Oliy va professional ta’lim muassasalariga kirish test sinovlarida ishtirok etgan abituriyentlar 2026-yil 25-iyuldan 8-avgustga qadar 15 kun davomida oliy ta’lim muassasalari va ta’lim yo‘nalishlarini tanlashlari lozim.
Oliy va professional ta’lim muassasalariga kirish test sinovlarida ishtirok etgan abituriyentlarga oliy ta’lim muassasalari va ta’lim yo‘nalishlarini tanlash boshlandi. Bu haqda Bilimlarni baholash agentligi ma’lum qildi. Tanlov 25-iyuldan 8-avgustga qadar 15 kun davom etadi.
Buning uchun my.uzbmb.uz platformasining “Oliy va professional ta’lim muassasalariga qabul” bo‘limiga kirib, “Xizmatdan foydalanish” tugmasi bosiladi va “OTM tanlash” bo‘limiga o‘tiladi.
Dastlab abituriyent “Tanlov ustuvorligi” va “Maqsadli qabul” bo‘yicha o‘z tanlovini amalga oshiradi.
Shundan so‘ng abituriyent test topshirgan fanlar majmuasi va ta’lim tiliga mos bo‘lgan beshtagacha oliy ta’lim muassasasi va ta’lim yo‘nalishini ta’lim shakli bilan birga tanlaydi.
Bunda ta’lim yo‘nalishlarini bir oliy ta’lim muassasasi yoki turli oliy ta’lim muassasalari doirasida tanlash mumkin.
Ta’lim yo‘nalishlarini tanlab, “Saqlash” tugmasi bosilgandan so‘ng ma’lumotlarni tasdiqlash uchun abituriyentning telefon raqamiga SMS xabar yuboriladi. SMS xabardagi kodni dasturga kiritish orqali ma’lumotlar tasdiqlanadi.
Ma’lumotlar tasdiqlanganidan so‘ng, “Abituriyent qayd varaqasi” shakllanadi. Qayd varaqada abituriyent tanlagan tanlov ustuvorligi, ta’lim shakllari, oliy ta’lim muassasalari va ta’lim yo‘nalishlari aks etgan bo‘ladi. Yuklab olish tugmasi orqali abituriyent qayd varaqasini yuklab olishi mumkin.
Abituriyentlar ta’lim yo‘nalishlarini tanlash muddati yakunlangunga qadar o‘z ma’lumotlarini o‘zgartirishlari va qayd varaqasini qayta yuklab olishlari mumkin.
Abituriyentlarning talabalikka tavsiya etilgan yoki etilmagani to‘g‘risidagi yakuniy tanlov natijalari ta’lim yo‘nalishlarini tanlash to‘liq yakunlangandan so‘ng bir hafta muddatda e’lon qilinadi.

Абитуриенты начали выбор высших учебных заведений и направлений обучения - Ta’lim / Образование
Абитуриенты, участвующие во вступительных испытаниях в высшие и профессиональные учебные заведения, должны выбрать высшие учебные заведения и направления обучения в течение 15 дней с 25 июля по 8 августа 2026 года.
Oliy ta’lim muassasalari va ta’lim yo‘nalishlarini tanlash boshlandi
Начался процесс выбора высших учебных заведений и направлений обучения для абитуриентов, принявших участие во вступительных испытаниях в высшие и профессиональные учебные заведения. Об этом сообщило Агентство по оценке знаний. Отбор продлится 15 дней с 25 июля по 8 августа.
Для этого необходимо зайти в раздел «Поступление в высшие и профессиональные учебные заведения» платформы my.uzbmb.uz, нажать кнопку «Использовать услугу» и перейти в раздел «Выбрать вуз». Первоначально абитуриент делает свой выбор по принципу «Приоритет отбора» и «Целевой приём». После этого абитуриент выбирает до пяти высших учебных заведений и направление обучения, а также форму обучения, подходящие набору предметов и языку обучения, на котором он сдал тест. Направления обучения можно выбирать как в рамках одного, так и в рамках разных вузов.
После выбора направлений обучения и нажатия кнопки «Сохранить» на номер телефона поступающего будет отправлено СМС-сообщение для подтверждения информации. Данные подтверждаются вводом кода из СМС-сообщения в программу.
После подтверждения данных создается «Лист учета абитуриента». В нем будут отражены приоритетность отбора, формы обучения, высшие учебные заведения и направления образования, выбранные поступающим. Можно скачать форму заявления, нажав кнопку «Загрузить». Абитуриенты могут изменить свою информацию и повторно загрузить регистрационную форму до истечения срока выбора направления обучения.
Результаты окончательного отбора по вопросу о том, рекомендованы абитуриенты к поступлению или нет, будут объявлены в течение недели после полного завершения отбора направлений обучения.