Ёзги таътилда ўқитувчилар неча кун дам олиши керак? Мактаб ва мактабгача таълим вазирлиги ушбу саволга жавоб бериб ўтди.
Вазирликнинг берган ахборотига кўра, ўқитувчиларнинг ёзги таътили 56 календарь кунидан кўп бўлмаслиги керак. Байрам саналари ва дам олиш кунлари таътил ҳисобига киритилмайди.
Меҳнат кодексига кўра, ходимларнинг ҳар йилги асосий ва қўшимча меҳнат таътилларининг давомийлиги календарь кунларида ҳисоблаб берилади. Меҳнат таътили даврига тўғри келадиган ишланмайдиган байрам кунлари таътил учун ҳисобга олинмайди.
Меҳнат кодексига мувофиқ, бир иш йили учун меҳнат таътиллари миқдори эллик олти календарь кундан ошиб кетиши мумкин эмас.
Маълумот учун: Педагог ходимлар иш вақтининг аниқ давомийлиги ва йиллик узайтирилган меҳнат таътилининг давомийлиги Вазирлар Маҳкамаси томонидан Ижтимоий-меҳнат масалалари бўйича республика уч томонлама комиссияси билан келишилган ҳолда белгиланади.

Сколько дней должны отдыхать учителя во время летних каникул? - Ta’lim / Образование
Сколько дней должны отдыхать учителя во время летних каникул? На этот вопрос ответили в Министерстве дошкольного и школьного образования.
Сколько дней должны отдыхать учителя во время летних каникул?
По информации министерства, летний отпуск педагогов не должен превышать 56 календарных дней. Праздничные и выходные дни не включаются в расчет отпуска.
Согласно Трудовому кодексу продолжительность ежегодных основных и дополнительных трудовых отпусков работников исчисляется в календарных днях. Нерабочие праздничные дни, приходящиеся на период трудового отпуска, при расчете отпуска не учитываются.
Согласно Трудовому кодексу, количество отпусков за один рабочий год не может превышать пятьдесят шесть календарных дней.
Для справки: точная продолжительность рабочего времени педагогических работников и продолжительность ежегодного продленного трудового отпуска определяются Кабинетом Министров по согласованию с Трехсторонней комиссией Республики по социально-трудовым вопросами.