2026-2027 o‘quv yili qabuli uchun javoblar varaqasi namunasi - Ta’lim / Образование
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining tegishli buyrug‘i bilan 2026-2027 o‘quv yili uchun oliy ta’lim muassasalarining bakalavriatiga kirish test sinovlarida foydalaniladigan javoblar varaqasi namunasi va baholash mezoni tasdiqlandi.
2026-2027 o‘quv yili uchun oliy ta’lim muassasalarining bakalavriatiga kirish test sinovlarida foydalaniladigan javoblar varaqasi namunasi quyidagi rasmda keltirilgan.
2026/2027-o‘quv yili bakalavriatga qabul uchun test sinovi topshiriladigan fanlar boʻyicha test topshiriqlari soni hamda baholash mezonlari
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining tegishli buyrug‘i bilan 2026/2027-o‘quv yili uchun respublika oliy taʼlim muassasalarining bakalavriat taʼlim yoʻnalishlariga mos test sinovi topshiriladigan fanlar boʻyicha test topshiriqlari soni hamda baholash mezonlari tasdiqlandi (mezonlar o‘tgan yilgi qabuldek qoldirildi).
Barcha test topshiruvchilar uchun majburiy 3 ta fan:
• Ona tili (o‘zbek, rus, qoraqalpoq) x 10 ta;
• Matematika x 10 ta;
• O‘zbekiston tarixi x 10 ta;
✅30 ta savol uchun 1.1 balldan jami 33 ball.
Bakalavriat ta’lim yo‘nalishiga mos bo‘lgan 2 ta fan:
• 1-fan: 30 ta savol x 3.1 ball = 93.0 ball
• 2-fan: 30 ta savol x 2.1 ball = 63.0 ball
✅60 ta savoldan jami 156,0 ball.
2026/2027-o‘quv yili qabulida abituriyentlarga umumiy 5 ta fan bo‘yicha jami 90 ta test topshirig‘i beriladi. Bunda to‘plash mumkin bo‘lgan maksimal ball – 189 ballni tashkil etadi.

Соответствующим приказом министра высшего образования, науки и инноваций утверждены образец бланка ответов и критерии оценки на 2026-2027 учебный год по вступительным испытаниям бакалавриата высших учебных заведений.
Образец бланка ответов, использованного на вступительных испытаниях бакалавриата в высшие учебные заведения на 2026-2027 учебный год, представлен ниже.
Количество тестовых заданий и критерии оценивания по предметам для вступительных тестов в бакалавриат на 2026/2027 учебный год
Соответствующим приказом Министерства высшего образования, науки и инноваций утверждены количество тестовых заданий и критерии оценивания по предметам для вступительных тестов на направления бакалавриата высших учебных заведений республики на 2026/2027 учебный год (критерии оставлены такими же, как и при приёме в прошлом году).
3 обязательных предмета для всех абитуриентов:
- Родной язык (узбекский, русский, каракалпакский) × 10
- Математика × 10
- История Узбекистана × 10
✔️ За 30 вопросов — по 1,1 балла, всего 33 балла.
2 предмета, соответствующие выбранному направлению бакалавриата:
- 1-й предмет: 30 вопросов × 3,1 балла = 93,0 балла
- 2-й предмет: 30 вопросов × 2,1 балла = 63,0 балла
✔️ За 60 вопросов — всего 156,0 балла.
При приёме на 2026/2027 учебный год абитуриентам будет предложено всего 90 тестовых вопросов по 5 предметам.