Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Халқ таълими ходимларини узлуксиз касбий ривожлантириш тизимини жорий қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори лойиҳаси regulation.gov.uz сайтида муҳокама учун эълон қилинди.
Мазкур қарордан кўзланган асосий мақсад халқ таълими ходимларининг касбий маҳорати ва фаолият самарадорлигини мунтазам ошириб бориш учун зарур шарт-шароитларни яратиш, малака ошириш тизимини «ҳаёт давомида ўқиш» тамойили асосида такомиллаштиришдан иборат.
Лойиҳага кўра халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш жараёнига таълимнинг кредит-модуль тизимини жорий қилишни назарда тутувчи «Халқ таълими ходимларининг узлуксиз касбий ривожланиши тўғрисида»ги низомни тасдиқлаш белгиланган.
Шунингдек, халқ таълими ходимларини узлуксиз касбий ривожлантириш тизимининг тузилмаси, халқ таълими ходимларининг узлуксиз касбий ривожланиши тўғрисида низом, халқ таълими ходимларининг малакасини ошириш билан боғлиқ харажатларини Давлат бюджети ҳисобидан қоплаб бериш ва Реестрини юритиш тартибини тасдиқлаш кўзда тутилган.
Қарор лойиҳасининг қабул қилиниши халқ таълими ходимларининг узлуксиз касбий ривожланиши тизимини йўлга қўйиш, уларнинг «ҳаёт давомида ўқиш» тамойили асосида доимий равишда ўз касб савияларини такомиллаштириб бориш ва соҳада соғлом рақобат муҳитини яратиш имкониятини беради.
Мазкур қарор лойиҳасининг тўлиқ матни билан regulation.gov.uz муҳокамалар портали орқали танишишингиз ҳамда улар юзасидан ўз таклиф ва мулоҳазаларингизни билдиришингиз мумкин.

Будет внедрена система непрерывного повышения квалификации педагогов
Проект постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по внедрению системы непрерывного повышения квалификации работников народного образования» был опубликован для обсуждения на портале обсуждения проектов нормативно-правовых актов.
regulation.gov.uz_проект_закона
Основной целью данного постановления является создание необходимых условий для регулярного повышения профессионального мастерства и эффективности работы работников народного образования, совершенствование системы повышения квалификации на основе принципа «непрерывное обучение».
Согласно проекту, утверждено положение «О непрерывном профессиональном развитии работников народного образования», предусматривающее внедрение кредитно-модульной системы обучения в процессе переподготовки и повышения квалификации работников народного образования.
Также предусматривается утвердить структуру системы непрерывного повышения квалификации работников народного образования, положение о непрерывном повышении квалификации работников народного образования, порядок покрытия расходов на повышение квалификации работников народного образования за счет средств государственного бюджета и ведения реестра.
Принятие проекта постановления дает возможность создать систему непрерывного профессионального развития работников народного образования, постоянно повышать их профессиональный уровень на основе принципа «непрерывного образования» и создавать здоровую конкурентную среду на местах.
С полным текстом данного проекта постановления Вы можете ознакомиться через портал и высказать свои предложения и замечания по ним по ссылке.