“Prezident sovg‘asi”: 1-sinf o‘quvchilariga nimalar beriladi? - Ta’lim / Образование
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan 1-sinf o‘quvchilariga beriladigan “Prezident sovg‘alari” ni hududlarga jo‘natish va yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik bo‘yicha olib borilayotgan jarayonlar targ‘ibotiga bag‘ishlangan press-tur tashkil etildi.
1-sinf o‘quvchilariga Prezident sovg‘alari 25-avgustga qadar yetkaziladi
Vazirlik Axborot xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-2027-o‘quv yilida 10 225 ta maktabda, 550 mingdan ortiq o‘qituvchilar 6,7 mln. nafardan ortiq o‘quvchilarga ta’lim-tarbiya berishi kutilmoqda.
Yangi oʻquv yilida 795 mingdan ortiq bolalar 1-sinfga qabul qilinishi rejalashtirilgan boʻlib, joriy yil 5-avgustga qadar 680 ming nafar (rejaga nisbatan 85 %) oʻquvchilar qabul qilingan. 1-sinfga qabul qilingan o‘quvchilar uchun beriladigan 12 nomdagi o‘quv qurollaridan iborat “Prezident sovg‘asi” joriy yil 15-avgustga qadar mamlakatimizdagi barcha hududlarga, 25-avgustga qadar esa qabul qilingan oʻquvchilar soniga mos ravishda barcha maktablarga toʻliq yetkaziladi.
Ushbu 12 nomdagi o‘quv qurollari:
• 1 ta oʻquv sumkasi;
• 12 ta oʻn ikki varaqli daftar;
• 1 ta ruchka;
• 2 ta oddiy qalam;
• 1 ta oʻn ikki rangdagi qalamlar toʻplami;
• 1 ta rangli qogʻoz toʻplami;
• 1 ta plastilin;
• 1 ta rasm daftari;
• 2 ta oʻchirgʻich;
• 1 ta oʻn ikki rangdagi akvarel buyogʻi;
• 1 ta yelim (kley);
• 1 ta qalamdon to‘plamidan iborat.
Prezident sovgʻasi sifatida tayyorlangan ushbu oʻquv qurollari “Birinchi qoʻngʻiroq” tadbirlaridan soʻng bolajonlarga tantanali ravishda topshiriladi. Shuningdek, oʻquv qurollari nodavlat maktablar, boshqa vazirlik va idoralar tasarrufidagi taʼlim tashkilotlari bolalariga ham beriladi.
Aytish lozimki, 1-sinfga qabul qilinayotgan har bir bolani “Prezident sovgʻasi” bilan oʻz vaqtida taʼminlash maqsadida vazirlikning adm.maktab.uz elektron platformasi orqali maktablar kesimida bolalarning roʻyxati nomma-nom shakllantirildi (bunda nodavlat maktablar va boshqa vazirlik tasarrufidagi maktab oʻquvchilari ham inobatga olingan).
Press-tur tadbir davomida 1-sinf oʻquvchilari uchun beriladigan darslik majmualarining taqdimoti ham tashkil etildi. Unda mutaxassislar tomonidan yangi darsliklarning oʻziga xos jihatlari hamda mavzuga doir muhim maʼlumotlarga atroflicha toʻxtalib oʻtildi.
Prees-tur tadbiri tashkil etilgan Chilonzor tumanidagi 202-umumtaʼlim maktabida yangi oʻquv yilida 1260 nafardan ortiq oʻquvchi taʼlim olishi, 175 nafar bola 1-sinfga qabul qilinishi rejalashtirilgan.
Maktabda alohida taʼlim ehtiyojlari mavjud boʻlgan bolalarni taʼlimga jalb etish uchun inklyuziv sinflar tashkil etilgan va ular uchun barcha qulay sharoitlarga ega “toʻsiqsiz muhit” yaratilgan.

Министерством дошкольного и школьного образования был организован пресс-тур, посвященный отправке в регионы «Президентских подарков», которые будут вручены учащимся 1 класса, и пропаганде процессов подготовки к новому учебному году.
По данным Информационной службы министерства, в 2026-2027 учебном году в 10 225 школах более 550 тысяч учителей будут обучать более 6,7 миллиона учеников.
В новом учебном году планируется принять в 1-й класс более 795 тысяч детей. На сегодняшний день уже принято 680 тысяч учащихся, что составляет 85% от планового показателя.
«Президентский подарок», состоящий из 12 наименований учебных принадлежностей и предназначенный для учащихся, принятых в 1-й класс, будет доставлен во все регионы страны до 15 августа текущего года, а до 25 августа — во все школы в соответствии с количеством принятых учащихся.
Эти 12 наименований учебных принадлежностей включают:
- 1 школьный рюкзак;
- 12 тетрадей в линейку и клетку на 12 листов;
- 1 ручку;
- 2 простых карандаша;
- 1 набор цветных карандашей из 12 цветов;
- 1 набор цветной бумаги;
- 1 набор пластилина;
- 1 альбом для рисования;
- 2 ластика;
- 1 набор акварельных красок из 12 цветов;
- 1 клей;
- 1 пенал.
Учебные принадлежности, подготовленные в качестве «Президентского подарка», будут торжественно вручены детям после проведения мероприятий «Первый звонок». Кроме того, наборы школьных принадлежностей получат учащиеся негосударственных школ, а также образовательных организаций, находящихся в ведении других министерств и ведомств.
Следует отметить, что для своевременного обеспечения каждого ребёнка, поступающего в 1-й класс, «Президентским подарком», Министерством через электронную платформу adm.maktab.uz были поимённо сформированы списки детей по каждой школе (при этом учтены также учащиеся негосударственных школ и школ, подведомственных другим министерствам и ведомствам).
В ходе пресс-тура также состоялась презентация комплектов учебников, предназначенных для учащихся 1-х классов. Специалисты подробно рассказали об особенностях новых учебников, а также представили важную информацию по соответствующим темам.
В общеобразовательной школе №202 Чиланзарского района, где было организовано мероприятие в рамках пресс-тура, в новом учебном году планируется обучение более 1260 учащихся, из них 175 детей будут приняты в 1-й класс.
В школе созданы инклюзивные классы для вовлечения в образовательный процесс детей с особыми образовательными потребностями, а также создана «безбарьерная среда» со всеми необходимыми для них условиями.
В настоящее время в школе в инклюзивных классах обучаются 13 детей, из них 2 ребёнка в этом году были приняты в 1-й класс.