Ҳукумат қарори (572-сон, 17.09.2021 й.) билан мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари педагог кадрларини аттестациядан ўтказиш тартиби тўғрисида низом тасдиқланди.
Унга кўра қуйидагилар навбатдаги мажбурий аттестацияга жалб этилмайди:
🔹 фан номзоди, фалсафа доктори (Doctor of Philosophy (PhD) ёки фан доктори (Doctor of Science (DSc) даражасига ҳамда Олий аттестация комиссияси томонидан берилган катта илмий ходим, доцент ва профессор илмий унвонига эга бўлган педагог кадрлар;
🔹таълим ташкилотларида 15 йиллик узлуксиз иш стажига эга бўлган олий малака тоифали (бош ўқитувчи лавозимидаги) педагог кадрлар;
🔹 педагогик фаолият билан шуғулланаётган пенсия ёшига тўлган педагог кадрлар;
🔹 педагогик фаолият бўйича уч йилдан кам бўлган иш стажига эга педагог кадрлар;
🔹 ҳомиладор аёллар, улар ҳомиладор бўлган даврда ҳамда ишга чиққанидан кейин бир йил давомида;
🔹 ҳомиладорлик ва туғиш ҳамда болани парвариш қилиш таътилларида бўлган аёллар, улар таътилда бўлган даврда ҳамда ишга чиққанидан кейин бир йил давомида;
🔹 педагогик фаолият билан шуғулланаётган уч ёшгача болалари бор аёллар;
🔹 узоқ (уч ойдан ортиқ вақт мобайнида) даволанишни ўтаётган педагог кадрлар, улар даволанаётган даврда ҳамда ишга чиққанидан кейин олти ой давомида;
🔹 мазкур низомнинг 8 ва 9-бандларида кўрсатилган педагог кадрлар, уларга малака тоифаси тўғридан-тўғри берилган ёки бир поғона оширилган вақтдан бошлаб кейинги беш йил давомида;
🔹 республика ва чет эл давлатларига ўқишга, қайта тайёрлаш ва малака ошириш курсларига юборилган педагог кадрлар;
🔹 ижтимоий муҳофазага муҳтож, иш топишда қийналаётган ва меҳнат бозорида тенг шартлар асосида рақобатлаша олмайдиган шахслар учун энг кам миқдордаги иш ўринларига захирага олиб ишга жойлаштирилган педагог кадрлар, бу иш жойларига қабул қилинган кундан бошлаб уч йил давомида.
🔹 Қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ мазкур бандда кўрсатилмаган бошқа педагог кадрлар ҳам навбатдаги мажбурий аттестациядан озод қилиниши мумкин.

Принято Постановление Правительства «О мерах по совершенствованию процедуры аттестации учителей дошкольных, общеобразовательных, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных учреждений» (№ 572, 17.09.2021).
Согласно Постановлению, следующей обязательной аттестации не подлежат следующие:
🔹 кандидат наук, доктор философии Doctor of Philosophy (PhD) или доктор наук Doctor of Science (DSc), а также старший научный сотрудник, доцент и профессор с ученым званием, присвоенным Высшей аттестационной комиссией;
🔹 учителя высшей квалификационной категории (старший учитель) со стажем непрерывной работы в образовательных учреждениях 15 лет;
🔹 Учителя пенсионного возраста, занимающиеся педагогической деятельностью;
🔹 педагогические кадры со стажем педагогической деятельности менее трех лет;
🔹 беременные, во время беременности и в течение одного года после приёма на работу;
🔹 женщины, находящиеся в декрете, во время отпуска и в течение одного года после трудоустройства; ;
🔹 женщины с детьми до трех лет, занимающиеся педагогической деятельностью;
🔹 педагогический персонал, находящийся на длительном (более трех месяцев) лечении, во время лечения и в течение шести месяцев после трудоустройства ;
🔹 педагогическим кадрам, указанным в пунктах 8 и 9 настоящего Положения, в течение следующих пяти лет со дня их прямого назначения или повышения по одной квалификационной категории; ;
🔹 педагогические кадры, направляемые на учебу, переподготовку и повышение квалификации в республику и за рубеж;
🔹 для лиц, нуждающихся в социальной защите, страдают от поиска работы, и которые не могут на равных конкурировать на рынке труда; педагогические кадры, которые принимаются на работу с минимальным количеством вакансий в резерве, в течение трех лет с даты поступления на эти места работы.
🔹 Другие учителя, не указанные в настоящем пункте, в соответствии с законодательством могут быть освобождены от следующей обязательной аттестации.