Асосий фан олимпиадасининг вилоят босқичини ўтказилиш саналар ва вақтлари - Ta’lim / Образование
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги Фан олимпиадалари бўйича иқтидорли ўқувчилар билан ишлаш департаменти ахборот хизматининг хабар қилишича, асосий фан олимпиадасининг III (вилоят) босқичи 2 гуруҳ фанлари 28-30 ноябр кунлари ўтказилади.
olimpiada o'tkazilish sanasi
Она тили ва адабиёт, ўзбек тили, рус тили ва адабиёти, қозоқ тили, тожик тили ҳамда қорақалпоқ тили ва адабиёти фанларидан олимпиада топшириқлари ва уларнинг баҳоланиши
Олимпиада бир турда икки қисмга бўлиб ўтилади.
Биринчи қисм 30 та тестдан иборат бўлиб, 50 балл билан баҳоланади, топшириқларни бажариш учун 60 дақиқа вақт ажратилади.
Баҳоланиш:
10 таси содда даражадаги ёпиқ тест (А, В, C, Д жавоб вариантларидан танланади) – ҳар бир тўғри жавоб 0,9 балл билан баҳоланади;
10 таси ўрта қийинлик даражадаги ёпиқ тест (А, В, C, Д жавоб вариантларидан танланади) – ҳар бир тўғри жавоб 1,5 балл билан баҳоланади;
10 таси мураккаб даражадаги ёпиқ тест (А, В, C, Д жавоб вариантларидан танланади) – ҳар бир тўғри жавоб 2,6 балл билан баҳоланади.
Жами 50 балл (10*0.9+10*1,5+10*2,6=50).
Иккинчи қисм иншо бажариш учун 120 дақиқа вақт ажратилади. Энг юқори балл 50 балл билан баҳоланади. Мазкур фанлардан биринчи ва иккинчи қисм топшириқларни бажариш кетма-кет амалга оширилиб, умумий 180 дақиқа вақт ажратилади
Тарих ва география фанларидан олимпиада топшириқлари ва уларнинг баҳоланиши
Олимпиада битта турда тест синовлари шаклида ўтказилади. Бунда, 40 та тест саволлари тақдим қилинади ва топшириқларни бажариш учун 80 дақиқа вақт ажратилади.
10 таси содда даражадаги ёпиқ тест (А, В, C, Д жавоб вариантларидан танланади) – ҳар бир тўғри жавоб 1,3 балл билан баҳоланади;
15 таси ўрта қийинлик даражадаги ёпиқ тест (А, В, C, Д жавоб вариантларидан танланади) – ҳар бир тўғри жавоб 2,4 балл билан баҳоланади;
15 таси мураккаб даражадаги ёпиқ тест (А, В, C, Д жавоб вариантларидан танланади) – ҳар бир тўғри жавоб 3,4 балл билан баҳоланади.
Жами 100 балл (10*1,3+10*2,4+10*3,4=100).
Инглиз тили, немис тили, француз тили фанларидан олимпиада топшириқлари ва уларнинг баҳоланиши
Олимпиада битта турда ўқувчиларнинг тинглаб тушуниш, ўқиш ҳамда лексик-грамматик кўникмаларини баҳолаш орқали икки қисмга бўлиб ўтказилади.
1-қисм. Тинглаб тушуниш кўникмалари: Тил ташувчи (native speaker) томонидан ўқилган аудио матн эшиттирилади ҳамда шу матн бўйича берилган топшириқлар бажарилади (30 балл) Ўқиш кўникмалари: Матн тақдим қилинади ҳамда шу матн бўйича берилган топшириқлар бажарилади (30 балл)
2-қисм. 30 та тестдан иборат бўлиб, 40 балл билан баҳоланади.
10 таси содда даражадаги ёпиқ тест (А, В, C, Д жавоб вариантларидан танланади) – ҳар бир тўғри жавоб 0,8 балл билан баҳоланади;
10 таси ўрта қийинлик даражадаги ёпиқ тест (А, В, C, Д жавоб вариантларидан танланади) – ҳар бир тўғри жавоб 1,1 балл билан баҳоланади;
10 таси мураккаб даражадаги очиқ тест (жавоби ёзиладиган) – ҳар бир тўғри жавоб 2,1 балл билан баҳоланади.
Жами 40 балл (10*0,8+10*1,1+10*2,1=40).
Биринчи қисм учун максимал 60 балл, иккинчи қисм учун максимал 40 балл билан баҳоланади. (Жами 100 балл)
Биринчи ва иккинчи қисм учун жами 180 дақиқа вақт ажратилади.
Aсосий олимпиадаларнинг учинчи босқичида:
— иккинчи босқичда 1, 2, 3-ўринларни эгаллаган ўқувчилар;
— академик лицейлар ҳамда Ихтисослаштирилган таълим муассасалари агентлиги тизимидаги мактаблар томонидан тавсия етилган 3 нафаргача ўқувчилар;
— ўтган ўқув йилида асосий олимпиаданинг учинчи босқичида 1-ўринни эгаллаган ва ҳозирда мактаб, академик лицей ёки касб-ҳунар мактабларининг ўқувчилари ўтган ўқув йилида ғолибликни қўлга киритган фани бўйича иштирок этади.
Учинчи босқичда ҳар бир фан ва синф кесимида иштирокчилар орасидан баллар кетма-кетлигида 3 нафар (1, 2, 3-ўринлар) ғолиблар аниқланади.
Иштирокчиларнинг олимпиадалар бўлиб ўтадиган манзилга хавфсиз келиб-кетишларини таъминлашга туман (шаҳар) ҳокимлари ва мактабгача ва мактаб таълими бўлими мудирлари шахсан масъул ҳисобланади.

Даты проведения и критерии оценивания областного этапа олимпиады - Ta’lim / Образование
III (областной) этап главной предметной олимпиады вторая группа предметов состоится 28-30 ноября текущего года. Об этом сообщили в департаменте Министерства дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан по работе с одаренными учащимися по предметным олимпиадам.
дата проведения областного этапа олимпиады Узбекистан
Родной язык и литература, узбекский язык, русский язык и литература, казахский язык, таджикский язык и каракалпакский язык и литература
Олимпиада пройдет в две части в один тур.
Первая часть состоит из 30 тестов с оценкой 50 баллов, на выполнение заданий отводится 60 минут.
Оценивание:
10 закрытых тестов на простом уровне (выбирается из вариантов ответов А, В, C, D) — каждый правильный ответ оценивается в 0,9 балла;
10 закрытых тестов среднего уровня сложности (выбирается из вариантов ответа А, В, C, D) — каждый правильный ответ оценивается в 1,5 балла;
10 закрытых тестов сложного уровня (выбирается из вариантов ответов А, В, C, D) — каждый правильный ответ оценивается в 2,6 балла.
Итого 50 баллов (10*0.9+10*1,5+10*2,6=50).
Часть вторая. Для написания сочинения отводится 120 минут. Максимально оценивается в 50 баллов. На выполнение заданий по первой и второй части из этих дисциплин отводится в общей сложности 180 минут
История и география
Олимпиада проводится в форме тестов в один тур. В нем представлено 40 тестовых вопросов и на выполнение заданий отводится 80 минут.
10 закрытых тестов на простом уровне (выбирается из вариантов ответов А, В, C, D) — каждый правильный ответ оценивается в 1,3 балла;
10 закрытых тестов среднего уровня сложности (выбирается из вариантов ответа А, В, C, D) — каждый правильный ответ оценивается в 2,4 балла;
10 закрытых тестов сложного уровня (выбирается из вариантов ответов А, В, C, D) — каждый правильный ответ оценивается в 3,4 балла.
Итого 100 баллов (10*1,3+10*2,4+10*3,4=100).
Английский язык, немецкий язык, французский язык
Олимпиада проводится в два этапа по одному виду с оценкой навыков понимания на слух, чтения и лексико-грамматических навыков учащихся.
1 этап. Навыки понимания на слух: проигрывается аудиотекст, прочитанный носителем языка, и выполняются задания, данные по этому тексту (30 баллов). Навыки чтения: представляется текст и выполняются задания, данные по этому тексту (30 баллов)
2 этап. Состоит из 30 тестов и оценивается в 40 баллов.
10 закрытых тестов на простом уровне (выбирается из вариантов ответов А, В, C, D) — каждый правильный ответ оценивается в 0,8 балла;
10 закрытых тестов среднего уровня сложности (выбирается из вариантов ответа А, В, C, D) — каждый правильный ответ оценивается в 1,1 балла;
10 закрытых тестов сложного уровня (выбирается из вариантов ответов А, В, C, D) — каждый правильный ответ оценивается в 2,1 балла.
Итого 40 баллов (10*0,8+10*1,1+10*2,1=40).
Первая часть оценивается максимум в 60 баллов, а вторая часть – максимум в 40 баллов. (Всего 100 баллов)
Всего на первую и вторую часть отводится 180 минут.
На третьем этапе олимпиады участвуют:
— учащиеся, занявшие 1, 2, 3 места во втором этапе;
— до 3 учащихся, рекомендованных академическими лицеями и школами системы Агентства специального образования;
— учащиеся школ, академических лицеев или профессиональных училищ, занявшие 1 место на третьем этапе основной олимпиады в прошлом учебном году, участвуют в том предмете, по которому они заняли призовое место в прошлом учебном году.
На третьем этапе из числа участников по каждому предметному и классному разделу будут определены 3 победителя (1, 2, 3 места).
Хакимы районов (городов), руководители отделов дошкольного и школьного образования несут персональную ответственность за обеспечение безопасного прибытия и выезда участников к месту проведения олимпиады.