Бошланғич таълим ўқитувчиларига ҳам Миллий сертификатлар учун устамалар йўлга қўйилиши режалаштирилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 11 майдаги ПФ-134-сон Фармонинг 9-банди (г-кичик банди)да Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги Иқтисодиёт ва молия вазирлиги билан келишган ҳолда ҳар йили 1 августга қадар:
- “миллий баҳолаш тизими мувофиқ бўлиши лозим бўлган халқаро стандартлар рўйхатини;
- таълим соҳасида хизмат кўрсатувчи ваколатли халқаро ташкилотлар рўйхатини;
- халқаро тан олинган ва миллий баҳолаш тизимида берилган сертификатлар (уларнинг комбинацияси) рўйхатини ҳамда ҳар ойлик устама олиш учун уларнинг энг кам даражасини” тасдиқлаши ва ўзининг расмий веб-сайтига жойлаштирилишини таъминлаш белгилаб қўйилган.
Мазкур топшириқ ижросини таъминлаш мақсадида Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳамда Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг 2023-2024 ўқув йилида устама тўланадиган сертификатлар рўйхатини тасдиқлаш тўғрисидаги қарор лойиҳаси тайёрланмоқда.
Мазкур қарор лойиҳасида бошланғич таълим ўқитувчиларига она тили ва адабиёт (ўзбек тили ва адабиёт, рус тили ва адабиёти, қорақалпоқ тили ва адабиёти) ёки математика фанидан 60 ва ундан юқори балл тўплаб олинган Миллий сертификат учун 20% устамалар белгиланиши кўзда тутилмоқда.

Планируется ввести новые надбавки учителям начального образования - Ta’lim / Образование
В соответствии с указом президента Республики Узбекистан от 11 мая 2022 года, пунктом 9 ПФ-134 постановления Министерства дошкольного и школьного образования по согласованию с Министерством экономики и финансов до 1 августа каждого года предусмотрено утвердить и обеспечить размещение на своем официальном веб-сайте:
• Список международных стандартов, которым должна соответствовать национальная система оценки;
• список уполномоченных международных организаций, оказывающих услуги в сфере образования;
• список международно признанных и выданных в национальной системе оценки сертификатов (их комбинаций), а также минимальный уровень сертификатов, необходимый для получения ежемесячной надбавки.
Для обеспечения выполнение этой задачи, готовится проект постановки Министерства дошкольного и школьного образования и Министерства экономики и финансов об утверждении передачи сертификатов, подтверждающих оплату на 2023-2024 учебный год.
Данный проект постановления предусматривает установление 20% надбавки учителям начального образования за национальный сертификат по родному языку и литературе (узбекский язык и литература, русский язык и литература, каракалпакский язык и литература) или по математике, набравшим 60 и более баллов.