Баъзи биринчи синф ўқувчилари ота-онасининг ёрдамисиз уй вазифасини бажара олишмайди. Аммо болалар мактабда берилган уй вазифасини ўзлари бажаришлари лозим ва улар буни қила олишади. Кейинги маслаҳатлар шундай тартибда санаб ўтилганки, ҳар бир кейинги маслаҳат олдингисига қараганда жиддийроқ кўмакни назарда тутади.
online_dars
Ҳатто болалар боғчасида ғурур билан «Ҳаммасини ўзим қила оламан» шиори остида вазифаларни мустақил уддалай олган бола ҳам биринчи синфга борганида кўмакка муҳтож бўлади. Бунинг ҳайрон қоладиган жойи йўқ, чунки энди уни ўқитувчиси – яъни мутлақо бегона киши биринчи марта баҳолайди-да.
Бу ёшда ҳамма вазифаларни тўғри ва «аъло» баҳога бажариш жуда муҳим. Шўринг қурғур тушунмовчиликнинг сабаби ҳам ана шунда: болалар уйда «Ойи, ёлғиз ўзим бажаролмаяпман!» деган фикрни назарда тутиб, «Ойи мен бажаролмаяпман!» деб шикоят қилишади. Оналар эса, ўз навбатида, «Болам ёлғиз ўзи уддалай олмайди», деб ўйлайди ва ҳар сафар унга уй вазифасини бажаришда ёрдам беради.
Қуйидагиларни одат қилинг:
Болага унинг қобилиятлари ва мустақиллигини ривожлантиришга ёрдам берган ҳолда кўмаклашинг.
Фарзандингизга бир пайтнинг ўзида унинг қобилиятлари ва мустақиллигини ривожлантирган ҳолда ёрдам беришни одат қилинг.
Фарзандингизга у ҳаммасини мустақил равишда бажара оладиган даражада қобилиятли эканини тушунтиринг. Аммо «Агар мутлақо уддалай олмасанг, мендан сўрашинг мумкин», деб огоҳлантириб ҳам қўйинг.
Топшириқни текшириб кўришни таклиф этинг: «Истасанг, машқ ечимларини кейинроқ кўриб бераман».
Оралиқ натижалар учун болани мақтанг. Бу уни руҳлантиради ва ўзига бўлган ишончни кучайтиради.
Аввало, иш нега тўхтаб қолганини аниқлашга ҳаракат қилинг. «Буни қандай қилиб ҳисобладинг?» ёки «Бу рақамни қаердан олдинг?» деб сўранг.
Агар бола машқни тушунмаган бўлса, уни ечишнинг бошқа усулларини таклиф этманг.
Агар фарзандингиз хато қилган бўлса, унга анниқ кўрсатмаларни беринг: «Натижада 15 сони ҳосил бўлди, бу ерга эса умуман бошқа рақамни ёзгансан» ёки мисолларни бир нечта босқичда ечинг.
Агар фарзандингиз ўзи ҳаммасини ишонч билан бажараётганини ҳис этсангиз, унга ўргатманг.
Ўқитувчи билан фарзандингизнинг билим борасида оқсайдиган томонлари ҳақида суҳбатлашинг ва у билан маслаҳатлашинг. Агар фарзандингизга мисол ечимларини худди мактабда тушунтиришганидай тушунтириб берсангиз, уни адаштирмайсиз.
Уй вазифаларини бажаришда берадиган ёрдамингизни чекланг, аммо қуйидаги ҳолатлар бундан истисно: боланинг узоқ касалланиб қолиши ёки жуда мураккаб материал бўлса.
Агар бола билан шуғулланаётган бўлсангиз, иложи борича унинг машқни ечиш жараёнига аралашмасликка ва иложи борича чеккароқда туришга ҳаракат қилинг. Бола ўзи мустақил равишда қўлидан келганича ўйласин, ечсин, ҳисобласин ва ифодаласин.

Как помочь ребенку правильно делать домашнее задание? - Ta’lim / Образование
Как известно, учеба ребенка занятиями в школе не ограничивается. Вернувшись домой после уроков, секций и дополнительных курсов, школьник должен еще сделать домашнее задание на следующий день, и часто не может обойтись без помощи родителей. Как грамотно и правильно помочь малышу выучить уроки?
online_dars
Как делать домашние задания?
Задания нужно выполнять вместе с ребенком, а не за него. Часто родители решают за ученика задачи, вспоминают «Как я провел лето» и даже лепят лошадок. Не нужно уподобляться знаменитому Васиному папе, который так «силен в математике» и лишать ребенка возможности закрепить навыки, полученные в классе. Лучше постарайтесь мотивировать школьника на самостоятельное выполнение здания. Например, убедите, что тогда он быстрее всех справится с заданиями в классе и сможет удивить одноклассников и учителя.
Ограничьте время на выполнение заданий. После двух часов мучений над тетрадью ребенок устает и его внимание ухудшается. Лучше хорошо поработать течение полутора часов, чем растянуть выполнение домашнего задания на целый вечер. Тогда и родители, и ребенок смогут отдохнуть и сделать что-то еще, а значит, время будет проведено продуктивнее.
Выполнять домашнее задание должно быть приятно. Чтобы ребенок делал упражнения с удовольствием, из речи родителя необходимо исключить все негативные высказывания. Фразы «У тебя ужасный почерк» и «Эту задачу даже твоя младшая сестренка решить может» не помогут ребенку понять свои ошибки, но уничтожат желание учиться. Зато любая похвала поможет уставшему малышу собраться и закончить задание.
Если же школьник долго не может найти свою ошибку, то пора упростить ему задачу, сузить круг поисков. Но не нужно подсказывать готовый ответ, ребенок сам должен обнаружить ошибку, пусть и в конкретном слове.
Поддерживайте удобный для ребенка темп работы. Если он привык медленно переписывать текст, то требование, чтобы он писал быстрее, приведет к ухудшению почерка и ошибкам, а значит все придется переделывать заново. А вот работы быстрого ребенка, который «щелкает задачи как орешки», придется проверять особенно внимательно, так как в спешке он мог допустить ошибки.
Замедлить выполнение домашнего задания могут строгие окрики, например, «Сиди ровно», «Не грызи ручку». Дополнительные задачи отвлекают ребенка, и ему сложно сосредоточится на выполнении основного упражнения. Попробуйте корректировать осанку и поведение в другое время, чтобы малыш лучше запомнил ваши требования.
Конечно, такое выполнение домашнего задания необходимо только в младшей школе. Класса с третьего ребенок постепенно становится самостоятельнее, и ему уже не требуется постоянное присутствие родителя, а только проверка заданий и помощь в особенно сложных упражнениях.