Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi tizimida muhandislik maktablari tashkil etiladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Yangi avlod muhandislarini tayyorlash va muhandislik taʼlimini rivojlantirishga oid chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi.
Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi huzuridagi Ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalari agentligi tizimida “Yangi Oʻzbekiston” universiteti hamda Mirzo Ulugʻbek nomidagi ixtisoslashtirilgan maktab tajribasi asosida muhandislik maktablari tashkil etiladi.
2026-2027-oʻquv yilidan boshlab:
— mazkur maktablarga oʻquvchilarni saralab olish va qabul qilish boshlanadi hamda bir sinfda oʻquvchilar soni 24 nafar, umumiy cheklangan soni 240 nafar etib belgilanadi;
— birinchi oʻquv yilida 7-10-sinflarga, ikkinchi oʻquv yilidan boshlab umumtaʼlim maktablarining 6-sinf bitiruvchilari orasidan 7-sinfga qabul qilinadi;
— oʻquv jarayoni 5 yillik dastur asosida STEM modeli boʻyicha tashkil etiladi hamda dastlabki 3 yilda fizika, matematika va xorijiy til fanlaridan, keyingi 2 yilda muhandislik fanlari boʻyicha boshlangʻich tayyorgarlikka eʼtibor qaratiladi;
— muhandislik maktablarining 11-sinf oʻquvchilari uchun ikki oylik majburiy ishlab chiqarish amaliyoti (stajirovka) joriy etiladi;
— muhandislik maktablarida oʻquv jarayonini tashkil etish va boshqarish boʻyicha akademik direktor lavozimi joriy etiladi;
2026-yil 1-yanvardan boshlab:
— har yili umumtaʼlim maktablari oʻrtasida Prezident sovrini uchun “Ilgʻor muhandislik maktabi” milliy tanlovi oʻtkaziladi;
— tanlovning Respublika bosqichi gʻoliblari uchun xorijiy davlatlarga taʼlim sayohati tashkil etiladi;
— tanlovning Respublika bosqichida 1-oʻrinni egallagan maktabga muhandislikka oid laboratoriyalar jamlanmasini oʻz ichiga olgan Innovatsion texnopark tashkil etish uchun 1 milliard soʻm miqdorida mablagʻ ajratiladi.

В системе Министерства дошкольного и школьного образования будут созданы инженерные школы - Ta’lim / Образование
В системе Министерства дошкольного и школьного образования будут созданы инженерные школы
Принято Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по подготовке инженерных кадров нового поколения и развитию инженерного образования».
В системе агентства специализированных образовательных учреждений при Министерстве дошкольного и школьного образования будут созданы инженерные школы на основе опыта университета “Новый Узбекистан” и специализированной школы имени Мирзо Улугбека.
С 2026-2027 учебного года:
— начнется отбор и прием учащихся в указанные школы, а количество учащихся в классе будет установлено на уровне 24 человек при общем лимите в 240 человек;
— в первом учебном году прием учащихся будет осуществляться в 7–10 классы, а со второго учебного года прием учащихся 6-х классов общеобразовательных школ — в 7 класс;
— образовательный процесс будет организован по модели STEM на основе 5-летней программы, при этом в первые 3 года основное внимание будет уделяться начальной подготовке по физике, математике и иностранным языкам, а в последующие 2 года — инженерным наукам;
— для учащихся 11-х классов инженерных школ будет введена обязательная двухмесячная производственная практика (стажировка);
— будет введена должность академического директора по организации и управлению образовательным процессом в инженерных школах;
С 1 января 2026 года:
— ежегодно среди общеобразовательных школ проводится национальный конкурс “Продвинутая инженерная школа” на приз президента;
— для победителей республиканского этапа конкурса будет организована образовательная поездка в зарубежные страны;
— школе, занявшей 1-е место на республиканском этапе конкурса, будет выделено 1 миллиард сумов на создание инновационного технопарка, включающего совокупность инженерных лабораторий.