O‘zbek tili bo‘yicha milliy sertifikat imtihonida yuqori ball to‘plaganlarga imtihon xarajati qoplab beriladi - Ta’lim / Образование
O‘zbek tili bo‘yicha milliy sertifikat imtihonida yuqori ball to‘plaganlarga imtihon xarajati qoplab beriladi
Yoshlar ishlari agentligining Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi hisobidan o‘zbek tili va adabiyot fanidan milliy sertifikat imtihonlarida yuqori ball (daraja) olgan yoshlarga imtihon topshirish xarajatlari 2025 yil 1 yanvardan boshlab qoplab berilishi rejalashtirilmoqda.
Vazirlar Mahkamasining “O‘zbek tili va adabiyot fani bo‘yicha milliy sertifikat imtihonida yuqori ball (daraja) to‘plagan yoshlarga imtihon topshirish xarajatlarini to‘liq qoplab berish tartibini joriy etish to‘g‘risida”gi qarori loyihasi e’lon qilindi.
Quyidagilar:
• O‘zbek tili va adabiyot fanidan milliy sertifikat imtihonlarida yuqori ball (daraja) olgan yoshlarga imtihon topshirish xarajatlarini to‘liq qoplab berish bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti;
• imtihon topshirish xarajati kompensatsiya qilinadigan imtihon tizimi tasdiqlanadi.
Belgilanishicha:
Yoshlar ishlari agentligining Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan o‘zbek tili va adabiyot fanidan milliy sertifikat imtihonlarida yuqori ball (daraja) olgan yoshlarga imtihon topshirish xarajatlari 2025 yil 1 yanvardan boshlab qoplab beriladi.
Agentlik:
a) 2024 yil 1 dekabrga qadar:
davlat xizmatini ko‘rsatish uchun zarur hujjatlar va boshqa hujjatlarning namunaviy shakllari, blankalari ishlab chiqilishini ta’minlaydi hamda Adliya vazirligi bilan kelishgan holda tasdiqlaydi;
Adliya vazirligi bilan birgalikda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida (YaIDXP) elektron davlat xizmatini joriy qilish bo‘yicha texnik hujjatni ishlab chiqadi, kelishish va tasdiqlash uchun Raqamli texnologiyalar vazirligiga kiritadi;
Raqamli texnologiyalar vazirligi birgalikda ariza beruvchilar taqdim etadigan hujjatlarning avtomatik ravishda belgilangan mezonlarga mos kelishini aniqlovchi va ma’lumotlarni saralovchi, shuningdek, YaIDXPda davlat xizmatlari ko‘rsatilishining har bir bosqichida murojaatlar ko‘rib chiqilishini kuzatib borish imkonini beruvchi xizmatni ishga tushiradi, shuningdek, tegishli vazirliklar va idoralarning YaIDXPga ulanishini va axborot tizimlarining o‘zaro integratsiya qilinishini ta’minlaydi;
b) 2024 yil 1 dekabrdan boshlab Adliya vazirligi bilan birgalikda davlat xizmatlari markazlarining xodimlari ishtirokida ushbu qaror bilan tasdiqlangan ma’muriy reglamentni amalda qo‘llashning samaradorligi va natijadorligi darajasini oshirishga yo‘naltirilgan o‘quv seminarlari o‘tkazilishini ta’minlaydi;
d) o‘zbek tili va adabiyot fanidan milliy sertifikat imtihonlarini tashkil etishga vakolatli tashkilotning tegishli imtihon topshirish xarajatlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni o‘zining rasmiy veb-saytida e’lon qiladi hamda doimiy ravishda yangilab boradi.
Agentlik Raqamli texnologiyalar vazirligi bilan birgalikda Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan imtihon topshirish xarajatini kompensatsiya qilish haqida ariza beruvchilarning elektron reyestri axborot tizimini yaratadi hamda uni keyinchalik texnik qo‘llab-quvvatlash va takomillashtirish choralarini ko‘radi.

Стоимость экзамена будет возмещена тем, кто набрал высокие баллы на национальном сертификационном экзамене по узбекскому языку - Ta’lim / Образование
Стоимость экзамена будет возмещена тем, кто набрал высокие баллы на национальном сертификационном экзамене по узбекскому языку
С 1 января 2025 года планируется покрыть расходы молодёжи, получивших высокий балл (уровень) на национальных сертификационных экзаменах по узбекскому языку и литературе, за счёт средств Государственного фонда поддержки молодежной политики Агентства по делам молодежи.
O‘zbek tili bo‘yicha milliy sertifikat imtihonida yuqori ball to‘plaganlarga imtihon xarajati qoplab beriladi
Опубликован проект постановления Кабинета министров “О введении порядка полного возмещения расходов на сдачу экзаменов молодым людям, набравшим высокие баллы на национальном сертификационном экзамене по узбекскому языку и литературе”.
Следующее:
• Административный регламент по предоставлению государственных услуг по полному покрытию расходов на сдачу экзамена молодым людям, получившим высокий балл (уровень) на национальных аттестационных экзаменах по предмету Узбекский язык и литература;
• Утверждена система проведения экзаменов, при которой стоимость сдачи экзамена компенсируется.
Определено:
Что с 1 января 2025 года затраты на сдачу экзамена будут возмещены молодым людям, получившим высокий балл (уровень) на национальных сертификационных экзаменах по узбекскому языку и литературе за счёт средств Фонда поддержки государственной молодежной политики Агентства по делам молодежи.
Агентство:
а) до 1 декабря 2024 года:
обеспечивает разработку образцов форм, бланков документов и других документов, необходимых для оказания государственной услуги, и утверждает их по согласованию с Министерством юстиции;
Совместно с Министерством юстиции разрабатывает технический документ по внедрению электронной государственной услуги на Едином портале интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ), вносит его на согласование и утверждение в министерство цифровых технологий;
Министерство цифровых технологий совместно запускает сервис, который автоматически определяет соответствие документов, предоставляемых заявителями, установленным критериям и сортирует информацию, а также позволяет отслеживать рассмотрение заявок на каждом этапе предоставления государственных услуг в ЕПИГУ, а также обеспечивает подключение соответствующих министерств и ведомств к ЕПИГУ и взаимную интеграцию информационных систем;
б) совместно с Министерством юстиции с 1 декабря 2024 года обеспечивает проведение обучающих семинаров с участием сотрудников центров государственных услуг, направленных на повышение уровня эффективности и результативности применения административного регламента, утвержденного настоящим постановлением;
г) публикует на своем официальном сайте и постоянно обновляет информацию о расходах организации, уполномоченной на организацию национальных сертификационных экзаменов по узбекскому языку и литературе, на сдачу соответствующих экзаменов.
Агентство совместно с Министерством цифровых технологий создаст за счёт средств Фонда поддержки государственной молодежной политики информационную систему электронного реестра заявителей о компенсации затрат на сдачу экзамена, а также примет меры по его дальнейшей технической поддержке и совершенствованию.