Bir kishi — bir ovoz: «Open Budjet»ga ovoz berish jarayonlari boshlandi. Ovoz berishda nimalarga e’tibor berish kerak?
Iqtisodiy va moliya vazirligi «Tashabbusli budjet»ning 2025 yilgi 1-mavsumi doirasida ovoz berish bosqichi boshlanganini e’lon qildi.
Qanday ovoz berish mumkin? Ovoz berish usullari
Fuqarolar o‘zlariga qulay bo‘lgan usullardan biri orqali, jumladan:
— «Ochiq budjet» portalining veb-sahifasi;
— portalning mobil ilovasi (Android va iOS);
— Telegram’ dagi rasmiy bot yordamida ovoz berishi mumkin.
«Tashabbusli budjet»ning 2025 yilgi 1-mavsumi uchun loyihalar 1-20 fevral kunlari davomida kiritildi. Saralashdan o‘tgan loyihalarga 11-20 mart kunlari ovoz yig‘iladi. G‘oliblar 21 mart — Navro‘z bayrami kuni e’lon qilinadi.
Ovoz berish jarayonlari 20 mart soat 23:59 ga qadar davom etadi.
Ovoz berishda quyidagilarni hisobga olishingiz kerak:
1. Endilikda “Bir kishi — bir ovoz” prinsipi amal qiladi. Ya’ni nomingizda nechta sim-karta bo‘lishidan qat’i nazar faqat bir marta ovoz bera olasiz;
2. Agar oilada hammaning telefon raqami bir kishining nomida bo‘lsa, unda shu oila faqat bitta ovoz bera oladi degani. Boshqalar ham ovoz berishi uchun yoki nomiga yangi telefon raqam olishi, yoki o‘zi ishlatayotgan raqamni o‘zining nomiga qayta rasmiylashtirishi kerak;
3. Endilikda yuridik shaxs nomida bo‘lgan sim-kartalar orqali ovoz berib bo‘lmaydi. Sim-karta albatta jismoniy shaxs nomiga olingan bo‘lishi kerak;
4. “1500 ta ovoz olsa, aniq g‘olib bo‘ladi” degan qoida yo‘q. G‘oliblar tuman (shahar)ga ajratilgan mablag‘ doirasida eng ko‘p ovoz olgan loyihalar bo‘ladi.
Avvalroq Senat Kengashining qarori bilan, «Tashabbusli budjet» jarayonini o‘tkazish bo‘yicha amaldagi tartibga tegishli o‘zgartirishlar kiritilgandi. Qarorga ko‘ra, har yili tuman va shahar budjetidan 10 tadan kam bo‘lmagan, ko‘pi bilan 30 ta loyiha uchun yetarli mablag‘ ajratilishi belgilangan. Bunda, 10 tadan ortiq loyiha uchun mablag‘lar tuman yoki shahar aholisining tegishli hududdagi ulushidan kelib chiqib taqsimlanadi.
Tizim faoliyatiga oid qo‘shimcha savollaringiz yuzasidan ushbu raqam orqali murojaat qilishingiz mumkin: +998712035050

Один человек-один голос: начались процессы голосования по «Открытому бюджету». На что нужно обращать внимание?
Министерство экономики и финансов объявило о старте голосования в рамках первого сезона «Инициативного бюджета» 2025 года.
Как можно голосовать? (Способы).
Голосовать можно любым удобным способом:
— на веб-сайте портала «Открытый бюджет»;
— через мобильное приложение портала (Android и iOS);
— с помощью официального бота в Telegram.
Проекты для первого сезона 2025 года принимались с 1 по 20 февраля. Голосование за отобранные инициативы проходит с 11 по 20 марта. Победители будут объявлены 21 марта – в день празднования Навруза.
В рамках первого сезона «Инициативного бюджета» 2025 года голосование продлится до 23:59 20 марта.
♦ При голосовании необходимо учитывать:
1. Теперь действует принцип “Один человек — один голос”. Это означает, что вы можете проголосовать только один раз, независимо от того, сколько SIM-карт у вас есть на ваше имя;
2. Если номер телефона всех в семье указан в имени человека, это означает, что эта семья может голосовать только за одного человека. Чтобы другие тоже могли проголосовать, им нужно либо получить новый номер телефона на свое имя, либо переоформить номер, который они используют, на свое имя;
3. Больше нельзя голосовать по сим-картам на имя юридического лица. Sim-карта обязательно должна быть зарегистрирована на имя физического лица;
4. Нет правила «Если они получат 1500 голосов, то станут явными победителями». Победителями станут проекты, набравшие наибольшее количество голосов в рамках выделенных на район (Город)средств.
Ранее сообщалось, что решением Совета Сената в действующий порядок проведения процесса «Инициативного бюджета» внесены изменения. Согласно решению, ежегодно из районного и городского бюджета будет выделяться финансирование не менее чем для 10 и не более чем для 30 проектов. При этом средства на более чем 10 проектов будут распределяться с учетом доли населения соответствующего района или города.