2026-2027-o’quv yilidan boshlab huquqshunoslik fanidan ham milliy sertifikat joriy etiladi - Ta’lim / Образование
2026-2027-o’quv yilidan boshlab huquqshunoslik fanidan ham milliy sertifikat joriy etiladi
2026-2027-oʻquv yilidan boshlab huquq fanidan bilish darajasini baholash boʻyicha test sinovi tashkil etilib, uning natijalari asosida davlat namunasidagi sertifikat berish tartibi joriy etiladi.
davlat_va_huquq_asoslari
Bu haqda Prezidentning 2025-yil 26-noyabrda qabul qilingan “Oʻzbekiston Respublikasida yuridik taʼlim va ilm-fanni yanada isloh qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 232-sonli Farmonida nazarda tutilgan.
Shuningdek, ushbu Farmonga koʻra, 2026-2027-oʻquv yilidan boshlab:
– “Yurisprudensiya” hamda “Davlat va jamiyat boshqaruvi” taʼlim yoʻnalishida bakalavr darajasiga ega shaxslarga qayta tayyorlov kurslaridan oʻtmasdan umumiy oʻrta taʼlim maktablarida davlat va huquq asoslari fani boʻyicha dars berishga ruxsat etiladi;
– huquq fanidan bilish darajasini baholash boʻyicha test sinovi tashkil etilib, uning natijalari asosida davlat namunasidagi sertifikat berish tartibi joriy etiladi.

С 2026-2027 учебного года будет введен национальный сертификат по юриспруденции - Ta’lim / Образование
С 2026-2027 учебного года будет введен национальный сертификат по юриспруденции
Начиная с 2026-2027 учебного года будет организовано тестирование для оценки уровня знаний в области права, и на основании его результатов будет введена процедура выдачи сертификатов по государственному образцу.
Это предусмотрено Указом Президента № 232 «О мерах по дальнейшей реформе юридического образования и науки в Республике Узбекистан», принятым 26 ноября 2025 года.
Кроме того, согласно настоящему Указу, начиная с 2026-2027 учебного года:
– Лицам, имеющим степень бакалавра в области «Юриспруденции» и «Государственного управления и общества», разрешается преподавать основы государственного управления и права в общеобразовательных средних школах без прохождения курсов переподготовки;
– Будет организован тест для оценки уровня знаний в области права, и на основе его результатов будет введена процедура сертификации по государственному образцу.