“Илмий-методик ва тадқиқот ишлари сифатини ошириш орқали таълим тизимини комплекс ривожлантиришни жадаллаштириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–128-сон, 20.04.2023 й.) қабул қилинди.
Таълимни ривожлантириш республика илмий-методик маркази ташкил этилди
Қарор билан Таълимни ривожлантириш республика илмий-методик маркази (Республика маркази) ташкил этилди.
Республика маркази давлат муассасаси шаклидаги юридик шахс ҳисобланади.
Республика маркази, жумладан:
• таълим стандартлари, ўқув режалари ва дастурларига қўйиладиган талабларни ишлаб чиқади ва тасдиқлайди;
• мактабгача, умумий ўрта ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари учун янги дарсликлар ва ўқув-методик мажмуаларни нашр қилиш, тажриба-синовдан ўтказиш ва экспертиза қилишни ташкиллаштиради.
Республика маркази фаолиятига умумий раҳбарлик Президентнинг фан, таълим, соғлиқни сақлаш ва маданият масалалари бўйича маслаҳатчиси бўлинмалари томонидан амалга оширилади.
Республика марказига Президент томонидан лавозимга тайинланадиган ва лавозимдан озод этиладиган директор раҳбарлик қилади.
Республика маркази томонидан ишлаб чиқилган ва тасдиқланган таълим стандартлари, ўқув режалари ва дастурларига қўйиладиган талаблар мактабгача, умумий ўрта ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари, шунингдек, ўқув курслари учун мажбурий ҳисобланади.
Қарорга кўра, ваколатли давлат органлари мактабгача, умумий ўрта ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари, шунингдек, ўқув курсларини лицензиялаш, аттестация ва давлат аккредитациясидан ўтказишни Республика маркази билан келишган ҳолда амалга оширади.

Принято Постановление Президента от 20.04.2023 г. №ПП-128 «О мерах по ускорению комплексного развития системы образования посредством повышения качества научно-методической и исследовательской работы».
Для внедрения в образовательный процесс инновационных технологий, отвечающих современным требованиям и запросам общества, создается Республиканский научно-методический центр развития образования.
Основные задачи Центра:
- внедрение в образовательный процесс инновационных педагогических технологий, эффективных форм и методов обучения, современных систем оценки и мониторинга качества образования;
- разработка и утверждение требований к образовательным стандартам, учебным планам и программам для организаций дошкольного, общего среднего и внешкольного образования, а также краткосрочных учебных курсов, в том числе частных;
- совершенствование методики обучения в образовательных организациях, организация издания, апробирования и экспертизы новых учебников и учебно-методических комплексов на основе современных требований и передового зарубежного опыта;
- внедрение передовых форм подготовки, переподготовки и повышения квалификации руководящих и педагогических кадров образовательных организаций, создание условий для непрерывного роста профессионального мастерства учителей;
- участие в проведении мониторинга качества учебно-воспитательного процесса и подготовки кадров.
Разработанные и утвержденные Центром требования к образовательным стандартам, учебным планам и программам являются обязательными для организаций дошкольного, общего среднего и внешкольного образования, а также учебных курсов.
Центр вправе проводить в организациях дошкольного, общего среднего и внешкольного образования, а также на учебных курсах мониторинг качества образования, соответствия учебно-воспитательного процесса образовательным стандартам, учебным планам и программам.
Республиканский центр является юридическим лицом в форме государственного учреждения. Утверждена его структура с общей численностью персонала в количестве 62 единиц.