Муддатли ҳарбий хизматни ўтаган имтиёзга эга абитуриентлар балларига қўшиладиган устамалар ўзгарди.
Янги ўқув йилидан (2017−2018) бошлаб Ўзбекистон Қуролли Кучларида муддатли ҳарбий хизматни ўтаган ҳамда ҳарбий қисмдан тавсиянома олган ОТМ абитуриентлари кириш тестлари натижаси бўйича тўплаган балига 50 фоиз миқдорида устамага эга бўлади.
Ўзбекистон Президенти томонидан 4 апрелда имзоланган қарор билан тасдиқланган ўзгариш тўғрисида «Газета.uz»нинг таълим соҳасидаги ахборот манбаси хабар қилди. Авваллари армияда хизмат қилган имтиёзга эга фуқароларнинг кириш синовларида тўплаган натижаларига тўплаш мумкин бўлган энг юқори балнинг 27 фоизи миқдорида устама белгиланар эди.
Имтиёз мамлакатдаги барча ОТМларда барча йўналиш ва мутахассисликлар бўйича бакалавр босқичига тайёргарлик кўраётганларга тааллуқли ҳисобланади. Имтиёз олишдаги бошқа шартлар ўзгаришсиз қолган.

Условия льготного поступления в вузы отслуживших в армии изменились
С нового учебного года (2017−2018) абитуриенты вузов, прошедшие срочную военную службу в Вооруженных Силах Узбекистана и имеющие рекомендации от воинских частей, будут получать прибавку баллов в размере 50% к баллам, набранным по итогам вступительных тестов.
Изменение утверждено постановлением Президента Узбекистана от 4 апреля, сообщили «Газете.uz» источники в образовательной сфере. Ранее к результатам вступительных испытаний граждан, отслуживших в армии, прибавлялись 27% от максимально возможного количества баллов (вне зависимости от того, сколько баллов наберет абитуриент).
Льготы распространяются на поступление во все вузы страны, готовящие бакалавров по всем направлениям и специальностям. Другие условия получения льгот остаются без изменений.