Ўзбекистонда 2024-йилдан бошлаб бола туғилганидан сўнг тегишли умумий ўрта таълим муассасасида онлайн ҳисобга қўйилади.
Қайд этилишича, 2024 йил 1 январдан бошлаб:
- бола туғилганидан сўнг, доимий яшаш манзилидаги микроҳудудга бириктирилган мактабда онлайн ҳисобга қўйилади;
- мактабларнинг ҳар ўқув йили учун қабул режаси my.maktab.uz электрон платформасида шакллантирилади.
2023 йил 1 октябрдан бошлаб нодавлат мактабгача ва умумий ўрта таълим ташкилотлари фаолиятини ташкил қилишда ўқитувчиларнинг тоифалари ҳамда битта синфда таълим олувчиларнинг максимал сонига қўйилган талаблар енгиллаштирилади.
2023/2024 ўқув йилидан бошлаб “Сирдарё тажрибаси” асосида ҳар битта ҳудудда биттадан замонавий “Баркамол авлод” мактаблари ташкил қилинади.
2024 йил 1 апрелдан бошлаб “Баркамол авлод” болалар мактаблари аъзоларининг ИТ-таълим хизматларини кўрсатиш, дастурий маҳсулотларни ишлаб чиқиш ҳамда робототехника йўналишлари бўйича стартап лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш учун ҳар йиллик грантлар ажратиб борилади.

В Узбекистане с 1 января 2024 года ребенок сразу после рождения будет ставиться на учет в режиме онлайн в школе, прикрепленной к микроучастку по адресу его постоянного места жительства.
Согласно Указу, с 1 января 2024 года:
- ребенок после рождения ставится на учет в режиме онлайн в школе, прикрепленной к микроучастку по адресу его постоянного места жительства;
- планы приема школы на каждый учебный год формируются на электронной платформе my.maktab.uz.
С 1 октября 2023 года при организации деятельности негосударственных дошкольных и общеобразовательных средних образовательных организаций смягчаются требования к категориям педагогов и максимальному количеству учащихся в одном классе.
С 2023/2024 учебного года на основе Сырдарьинского опыта в каждом регионе будет организовано по одной современной детской школе «Баркамол авлод».
С 1 апреля 2024 года будут выделяться ежегодные гранты на предоставление образовательных услуг в области информационных технологий, разработку программных продуктов и поддержку стартап-проектов в области робототехники членов детских школ «Баркамол авлод».