Vazirlar Mahkamasining “Oʻzbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga pedagoglarni attestatsiyadan oʻtkazish, kasbiy sertifikatlash va ragʻbatlantirish tizimini takomillashtirishga qaratilgan oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida” qarori qabul qilindi.
Qarorda pedagoglar uchun bir nechta xushxabar bor.
Vazir jamgʻarmasi:
– endilikda vazir jamgʻarmasidan har oylik ustama olish uchun nomzodlar roʻyxati avvalgidek hududiy kengashlar tavsiyasi asosida shakllantirilmaydi. Sinovlarda barcha fan oʻqituvchilari ishtirok etishi mumkin. Avval MTT tarbiyachilari ustama olishga daʼvogarlik qila olmasdi, endi ular ham sinovlarda ishtirok etib ustama olishi mumkin.
Malaka toifa sinovlari:
– pedagog kadrlarga tarif stavkalarining amaldagi miqdorlariga nisbatan 70 foiz miqdorida qoʻshimcha haq toʻlanishining tartibi tasdiqlandi. Unga koʻra malaka toifa test sinovlarida ishtirok etib (ikkala bosqichda), oliy va birinchi malaka toifasiga erishgan (yoki saqlagan) hamda 86 va undan yuqori ball toʻplagan pedagoglarga beriladi.
Endi Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan beriladigan umumtaʼlim fanini bilish darajasi toʻgʻrisida sertifikatga ega boʻlgan pedagoglarga navbatdagi majburiy attestatsiyaning birinchi bosqichi (mutaxassislik fani va kasb standarti) boʻyicha malaka sinovidan ozod qilinadi.

Принято постановление Кабинета Министров “О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правительства Республики Узбекистан, направленные на совершенствование системы аттестации, профессиональной сертификации и поощрения педагогов”.
Постановление содержит несколько хороших новостей для педагогов.
Фонд министра:
— список кандидатов на получение ежемесячной надбавки из Фонда министра больше не формируется по рекомендации территориальных советов, как раньше. В тестах могут участвовать все учителя-предметники. Раньше преподаватели дошкольного учреждения не могли претендовать на получение надбавки, теперь они также могут получить надбавку, участвуя в тестах.
Тесты квалификационной категории:
— утверждён порядок выплаты надбавки педагогическим кадрам в размере 70 процентов к действующим размерам тарифных ставок. В соответствии с ним квалификация присуждается педагогам, которые приняли участие в тестировании категории (на обоих этапах), достигли (или сохранили) высшей и первой квалификационных категорий и набрали 86 баллов и выше.
Теперь педагоги, имеющие сертификат об уровне знаний по общеобразовательной дисциплине, выдаваемый агентством по оценке знаний и компетенций, освобождаются от квалификационного тестирования по первому этапу очередной обязательной аттестации (предмет специальности и профессиональный стандарт).