Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигининг туман ва шаҳар бўлимларининг мактаблар фаолиятини текшириш ва таълим сифатини баҳолаш ваколатлари тугатилади.
“Умумтаълим мактабларига бюджетдан ташқари маблағлардан эркин фойдаланиш ҳуқуқи берилгани уларнинг моддий аҳволини яхшилаш ҳамда ўқитувчиларга қўшимча ҳақ тўлаш имконини бермоқда. Энди бу тартибни боғча ва ихтисослашган мактаблар учун ҳам қўллаш мўлжалланмоқда”, — дея, хабар бермоқда давлат раҳбарининг матбуот хизмати.
Шунингдек, вазирликнинг туман (шаҳар) бўлимларининг мактаблар фаолиятини текшириш ва таълим сифатини баҳолаш ваколатлари тугатилади. Хусусий мактабларни ташкил қилишда қўйилган талаблар енгиллаштирилади.

Полномочия районных и городских отделов Министерства дошкольного и школьного образования по проверке деятельности школ и оценке качества образования будут прекращены.
«Предоставление общеобразовательным школам права свободного распоряжения внебюджетными средствами дает им возможность улучшить материальную базу и осуществлять дополнительные выплаты учителям. Теперь планируется распространить этот порядок также на детские сады и специализированные школы», – рассказали в пресс-службе главы государства.
Вместе с тем будут прекращены полномочия районных (городских) отделов министерства по проверке деятельности школ и оценке качества образования. Требования к организации частных школ будут облегчены.