттестате (или дипломе);
• выпускники, полностью освоившие образовательные программы и получившие удовлетворительные оценки по учебным предметам в течение года, допускаются тестированию. Список выпускников будет интегрирован в платформу государственного центра тестирования посредством обмена электронной межведомственной информацией Министерством народного образования, Министерством высшего и среднего специального образования, государственной инспекцией по контролю качества образования, министерствами и ведомствами со средними учебными заведениями в системе;
• Министерство народного образования определяет минимальные баллы, которые необходимо набрать по обязательным предметам, чтобы выпускники могли получить аттестат (диплом) по результатам тестирования;
• выпускники, набравшие минимальный балл по обязательным предметам и более высокий балл по результатам тестирования, считаются прошедшими итоговую государственную аттестацию;
• Выпускники, сдавшие тестирование в течение года и имеющие сертификат по общеобразовательным предметам и чей балл соответствует минимальному проходному баллу, установленному Министерством народного образования, освобождаются от итоговой государственной аттестации по соответствующим предметам;
• тестовые испытания проводятся в бумажном (или электронном) виде ежегодно в июне-июле Государственным центром тестирования в зданиях большой вместимости и в зданиях отдаленных территорий, определяемых государственной комиссией по приему в образовательные учреждения;
• Выпускники, не набравшие минимального количества баллов по обязательному предмету, которые не смогли принять участие в тестовых испытаниях по уважительным причинам (болезнь, смерть членов семьи, участие в международных спортивных соревнованиях, олимпиадах и соревнованиях), могут пересдать тестирование по этим предметам через две недели после прохождения итоговой государственной аттестации в соответствии с подтверждающими документами;
• Выпускники, не набравшие достаточное количество баллов по результатам повторного тестирования, не могут участвовать в отборе для поступления во все высшие учебные заведения, им выдается свидетельство о завершении соответствующего образования организациями образования и предоставляется право пересдать тестирование в итоговой государственной аттестации в следующем году.
В этом случае выпускники, окончившие образовательную организацию в предыдущем году, но не прошедшие итоговую государственную аттестацию, обращаются через единый портал интерактивных сервисов или центры госуслуг в образовательную организацию, в которой они получали образование, с заявлением о прохождении итоговой государственной аттестации.
Выпускники принимаются в организации высшего образования в установленном порядке на основании результатов тестирования по обязательным и специальным предметам.