Боғча ходимларининг маоши оширилади - Ta’lim / Образование
2023 йилда мактабгача таълимдаги педагогларнинг маошлари умумтаълим мактаб ўқитувчиларининг лавозим маошларига тенглаштирилади. Боғчалар директорлари, тарбиячиларнинг ёрдамчилари, боғчалар ошхонаси ва бухгалтерияси ходимларининг ойлиги ҳам сезиларли ошади.
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги масъул ходими Мавлуда Асқархўжаева АОКАдаги брифингда боғчалар фаолиятига доир 2023 йилда бажариладиган устувор вазифаларни санаб ўтди.
Унинг айтишича, бу йил мактабгача таълим ходимларининг маошлари қуйидагича оширилади:
• педагог ходимлар лавозим маошлари умумтаълим мактаби ўқитувчиси лавозим маошига тенглаштирилади;
• директор лавозим маоши умумтаълим мактаби директори (3- ва 4-гуруҳ) лавозим маошига тенглаштирилади;

Работникам детских садов повысят зарплату - Ta’lim / Образование
В 2023 году заработная плата педагогов дошкольных образовательных учреждений сравняется с заработной платой учителей общеобразовательных школ. Зарплаты директоров детских садов, помощников воспитателей, работников детсадовской кухни и бухгалтерии также значительно увеличатся.
Работникам детских садов повысят зарплату
Об этом сообщила ответственный сотрудник Министерства дошкольного и школьного образования Мавлюда Аскарходжаева на брифинге в Агентстве информации и массовых коммуникаций.
По её данным, в этом году заработная плата работников системы дошкольного образования будет повышена следующим образом:
• заработная плата педагогического персонала будет равна заработной плате учителя общеобразовательной школы;