Айрим ота-оналар фарзандини 7 ёшга етмасдан мактабга беришга шошилишади. Бу қанчалик тўғри? Бундай ёшда боланинг руҳий ва жисмоний ҳолатида қандай ўзгаришлар кузатилади? Шу каби муҳим саволларга тиббиёт фанлари доктори, профессор Шоанвар Шомансуров жавоб берди.
— Нима учун боланинг мактабга чиқиш ёши 7 ёш этиб белгиланган?
— Ўзбекистон Республикасининг «Таълим тўғрисида»ги қонунида умумий ўрта таълим ташкилотининг биринчи синфига болалар 7 ёшга тўладиган йилда қабул қилиниши белгиланган. Ваҳоланки, аввал бу рақам 6-7 ёш эди. Ҳозирга келиб эса мактабга чиқиш ёши қатъий 7 ёш этиб белгиланган. Бунинг бир қанча сабаблари бор.
Аввало, бола ҳаётининг еттинчи йилида ундаги ҳаракатлар кўлами кенгаяди ва аниқлашади, ҳаракатларнинг ўзаро мослашуви бошланади. 6-7 ёшли болалар ўзини идора қилиш ва ўз ҳаракатларини назорат қилиш имкониятига эга бўла бошлайди. Боланинг бўйи бу даврда бўйи анча ўсиб, оғирлиги 22-24 килограмм бўлади.
7 ёшларда бола ҳар томонлама чиниқади, қизиқувчан бўлади. Унинг идрок кучи ва тафаккури жадал ривожланади. Моддий борлиқни билишга интила бошлайди. Уларда гигиеник малакалар шакллана боради.
— Мактаб ёшидаги болада қандай кўникмаларни шакллантириб бориш керак?
— 7 ёшли бола жисмоний машқларни мустақил бажаришга ўрганган бўлиши лозим. Жароҳатланишни олдини олиш мақсадида болада эҳтиёткорликни, ўз ҳаракатларини назорат қила олиш кўникмаларини шакллантира бориш керак. Болада чаққонлик, жасурлик, топқирлик хислатларини тарбиялаш, айниқса, муҳим.
Бола бу ёшида арқонга осилиб туришни, арғимчоқ учишни, қия қўйилган тахта устидан юриб ўтишни, бир оёқда «қалдирғоч» бўлиб туриш каби ҳаракатларни билиши керак. Унга оёқ учлари билан буюмларни қисиб олиб кўтариш ва пастга туширишни, биржойдан иккинчи жойга кўчиришни ўргатинг. Бу машқлар болани асаб тизимини мустаҳкамлашда, уларни ақлан ривожланишига катта ёрдам беради.
Бу ёшда унинг нутқини шакллантириш аҳамиятли. Болага қисқа-қисқа қизиқарли саволлар бериб, уни кўпроқ гапиришга, сўзда товушлар кетма-кетлигини фарқлашни, товушлардан бўғинлар, сўзлар тузишни ўргатишга аҳамият бериш лозим.
— Бу жараёнларда болада нуқсонлар кўзга ташланса, қандай йўл тутиш керак?
— Бу вазиятда ота-оналарга шундай маслаҳат берамиз: агарда бола нутқида бирон нуқсон аниқланса, уни логопедга кўрсатинг. Aгар эслаб қолиш, фикрлаш борасида камчиликлар сезсангиз, невролог кўригидан ўтказинг.
Чунки мактабга тайёрланиш даврида боланинг асаблари таранглашади, масъулияти кўпайган сайин, болаларда диққат тарқоқлиги, ўта серҳаракатлик (гиперактив), ўргатилган нарсаларни тезда эсдан чиқариб юбориш, йиғлоқилик, беихтиёр ҳаракатлар, гапга кирмасдан инжиқлик қилиш каби патологик ўзгаришлар учраши мумкин.
Мактаб ёши болани жамиятга мослашувидаги илк катта қадам бўлиб ҳисобланади. Шунинг учун ҳам бу давр унинг хотирасида салбий из қолдирмаслиги керак. Акс ҳолда келажакда ҳам бунинг таъсиридан чиқиши қийин бўлади.
Болани эрта мактабга бериш эса унинг шундай муҳим даврда қилинган энг катта таваккалдир. Афсуски, баъзи ота-оналар ўз хоҳиш-истаклари билан фарзандларини 6 ёшдан мактабга беришга ҳаракат қилишади. Энг ёмони, бу ҳолат кўпинча болакайнинг мактабга мослаша олмаслиги билан якун топади. Бу эса ўз-ўзидан унда тажанглик, руҳий зўриқиш, таълим олишдан зерикиш, ижтимоий муҳитга мослаша олмаслик каби салбий ҳолатларнинг пайдо бўлишига сабаб бўлади.
Айниқса, бундай пайтда боладаги тез чарчаш, нутқ бузилиши, диққатни жамлашдаги қийинчиликлар яққол юзага чиқади. Шундай экан ҳар бир ота-она юқорида айтиб ўтилган ҳолатлар болаларнинг соғлиги ёмонлашиши ва билим олишга салбий таъсир этишини унутмаслиги даркор.
Агар ота-оналар чиндан ҳам фарзандларининг келажаги ва соғлигини ўйласалар, уларни 6 ёшдан мактабга беришга ҳаракат қилмаслиги лозим. Бу билан улар ўзлари ва фарзандлари учун катта яхшилик қилган бўлишади.

Некоторые родители спешат отдать своего ребенка в школу до достижения им 7-летнего возраста. Насколько это верно? В таком возрасте какие изменения наблюдаются в психическом и физическом состоянии ребенка? На такие важные вопросы ответил доктор медицинских наук, профессор Шоанвар Шомансуров.
— Почему возраст ребенка для поступления в школу установлен в возрасте 7 лет?
— Закон Республики Узбекистан «Об образовании»определяет прием детей в первый класс организации общего среднего образования в год, когда им исполняется 7 лет. Однако раньше этот показатель составлял 6-7 лет. И теперь возраст поступления в школу строго определен как 7 лет. Для этого есть много причин.
Прежде всего, на седьмом году жизни ребенка, масштабы действий в нем и определяют, начинается взаимная адаптация действий. Дети в возрасте 6-7 лет начинают уметь владеть собой и контролировать свои действия. Рост ребенка за этот период вырастет намного больше, вес составляет 22-24 килограмма.
В 7 лет ребенок развивается по всем параметрам, становится любознательным. Его познавательные способности и мышление стремительно развиваются. Он начинает стремиться познать материальное существование. У них формируются гигиенические навыки.
— Какие навыки должны быть сформированы у ребенка школьного возраста?
— 7-летнего ребенка нужно приучать к самостоятельному выполнению упражнений. Во избежание травм необходимо развивать у ребенка навыки осторожности, умение контролировать свои движения. Особенно важно воспитывать в ребенке качества ловкости, смелости, находчивости.
В этом возрасте ребенок должен уметь висеть на веревке, ходить по наклонной доске, стоять на одной ноге как «ласточка». Научите его сжимать и поднимать предметы пальцами ног, перемещать их с одного места на другое. Эти упражнения являются прекрасным подспорьем в укреплении нервной системы ребенка, его умственном развитии.
В этом возрасте важно формировать его речь. Важно задать ребенку короткие интересные вопросы, научить его больше говорить, различать последовательность звуков в слове, образовывать слоги из звуков, образовывать слова.
— Что делать, если у ребенка заметны дефекты в этих процессах?
— В этой ситуации советуем родителям: если у ребенка обнаружены дефекты речи, покажите его логопеду. Если вы заметили какие-либо нарушения памяти, мышления, обратитесь к неврологу.
Поскольку во время подготовки к школе нервы ребенка становятся напряженными, по мере возрастания ответственности дети могут испытывать патологические изменения, такие как отвлечение, гиперактивность, быстрое забывание того, чему учат, плач, непроизвольные движения, непослушность, капризности.
Школьный возраст — это первый большой шаг в адаптации ребенка к обществу. Именно поэтому этот период не должен оставить негативный след в его памяти. Иначе в дальнейшем будет сложно из него выбраться.
Дать ребенку дошкольное образование — это самый большой риск, на который он пошел в такое важное время. К сожалению, некоторые родители добровольно пытаются отдать детей в школу с 6-летнего возраста. Хуже всего то, что эта ситуация часто заканчивается тем, что ребенок не может адаптироваться к школе. Это само по себе приводит к таким негативным состояниям, как напряжение, умственное напряжение, скука от учебы, неспособность адаптироваться к социальной среде.
Особенно в это время ребенок быстро утомляется, возникают речевые нарушения, трудности с концентрацией внимания. Поэтому каждый родитель должен помнить, что перечисленные выше условия могут ухудшить здоровье детей и негативно повлиять на их образование.
Если родители действительно заботятся о будущем и здоровье своих детей, им не следует пытаться отправлять их в школу с 6 лет. Поступая так, они принесут большую пользу себе и своим детям.