Савол: Ўриндош ёки соатбай шаклда ишлайдиган педагог ходимларга ҳам устамалар тўланадими?
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 11.05.2022 йилдаги ПФ-134-сон Фармони 9-бандига кўра халқаро тан олинган сертификатга эга бўлган педагог кадрларга — уларнинг тариф ставкасига нисбатан 50 фоиз миқдорида ҳар ойлик қўшимча устама тўланиши белгиланган.
Ушбу фармон ижросини таъминлаш мақсадида Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳамда Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг 2023 йил 28 июлда 25-сонли қўшма қарор ишлаб чиқилган ва бу қарор 1-августдан кучга кирди.
Ушбу қарорда устамалар ўриндошлик асосида ишлайдиганларга ҳамда соатбай дарс берадиган ўқитувчиларга ҳам тўланиши белгиланган.
Шунга кўра, ўриндошликдаги дарсларингизга ҳам устама тўланиши лозим.
Агарда ўриндош ва соатбай ишловчи педагогларга устама тўлашда ноҳақликлар кузатилаётган бўлса, бу вазиятда туман адлия бўлимига мурожаат қилишингиз лозим.

Выплачиваются ли надбавки учителям, работающим по совместительству или почасовой оплате? - Ta’lim / Образование
Выплачиваются ли надбавки учителям, работающим по совместительству или почасовой оплате?
Согласно пункту №9 Указа Президента Республики Узбекистан №УП-134 от 11.05.2022 года установлено, что педагогическим кадрам, имеющим международно признанный сертификат, будет выплачиваться дополнительная ежемесячная надбавка в размере 50 процентов их тарифной ставки.
В целях обеспечения реализации данного указа Министерство дошкольного и школьного образования и Министерство экономики и финансов 28 июля 2023 года издали совместное решение №25, которое вступило в силу с 1 августа.
Постановление предусматривает, что учителя, работающие по совместительству или почасовой оплате могут получать надбавку.
Соответственно, вам должны оплачивать надбавку, если работаете почасово или замещаете коллегу.
Если есть несправедливости при выплате надбавок замещающим и почасовым педагогам, в данной ситуации следует обратиться в районный отдел юстиции.