Ayni kunlarda farzandi birinchi sinf yoshiga yetgan ota-onalarni qator savollar o‘ylantirayotgan bo‘lishi tabiiy. Xususan, bolani maktabga berish uchun qanday hujjatlar kerak? 1-sinfga qabul qilinayotganda bola bilan suhbat, test, imtihon yoki shu kabi sinovlar o‘tkaziladimi?
1. Bolalarni 1-sinfga qabul qilish faqat onlayn amalga oshiriladimi?
Yo‘q, bolalarni davlat maktablariga 1-sinfga qabul qilish 2 xil usulda:
- maktablar tomonidan ro‘yxatga olish;
- onlayn ariza berish orqali amalga oshiriladi.
Har ikkala holatda ham qabul bepul amalga oshiriladi.
1-sinfga onlayn hujjat qabul qilinadigan hududlar har yili Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan 1 maygacha tasdiqlanib e’lon qilinishi lozim. Bu toifadagi hududlarga asosan shaharlar kiritiladi. Boshqa hududlarda esa bolalarni maktablar tomonidan ro‘yxatga olish asosida 1-sinfga qabul amalga oshiriladi.
2. Bola necha yoshdan 1-sinfga qabul qilinadi?
1-sinfga bolalar 7 yoshga to‘ladigan yilda qabul qilinadi.
3. Onlayn hujjat qanday topshiriladi?
Hujjatlar 20 iyundan 31 iyulgacha Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining my.maktab.uz portali orqali qabul qilinadi.
Ariza berilayotganda bola o‘qiydigan ta’lim tili tanlanadi. Agar tanlangan maktabda bola o‘qishni istagan til bo‘yicha sinf bo‘lmasa, bola yaqinroq hududda joylashgan boshqa maktabga biriktiriladi.
4. Onlayn yuborilgan ariza rad etilsachi…?
Ariza 3 kunda ko‘rib chiqiladi. Arizaga noto‘g‘ri ma’lumotlar kiritilgan bo‘lsa (masalan, yashash joyi, bolaning yoshi), ariza rad qilinadi. Arizani rad qilishda undagi kamchiliklar ko‘rsatilib, ariza beruvchiga xabar qilinadi. Ariza beruvchi mazkur kamchiliklarni bartaraf qilib qayta ariza yuboradi.
5. Ariza qabul qilingandan keyin nima qilish kerak?
Onlayn ariza qabul qilingach, elektron portallar orqali bolani maktabga olib borish bo‘yicha elektron navbat beriladi.
Ota-onalar yoki boshqa mas’ul shaxslar elektron navbatda ko‘rsatilgan muddatda bola bilan maktabga boradi, bunda bolaning sog‘lig‘i to‘g‘risida tibbiy ma’lumotnoma ham olib borish kerak.
Maktabda 1-sinfga qabul qilish bo‘yicha 5 kishidan iborat qabul komissiyasi tuziladi va ular bolani 1-sinfga qabul qilish bilan bog‘liq ishlarni rasmiylashtiradi.
6. Onlayn ariza bermaydigan hududlarda qabul qanday bo‘ladi?
Onlayn hujjat topshirmaydigan hududlarda har bir bola maktab tomonidan ro‘yxatga olinadi. Ularning hujjatlari ota-onalar yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar tomonidan maktabga borib topshiriladi.
Bunda quyidagi hujjatlar talab qilinadi:
- direktor nomiga ariza;
- bolaning sog‘lig‘i to‘g‘risida tibbiy ma’lumotnoma;
- bolaning 3,5 x 4,5 sm hajmdagi 4 dona rangli fotosurati.
7. 1-sinfga qabul uchun ham imtihon bo‘ladimi?
Umumiy qoidaga ko‘ra, bolalar 1-sinfga tayyorgarlik darajasidan qat’iy nazar, tanlovsiz qabul qilinadi. Ayrim istisnolar mavjud, masalan, musiqa va san’atga ixtisoslashtirilgan maktablarga qabul qilishda bolaning qobiliyati sinovdan o‘tkaziladi.
8. O‘qish boshqa tilda olib boriladigan tillar uchun suhbat o‘tkaziladimi?
Ha, o‘qish boshqa tilda (rus, ingliz) bo‘ladigan maktablarda bola bilan suhbat jarayonida bolaning tanlagan tilda boshlang‘ich so‘zlashuv ko‘nikmasiga ega ekanligini o‘rganiladi.
Bola tanlagan tilda boshlang‘ich so‘zlashuv ko‘nikmasiga ega bo‘lmasa, qabul komissiyasi bolani so‘zlashuv ko‘nikmasiga mos sinfga yoki boshqa maktabga joylashtirish chorasini ko‘radi.
Bolaning boshqa tildagi ko‘nikmasini o‘rganish bo‘yicha savolnoma Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi rasmiy veb-saytida e’lon qilinishi va har yili 20 iyungacha maktab binosiga osib qo‘yilishi shart.
9. Bolani maktabga qabul qilish rad etilishi mumkinmi?
Ha, mumkin, qabul komissiyasi quyidagi holatlarda bolalarni maktabga qabul qilishni rad etishi mumkin:
- tibbiy ma’lumotnomada maktabda o‘qish tavsiya etilmagan bo‘lsa;
- tanlagan tilda bola boshlang‘ich so‘zlashuv ko‘nikmasiga ega bo‘lmasa;
- berilgan ma’lumotlar noto‘g‘riligi aniqlansa.
Boshqa holatlarda bolalarni maktabga qabul qilishni rad etishga yo‘l qo‘yilmaydi. Kamchiliklar bartaraf qilingach qayta hujjat topshirish mumkin.
10. Bolani biriktirilgan maktabdan boshqa maktabga joylashtirish mumkinmi?
Ha, mumkin. Maktablarning imkoniyatidan kelib chiqib mikrohududdan tashqaridan qo‘shimcha bolalar qabul qilinishi mumkin. O‘quvchi o‘rniga nisbatan ta’lim olayotgan o‘quvchilar soni ko‘p bo‘lgan maktablarda mikrohududdan tashqaridan qo‘shimcha bolalar qabul qilishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Mikrohududdan tashqaridan bolalar 1-sinfga har yili 1 – 15 avgust kunlari qabul qilinadi. Ota-onalar yoki boshqa mas’ullar yuqoridagi muddatda bo‘sh joy bo‘lgan maktablarni my.gov.uz ёки my.maktab.uz portallari orqali tanlab ariza yuboradi. Ariza 1 kunda ko‘rib chiqilib bola maktabga qabul qilish yoki rad etish haqida qaror qabul qilinadi.
Bola maktabga qabul qilinsa, ota-onalar yoki boshqa mas’ullar bolaning sog‘lig‘i haqidagi ma’lumotnomani avvalgi maktabdan olib yangi maktabga topshiradi. Bolani maktabga qabul qilish rad qilinsa, o‘zi biriktirilgan hududdagi maktabga yo‘naltiriladi. Onlayn hujjat topshirmaydigan hududlarda, boshqa mikrohududdagi maktabga hujjat topshirish ota-onalar yoki boshqa mas’ullarning maktabga shaxsan borishlari orqali amalga oshiriladi.

Порядок приёма детей в 1 класс: 10 ответов на 10 актуальных вопросов - Ta’lim / Образование
Вполне естественно, что родители, чьи дети достигли возраста первого класса, в эти дни задумываются над рядом вопросов. В частности, какие документы нужно принести в школу в 1 класс? Как оформить ребенка в первый класс? Как зарегистрироваться в школу в первый класс? Какие документы нужны для поступления в школу в 1 класс Ташкент? Когда начинается прием документов в 1 класс? Предусмотрено ли собеседование, экзамен или подобные испытания с ребенком при поступлении в 1 класс?
1_sinfga_qabul_priyom_v_1_klass
1. Приём детей в 1 класс осуществляется только онлайн?
Нет, прием детей в 1 класс государственных школ осуществляется 2 способами:
• регистрация в самой школе;
• путём подачи онлайн-заявки.
В обоих случаях приём осуществляется бесплатно.
Регионы, в которых осуществляется приём документов на 1 класс в режиме онлайн должны ежегодно утверждаться и публиковаться Министерством дошкольного и школьного образования до 1 мая. В эту категорию регионов в основном входят города. В других регионах приём детей в 1 класс осуществляется непосредственно в самой школе.
2. С какого возраста ребенка принимают в 1 класс?
В 1 класс дети принимаются в год, когда им исполняется 7 лет.
3. Как подать документ онлайн?
Документы принимаются с 20 июня по 31 июля через портал единых интерактивных государственных услуг и портал Министерства дошкольного и школьного образования.
При подаче заявления выбирается язык обучения ребенка. Если в выбранной школе нет класса на языке, который ребенок хочет изучать, ребенок будет направлен в другую школу, расположенную поближе.
4. Что, если онлайн-заявка будет отклонена…?
Заявка будет рассмотрена в течение 3 дней. Если в заявке указана неверная информация (например, место жительства, возраст ребенка), заявка будет отклонена. При отклонении заявки указываются в ней недостатки и уведомляется заявитель. Заявитель повторно подает заявку после устранения этих недостатков.
5. Что делать после того, как заявка будет принята?
После получения онлайн-заявки через электронные порталы выдается электронная очередь, чтобы отвезти ребенка в школу.
Родители или другие ответственные лица посещают школу с ребенком в указанный срок в электронной очереди, при этом необходимо также иметь при себе медицинскую справку о состоянии здоровья ребенка.
При приеме в 1 класс в школе создается приемная комиссия из 5 человек, которая осуществляет работу, связанную с приёмом ребенка в 1 класс.
6. Как проходит прием в регионах, которые не подаются онлайн?
В районах, где регистрация не ведется онлайн, каждый ребенок регистрируется школой. Их документы подаются родителями или лицами, их заменяющими, при поступлении в школу.
Для этого требуются следующие документы:
• заявление на имя директора;
• медицинская справка о состоянии здоровья ребенка;
• цветная фотография ребенка размером 3,5 х 4,5 см.
7. Будет ли экзамен при поступлении в 1 класс?
По общему правилу дети принимаются в 1 класс без отбора, независимо от уровня подготовки. Есть некоторые исключения, например, при поступлении в школы, специализирующиеся на музыке и искусстве, проверяются способности ребенка.
8. Проводится ли собеседование, где обучение ведется на другом языке?
Да, в школах, где обучение будет вестись на другом языке (русском, английском), в процессе беседы с ребенком выясняется, что у ребенка есть начальные навыки разговорной речи на выбранном языке.
Если у ребенка нет начальных навыков разговорной речи на выбранном им языке, приемная комиссия принимает меры для помещения ребенка в класс или другую школу, подходящую для развития навыков разговорной речи.
Анкета об изучении ребенком навыков другого языка должна быть опубликована на официальном сайте Министерства дошкольного и школьного образования и вывешена в здании школы до 20 июня каждого года.
9. Могут ли отказать ребенку в приеме в школу?
Да, возможно. Приёмная комиссия может отказать в приёме детей в школу в следующих случаях:
• если медицинская справка указано, что ребенку не рекомендуется учиться в школе;
• если у ребенка нет базовых разговорных навыков на выбранном языке;
• если указанная информация окажется недостоверной.
В иных случаях отказ в приеме детей в школу не допускается. Вы можете повторно подать заявку после устранения недостатков.
10. Можно ли устроить ребенка из прикреплённой школы в другую?
Да, можно. Дополнительно дети могут быть приняты из-за пределов микрозоны в зависимости от возможностей школ. В школах с большим количеством учащихся приём дополнительно детей из-за пределов микрозоны не допускается.
Дети из-за пределов микрозоны принимаются в 1 класс с 1 по 15 августа каждого года. Родители или другие ответственные лица могут выбрать школы, в которых есть свободные места в вышеуказанном сроке могут выборочно отправить заявку через портал my.gov.uz или сайт my.мактаб.uz. Заявление рассматривается в течение 1 дня и принимается решение о принятии ребенка в школу или об отказе.
При приёме ребенка в школу родители или другие ответственные лица берут справку о состоянии здоровья ребенка из предыдущей школы и передают ее в новую школу. Если ребенку отказано в приеме в школу, он будет направлен в школу того района, к которому он прикреплен. В регионах, где нет онлайн-подачи документов, подача документов в школу в другом микрорайоне осуществляется через личное посещение школы родителями или другими ответственными лицами.