Ushbu sahifada fan olimpiadasining maktab bosqichini o‘tkazish bo‘yicha tavsiyalar bilan tanishib chiqishingiz mumkin.
2025/2026-o‘quv yili uchun umumta’lim fanlari bo‘yicha asosiy olimpiadaning birinchi (maktab) bosqichini tashkil etish va o‘tkazish bo‘yicha tavsiyalar
O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2025 yil 5 sentyabrdagi 02-35-2939 – sonli xatiga 1-ilova
l-§. Umumiy qoidalar
1. Mazkur tavsiyalar O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 9-sentabrdagi “Iqtidorli o‘quvchilar o‘rtasida fan olimpiadalarini o‘tkazish tizimini takomillashtirish hamda xorijiy tillarni o‘qitish bo‘yicha eng yaxshi maktabni aniqlash tizimini joriy etish to‘g‘risida” 562-son qarorining 1-ilovasidagi Nizom talablariga muvofiq ishlab chiqilgan.
Ushbu tavsiyalar 2025/2026-o‘quv yili uchun umumta’lim fanlari bo‘yicha Asosiy olimpiadaning birinchi (maktab) bosqichini (keyingi o‘rinlarda – Olimpiada) tashkil etish va o‘tkazish jarayonida qo‘llaniladi.
2-§. Olimpiadani tashkil etish va o‘tkazish bo‘yicha tavsiyalar
2. Olimpiada davlat va nodavlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining 9-11-sinf o‘quvchilari, akademik litsey va kasb-hunar maktablarining 1-2-bosqich o‘quvchilari o‘rtasida o’tkaziladi.
3. Olimpiadani tashkil etish va o‘tkazishda ta’lim muassasasi pedagogik kengashi tomonidan quyidagilar amalga oshirilishi lozim:
— olimpiada o‘tkaziladigan joyni belgilash va o‘quvchilar xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha zarur choralarni ko‘rish;
— har bir fan bo‘yicha hakamlar hay’ati tarkibini tuzish (3-7 nafar), apellyatsiya komissiyasi a’zolari ro‘yxatini shakllantirish;
— nazorat materiallarini tayyorlash va maxfiyligini ta’minlash choralarini ko‘rish;
— olimpiada natijalari va hakamlar hay’ati qarori asosida g‘oliblarni keyingi bosqichda ishtirok etishi bo‘yicha tavsiyani yuqori turuvchi tashkiliy qo‘mitaga taqdim etish.
4. Olimpiada o‘tkaziladigan joy va muddatlari bo‘yicha barcha o‘quvchilar olimpiadadan kamida 3 kun oldin (e’lonlar taxtasi, ijtimoiy tarmoqlar va telegram guruhlarga e’lon joylashtirish, fan o‘qituvchilari tomonidan mashg‘ulotlar vaqtida, umumiy saflanishda og‘zaki e’lon qilish va boshqalar) xabardor qilinishi lozim.
O‘quvchilarni olimpiada o‘tkazilishi haqida xabardor qilishni ta’minlashga ta’lim muassasasi direktori shaxsan mas‘ul hisoblanadi.
O‘quvchilar olimpiadalarda o‘z xohishlariga ko‘ra, ixtiyoriy ravishda qatnashadilar.
Ayrim sabablarga ko‘ra belgilangan muddatda olimpiadada ishtirok etmagan o‘quvchi uchun qayta olimpiada o‘tkazish, olimpiadada ishtirok etmagan o‘quvchini keyingi bosqichda ishtirok etish uchun tavsiya etish mumkin emas.
5. Har bir fan va sinf kesimida ishtirokchilar orasidan ballar ketma-ketligida 3 nafargacha g‘olib aniqlanadi va maktab pedagogik kengashining (yoki nodavlat ta’lim tashkiloti rahbarining) qarori bilan olimpiadaning keyingi bosqichida ishtirok etish uchun tavsiya etiladi.
6. Keyingi bosqichda ishtirok etish uchun tavsiya etilgan o‘quvchilar hamda ularning o‘qituvchilari haqidagi ma‘lumotlar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining olympiad.uzedu.uz axborot tizimiga joylashtirilishi shart.
Olimpiadani o‘tkazish bilan bog‘liq masalalar, nazorat materiallarining maxfiyligini, jarayonning adolatli va shaffof o‘tkazilishini ta’minlashga ta’lim muassasasi direktori mas’ul hisoblanadi.
Tuman (shahar) Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi birinchi bosqich tashkil etilishini muvofiqlashtiradi hamda adolatli va shaffof o‘tkazilishi bo‘yicha nazoratni amalga oshiradi.
3-§. Olimpiada natijalarini baholash
7. Olimpiada natijalarini baholash fanlar bo‘yicha ta’lim muassasasi pedagogik kengashi tomonidan tasdiqlangan baholash mezonlari asosida amalga oshiriladi.
Olimpiada natijalarini baholash olimpiada o‘tkazilgan kuni amalga oshiriladi.
8. Olimpiada fanlar bo‘yicha test topshiriqlari, yozma va amaliy ish shaklida tashkil qilinishi mumkin.
Nazorat materiallari o‘quvchilarning bilim, ko‘nikmalarini standart va nostandart masalalarda, amaliy topshiriqlarda qo‘llay olish malakalarini va kompetensiyalarini baholashga qaratilgan bo‘lishi lozim.
9. Olimpiada ishtirokchilari topshiriqlarni o‘zbek yoki rus tillarida bajarishi mumkin. Chettillar va qardosh tillar fanlari bundan mustasno.
4-§. Hakamlar xay‘ati
10. Olimpiadada ta’lim muassasasi pedagogik kengashi tomonidan 3 kishidan 7 kishigacha tarkibda hakamlar hay‘ati tuziladi (ta’lim muassasasida fan o‘qituvchilari kam bo‘lgan taqdirda, boshqa ta’lim muassasasalarining fan o‘ olinishi mumkin).
11. Ishtirokchilarga topshiriqlarni bajarish uchun berilgan vaqt yakunlangandan so‘ng auditoriya rahbari tomonidan, ularning ishlari yig‘ib olinadi va shifrlangan holda hakamlar hay‘atiga topshiriladi.
12. Hakamlar hay’ati olimpiada ishtirokchilari tomonidan bajarilgan ishlarni xolisona tekshiradi va baholaydi.
13. O‘quvchilarning ishlari hakamlar hay’ati tomonidan baholangandan so‘ng, topshiriqlar hamda ularning yechimlari e’lonlar doskasiga osiladi.
14. Hakamlar hay’ati yakuniy ballarni qarorga kiritib, barcha ishtirokchilarning natijalarini va qarorni e‘lonlar doskasiga osadi.
Baholash jarayoni soat 18:00 dan kechikkanda natijalarni avvaldan maxsus tashkil etilgan va barcha ishtirokchilar uchun ochiq bo‘lgan telegram kanal yoki guruhlarda e’lon qilish mumkin.
15. Hakamlar hay‘ati topshiriqlar va ularning yechimi yuzasidan ishtirokchilarning talabiga ko‘ra tushuntirish berishi mumkin.
16. Hakamlar hay‘ati qaroridan norozi bo‘lgan o‘quvchilar apellyatsiya komissiyasiga shu kunning o‘zida murojaat qilishga haqli.
5-§. Apellyatsiya komissiyasi
17. Apellyatsiya komissiyasi hakamlar hay’ati tarkibiga kirmagan uch nafargacha fan mutaxassislaridan iborat tarkibda tuziladi. (ta’lim muassasasida fan o‘qituvchilari soni kam bo‘lgan taqdirda, boshqa ta’lim muassasalarining fan o‘qituvchilarini olish mumkin).
18. Apellyatsiya komissiyasi tomonidan olimpiada ishtirokchilarining arizalari olimpiada natijalari e’lon qilingan kunning o‘zida qabul qilinadi. Apellyatsiya jarayonida hakamlar hay’ati a’zolari, ishtirokchi va uning fan o‘qituvchisi ishtirok etishi mumkin.
19. Apellyatsiyaga olimpiadalar ishtirokchilarining faqatgina o‘zlari tomonidan bajarilgan ishlarini qayta ko‘rib chiqish bo‘yicha natija e’lon qilingandan so‘ng shu kunning o‘zida arizalar qabul qilinadi.
20. Hakamlar hay’ati tomonidan baholangan ishtirokchining bajargan ishida baholash mezonlariga mos kelmaslik holatlari aniqlanganda apellyatsiya komissiyasi hakamlar hay’ati qarorini bekor qilish yoki ularga o‘zgartirishlar kiritish huquqiga ega.
21. Apellyatsiya komissiyasi hakamlar hay’atiga apellyatsiya natijalari bo‘yicha izoh berib, olimpiada natijalarini o‘zgartirishi mumkin va bunda hakamlar hay’ati qarori qayta tasdiqlanadi.

Рекомендации по проведению олимпиады (школьный этап) - Ta’lim / Образование
Рекомендации по организации и проведению первого (школьного) этапа основной олимпиады по общеобразовательным предметам на 2025/2026 учебный год
Приложение №1 к письму Министерства дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан от 5 сентября 2025 года №02-35-2939
l-§. Общие правила
1. Данные рекомендации разработаны в соответствии с требованиями Положения приложения №1 к Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 9 сентября 2021 года № 562 “О совершенствовании системы проведения предметных олимпиад среди одаренных учащихся и внедрении системы определения лучшей школы по обучению иностранным языкам” .
Настоящие рекомендации применяются в процессе организации и проведения первого (школьного) этапа основной олимпиады (далее — Олимпиада) по общеобразовательным предметам на 2025/2026 учебный год.
2-§. Рекомендации по организации и проведению олимпиады
2. Олимпиада проводится среди учащихся 9-11 классов государственных и негосударственных общеобразовательных организаций, учащихся 1-2 курсов академических лицеев и профессиональных училищ.
3. При организации и проведении Олимпиады педагогическим советом образовательного учреждения должны осуществляться:
— определение места проведения Олимпиады и принятие необходимых мер по обеспечению безопасности учащихся;
— составление состава жюри по каждому предмету (3-7 человек), формирование списка членов апелляционной комиссии;
— подготовка контрольных материалов и принятие мер по обеспечению их конфиденциальности;
— представление вышестоящему оргкомитету рекомендаций по участию победителей в следующем этапе на основании результатов Олимпиады и решения жюри.
4. Все учащиеся должны быть проинформированы о месте и сроках проведения Олимпиады не менее чем за 3 дня до Олимпиады (размещение объявлений на досках объявлений, в группах в социальных сетях и Telegram, устное объявление преподавателями-предметниками во время занятий, на собрании и т. д.) .
Директор образовательного учреждения несет персональную ответственность за обеспечение информирования учащихся о проведении олимпиады.
Рекомендации по проведению олимпиады (школьный этап)
Учащиеся участвуют в олимпиаде добровольно, по своему желанию.
Повторная Олимпиада для школьника, который по каким-то причинам не участвовал в олимпиаде в установленный срок, не может быть рекомендован для участия в следующем этапе учащегося, не участвовавшего в олимпиаде.
5.Решением педагогического совета школы (или руководителя негосударственной образовательной организации) из числа участников по каждому предмету и разделу классов будут выбраны до 3-х победителей в порядке набранных баллов и рекомендованы к участию в следующем этапе олимпиады.
6. Информация об учащихся и их педагогах, рекомендованных к участию в следующем этапе, должна быть размещена в информационной системе Министерства дошкольного и школьного образования по адресу olympiad.uzedu.uz.
За вопросы, связанные с проведением Олимпиады, обеспечение конфиденциальности контрольных материалов, справедливое и прозрачное проведение процесса отвечает директор образовательного учреждения.
Районный (городской) отдел дошкольного и школьного образования координирует организацию первого этапа и осуществляет контроль за его справедливым и прозрачным проведением.
3-§. Оценка результатов олимпиады
7. Оценка результатов олимпиады осуществляется на основании критериев оценки, утверждаемых педагогическим советом образовательного учреждения.
Оценка результатов олимпиады проводится в день проведения олимпиады.
8. Олимпиада может быть организована в форме тестовых заданий, письменных и практических работ.
Контрольные материалы должны быть направлены на оценку умений и компетенций обучающихся в применении своих знаний и умений при решении стандартных и нестандартных вопросов, практических заданий.
9. Участники олимпиады могут выполнять задания на узбекском или русском языках. За исключением иностранных языков и родственных языков.
4-§. Жюри
10. На Олимпиаде педагогическим советом образовательного учреждения формируется жюри в составе от 3 до 7 человек (в случае нехватки преподавателей в учебном заведении допускается заимствование учителей-предметников из других образовательных учреждений).
11. По истечении времени, отведенного участникам на выполнение заданий, их работы будут собраны руководителем аудитории и переданы жюри в зашифрованном виде.
12. Жюри объективно рассматривает и оценивает работу участников олимпиады.
13. После того, как работа учащихся будет оценена жюри, задания, а также их решения будут вывешены на доске объявлений.
14. Жюри вносит итоговые баллы в решение и вешает результаты всех участников и решение на доску объявлений.
Если процесс оценки задерживается после 18:00, результаты могут быть объявлены в специально организованных заранее и открытых для всех участников телеграмм-каналах или группах.
15. По желанию участников жюри может предоставить пояснения к заданиям и их решению.
16. Ученики, недовольные решением жюри, имеют право в тот же день обратиться в апелляционную комиссию.
5-§. Апелляционная комиссия
17. Апелляционная комиссия формируется из числа специалистов-предметников в количестве до трех человек, не входящих в состав жюри. (При небольшой численности учителей-предметников в образовательном учреждении могут быть привлечены учителя-предметники из других образовательных учреждений.).
18. Апелляционная комиссия принимает заявления от участников олимпиады в день объявления результатов олимпиады. В рассмотрении апелляции могут участвовать члены жюри, сам участник и его учитель-предметник.
19. Заявления на апелляцию принимаются в тот же день после объявления результатов для пересмотра проделанной ими работы, выполненных самими участниками олимпиады.
20. Если жюри определит, что работа участника не соответствует критериям оценки, апелляционная комиссия имеет право отменить или изменить решение жюри.
21. Апелляционная комиссия вправе изменить результаты Олимпиады, представив жюри замечания по результатам апелляции, тем самым подтвердив решение жюри.