Ҳукумат қарори (606-сон, 24.09.2021 й.) билан Олий таълим муассасаларида иккинчи ва ундан кейинги таълимни олиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Низомга кўра, олий маълумотга эга бўлган бакалавр (дипломли мутахассис) даражасига эга шахслар бакалавриат таълим йўналишлари бўйича иккинчи ва ундан кейинги олий таълимни олишлари мумкин.
Иккинчи ва ундан кейинги олий таълим бўйича қабул параметрлари ОТМ кенгаши томонидан белгиланади.
Ўқишга кириш учун абитуриентлар ҳар йили 10 июлдан 10 августгача (шу куни ҳам) Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган махсус электрон тизим орқали рўйхатдан ўтади.
Қабул тартиби (кириш имтиҳони шакли, баҳолаш мезонлари, имтиҳон ўтказиш муддатлари) ҳар йили 1 июлгача ОТМ расмий веб-сайтида эълон қилинади.
Қабул натижалари ҳар йили 30 августгача ОТМ томонидан эълон қилинади.
Иккинчи ва ундан кейинги олий таълимда ўқиш 2-курсдан бошланади. Бунда ўқиш давомийлиги тегишли бакалавриат таълим йўналишлари учун белгиланган муддатдан бир йилга кам этиб белгиланади.

Установлен порядок получения второго и последующего образования
Постановлением Правительства (№606 от 24.09.2021 г.) утверждено Положение о порядке получения второго и последующего образования в высших учебных заведениях.
Согласно Положению, лица, имеющие степень бакалавра (дипломированный специалист) с высшим образованием, могут получить второе и последующее высшее образование по направлениям бакалавриата.
Параметры приема на второе и последующее высшее образование определяются Советом вуза.
Для поступления абитуриенты регистрируются ежегодно с 10 июля по 10 августа (и в этот день также) через специальную электронную систему, разработанную Министерством высшего и среднего специального образования.
Порядок приема (форма вступительного экзамена, критерии оценивания, сроки проведения экзамена) публикуется на официальном сайте вуза ежегодно до 1 июля.
Результаты приема публикуются вузом ежегодно до 30 августа.
Обучение во втором и последующих высших учебных заведениях начинается со 2-го курса. При этом, продолжительность обучения устанавливается на один год меньше срока, установленного для соответствующих направлений образований бакалавриата.