Fan olimpiadasini o‘tkazish bo‘yicha tavsiyalar (maktab bosqichi) - Ta’lim / Образование
Ushbu sahifada fan olimpiadasining maktab bosqichini o‘tkazish bo‘yicha tavsiyalar bilan tanishib chiqishingiz mumkin.
olimpiada
2024/2025-o‘quv yili uchun umumta’lim fanlari bo‘yicha asosiy olimpiadaning birinchi (maktab) bosqichini tashkil etish va o‘tkazish bo‘yicha tavsiyalar
O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024 yil 9 sentyabrdagi 02-31-1335 – sonli xatiga 2-ilova
l-§. Umumiy qoidalar
1. Mazkur tavsiyalar O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 9-sentabrdagi “Iqtidorli o‘quvchilar o‘rtasida fan olimpiadalarini o‘tkazish tizimini takomillashtirish hamda xorijiy tillarni o‘qitish bo‘yicha eng yaxshi maktabni aniqlash tizimini joriy etish to‘g‘risida” 562-son qarorining 1-ilovasidagi Nizom talablariga muvofiq ishlab chiqilgan.
Ushbu tavsiyalar 2024/2025-o‘quv yili uchun umumta’lim fanlari bo‘yicha Asosiy olimpiadaning birinchi (maktab) bosqichini (keyingi o‘rinlarda – Olimpiada) tashkil etish va o‘tkazish jarayonida qo‘llaniladi.
2-§. Olimpiadani tashkil etish va o‘tkazish bo‘yicha tavsiyalar
2. Olimpiada davlat va nodavlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining 9-11-sinf o‘quvchilari, akademik litsey va kasb-hunar maktablarining 1-2-bosqich o‘quvchilari o‘rtasida o’tkaziladi.
3. Olimpiadani tashkil etish va o‘tkazishda ta’lim muassasasi pedagogik kengashi tomonidan quyidagilar amalga oshirilishi lozim:
— olimpiada o‘tkaziladigan joyni belgilash va o‘quvchilar xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha zarur choralarni ko‘rish;
— har bir fan bo‘yicha hakamlar hay’ati tarkibini tuzish (3-7 nafar), apellyatsiya komissiyasi a’zolari ro‘yxatini shakllantirish;
— nazorat materiallarini tayyorlash va maxfiyligini ta’minlash choralarini ko‘rish;
— olimpiada natijalari va hakamlar hay’ati qarori asosida g‘oliblarni keyingi bosqichda ishtirok etishi bo‘yicha tavsiyani yuqori turuvchi tashkiliy qo‘mitaga taqdim etish.
4. Olimpiada o‘tkaziladigan joy va muddatlari bo‘yicha barcha o‘quvchilar olimpiadadan kamida 3 kun oldin (e’lonlar taxtasi, ijtimoiy tarmoqlar va telegram guruhlarga e’lon joylashtirish, fan o‘qituvchilari tomonidan mashg‘ulotlar vaqtida, umumiy saflanishda og‘zaki e’lon qilish va boshqalar) xabardor qilinishi lozim.
O‘quvchilarni olimpiada o‘tkazilishi haqida xabardor qilishni ta’minlashga ta’lim muassasasi direktori shaxsan mas‘ul hisoblanadi.
Fan olimpiadasini o‘tkazish bo‘yicha tavsiyalar (maktab bosqichi)
O‘quvchilar olimpiadalarda o‘z xohishlariga ko‘ra, ixtiyoriy ravishda qatnashadilar.
Ayrim sabablarga ko‘ra belgilangan muddatda olimpiadada ishtirok etmagan o‘quvchi uchun qayta olimpiada o‘tkazish, olimpiadada ishtirok etmagan o‘quvchini keyingi bosqichda ishtirok etish uchun tavsiya etish mumkin emas.
5. Har bir fan va sinf kesimida ishtirokchilar orasidan ballar ketma-ketligida 3 nafargacha g‘olib aniqlanadi va maktab pedagogik kengashining (yoki nodavlat ta’lim tashkiloti rahbarining) qarori bilan olimpiadaning keyingi bosqichida ishtirok etish uchun tavsiya etiladi.
6. Keyingi bosqichda ishtirok etish uchun tavsiya etilgan o‘quvchilar hamda ularning o‘qituvchilari haqidagi ma‘lumotlar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining olympiad.uzedu.uz axborot tizimiga joylashtirilishi shart.
Olimpiadani o‘tkazish bilan bog‘liq masalalar, nazorat materiallarining maxfiyligini, jarayonning adolatli va shaffof o‘tkazilishini ta’minlashga ta’lim muassasasi direktori mas’ul hisoblanadi.
Tuman (shahar) Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi birinchi bosqich tashkil etilishini muvofiqlashtiradi hamda adolatli va shaffof o‘tkazilishi bo‘yicha nazoratni amalga oshiradi.
3-§. Olimpiada natijalarini baholash
7. Olimpiada natijalarini baholash fanlar bo‘yicha ta’lim muassasasi pedagogik kengashi tomonidan tasdiqlangan baholash mezonlari asosida amalga oshiriladi.
Olimpiada natijalarini baholash olimpiada o‘tkazilgan kuni amalga oshiriladi.
8. Olimpiada fanlar bo‘yicha test topshiriqlari, yozma va amaliy ish shaklida tashkil qilinishi mumkin.
Nazorat materiallari o‘quvchilarning bilim, ko‘nikmalarini standart va nostandart masalalarda, amaliy topshiriqlarda qo‘llay olish malakalarini va kompetensiyalarini baholashga qaratilgan bo‘lishi lozim.
9. Olimpiada ishtirokchilari topshiriqlarni o‘zbek yoki rus tillarida bajarishi mumkin. Chettillar va qardosh tillar fanlari bundan mustasno.
4-§. Hakamlar xay‘ati
10. Olimpiadada ta’lim muassasasi pedagogik kengashi tomonidan 3 kishidan 7 kishigacha tarkibda hakamlar hay‘ati tuziladi.
11. Ishtirokchilarga topshiriqlarni bajarish uchun berilgan vaqt yakunlangandan so‘ng auditoriya rahbari tomonidan, ularning ishlari yig‘ib olinadi va shifrlangan holda hakamlar hay‘atiga topshiriladi.
12. Hakamlar hay’ati olimpiada ishtirokchilari tomonidan bajarilgan ishlarni xolisona tekshiradi va baholaydi.
13. O‘quvchilarning ishlari hakamlar hay’ati tomonidan baholangandan so‘ng, topshiriqlar hamda ularning yechimlari e’lonlar doskasiga osiladi.
14. Hakamlar hay’ati yakuniy ballarni qarorga kiritib, barcha ishtirokchilarning natijalarini va qarorni e‘lonlar doskasiga osadi.
Baholash jarayoni soat 18:00 dan kechikkanda natijalarni avvaldan maxsus tashkil etilgan va barcha ishtirokchilar uchun ochiq bo‘lgan telegram kanal yoki guruhlarda e’lon qilish mumkin.
15. Hakamlar hay‘ati topshiriqlar va ularning yechimi yuzasidan ishtirokchilarning talabiga ko‘ra tushuntirish berishi mumkin.
16. Hakamlar hay‘ati qaroridan norozi bo‘lgan o‘quvchilar apellyatsiya komissiyasiga shu kunning o‘zida murojaat qilishga haqli.

Рекомендации по проведению олимпиады (школьный этап) - Ta’lim / Образование
Рекомендации по организации и проведению первого (школьного) этапа основной олимпиады по общеобразовательным предметам на 2023-2024 учебный год
Приложение №2 к письму Министерства дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан от 8 сентября 2023 года № 02-02/5-1516
1-§. Общие правила
1. Данные рекомендации разработаны в соответствии с требованиями Положения в Приложении №1 к Постановлению № 562 от 9 сентября 2021 года Кабинета Министров Республики Узбекистан «О совершенствовании системы проведения научных олимпиад среди одарённых учащихся и внедрении система определения лучшей школы по обучению иностранным языкам».
Настоящие рекомендации используются в процессе организации и проведения первого (школьного) этапа основной олимпиады по общеобразовательным предметам (далее – олимпиада) на 2023-2024 учебный год.
2. Олимпиада проводится между учащимися 9-11 классов государственных и негосударственных организаций общего среднего образования, учащимися 1-2 курсов академических лицеев и профессиональных училищ.
3. При организации и проведении Олимпиады педагогическим советом образовательного учреждения должны осуществляться следующее:
• определить место проведения Олимпиады и принять необходимые меры для обеспечения безопасности учащихся;
• составление состава жюри по каждому предмету (3-7 человек), формирование списка членов апелляционной комиссии;
• подготовить контрольные материалы и принять меры по обеспечению их конфиденциальности;
• представление вышестоящему оргкомитету рекомендаций по участию победителей в следующем этапе на основании результатов Олимпиады и решения жюри.
4. Все обучающиеся должны быть проинформированы о месте и датах проведения олимпиады не позднее, чем за 3 дня до начала олимпиады (размещение объявлений на досках объявлений, в социальных сетях и группах Telegram, устные объявления учителей-предметников во время занятий и т.п.).
Директор образовательного учреждения несёт персональную ответственность за обеспечение информирования обучающихся об олимпиаде.
Учащиеся участвуют в олимпиадах добровольно, по своему желанию.
Проведение повторной олимпиады учащемуся, который по каким-либо причинам не участвовал в установленный срок, не может быть рекомендовано для участия в следующей олимпиаде.
5. В каждом разрезе предмета и класса из числа участников в последовательности баллов определяются до 3 победителей и по решению педагогического совета школы (или руководителя негосударственной образовательной организации) рекомендуются для участия в следующем этапе основной олимпиады.
6. Информация об педагогах и учащихся, рекомендованных к участию в следующем этапе, должна быть размещена в информационной системе Министерства дошкольного и школьного образования по адресу olympiad.uzedu.uz.
Директор образовательного учреждения несет ответственность за обеспечение вопросов, связанных с проведением олимпиады, конфиденциальность контрольных материалов, справедливое и прозрачное проведение процесса.
Районный (городской) отдел дошкольного и школьного образования координирует организацию первого этапа и контролирует его справедливое и прозрачное проведение.
Подведение итогов олимпиады осуществляется в день проведения олимпиады.
8. Олимпиада может быть организована в форме тестовых заданий, письменных и практических работ. Контрольные материалы должны быть направлены на оценку умений и компетенций обучающихся по поддержанию своих знаний и умений в стандартных и нестандартных вопросах, практических заданиях.
9. Участники олимпиады могут выполнять задания на узбекском или русском языках. За исключением иностранных и родственных языков.
10. На Олимпиаде педагогическим советом образовательного учреждения формируется жюри в составе от 3 до 7 человек.
11. По истечении времени, отведенного участникам на выполнение заданий, их работы будут собраны, зашифрованы и представлены на рассмотрение жюри руководителем аудитории..
12. Жюри объективно рассматривает и оценивает работу участников Олимпиады.
13. После того, как работа учащихся будет оценена членами жюри, задания, а также их решения будут вывешены на доске объявлений.
14. Жюри выставляет окончательные оценки и публикует результаты всех участников и решение на доске объявлений.
Если процесс оценки задерживается после 18:00, результаты могут быть объявлены в Telegram-каналах или группах, которые заранее специально организованы и открыты для всех участников.