2022 yilning 1 iyulidan boshlab my.gov.uz orqali ariza berib, turli sabablarga ko‘ra yo‘qolgan yoki yaroqsiz holga kelgan yoki ism-sharifi o‘zgargan fuqarolarimiz uydan chiqmasdan turib shahodatnomaning dublikatini onlayn olish imkoni yaratilgan.
Shahodatnoma – (arabcha شهادة – guvohlik berish) biror o‘quv yurtini tamomlaganlik haqidagi rasmiy hujjat; guvohnoma.
QR-kod qo‘yilgan dublikat asliga tenglashtirilgan bo‘lib, uni talabgor “Mening arizalarim” bo‘limidan mutlaqo bepul yuklab oladi. Shahodatnoma dublikati yuklab olinganidan keyin ham tizimdan o‘chib ketmaydi. Zarurat tug‘ilganda uni qayta yuklab olish imkoniyati mavjud!
Xizmat doirasida:
— shahodatnoma dublikati endi 5 kunda beriladi (avval oylab kutilgan);
— shahodatnoma dublikatini olish uchun my.gov.uz orqali ariza yuboriladi va dublikat elektron shaklda portal orqali beriladi (avval ariza berish uchun ham, hujjatni olib ketish uchun ham maktabga kelingan);
— ariza onlayn shaklda, inson omilisiz qabul qilinadi, shaxsiy ma’lumotlar avtomatik tarzda boshqa tizimlar bilan integratsiya qilinadi va boshqa hech qanday hujjat so‘ralmaydi (avval maktabga 5 tagacha hujjat taqdim etilgan: ariza, hujjat yo‘qolgani haqida gazeta e’loni, topilmalar idorasidan ma’lumotnoma, pasport nusxasi, familiya o‘zgargani haqida FHDYO bo‘limlaridan ma’lumotnoma).

С 1 июля 2022 года граждане, чьи аттестаты были утеряны, пришли в негодность по разным причинам, могут получить дубликат аттестата онлайн , не выходя из дома.
Аттеста́т — (лат. attestatum — свидетельство) документ, подтверждающий получение определённого уровня образования.
Дубликат с QR-кодом приравнивается к оригиналу, который соискатель скачивает абсолютно бесплатно из раздела “Мои заявки”. Дубликат свидетельства не удаляется из системы даже после загрузки. При необходимости есть возможность загрузить его повторно!
В рамках новой услуги внедряется ряд удобств, включая:
— дубликат аттестата теперь выдается за 5 дней (раньше это ожидалось за месяц);
— заявление на получение дубликата аттестата направляется напрямую через портал my.gov.uz и дубликат выдается в электронном виде через портал (раньше нужно было прийти в школу и для подачи заявления, и чтобы забрать документ);
— заявление принимается онлайн, без человеческого фактора;
— персональные данные автоматически интегрируются с другими системами, и никаких других документов не запрашивается (раньше в школу предоставлялись до 5 документов: заявление, объявление в газете о пропаже документа, справка из стола находок, копия паспорта, справка ЗАГС о смене фамилии).
На сегодняшний день более 8000 граждан смогли дистанционно получить дубликат справки с помощью данного сервиса. При выдаче дубликата документа в электронном виде аттестат, выданный школой, теряет свою силу.