Чет тиллари бўйича В2 ва унга тенглаштирилган сертификатлар учун тоифа олишда имтиёзлар бериладими? Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш Давлат инспекцияси ушбу саволга жавоб берди.
Савол: Ассалому алайкум. Мен Андижон вилояти, Шаҳрихон туманиданман. Инглиз тили ўқитувчимиз ихтиерий аттестацияга ариза топширди, унга аризангиз «Қабул қилинди» – деган SMS ҳам келди. У шу кунларда В2 даражадаги сертификатни қўлга киритди. Бу даража 2 тоифа олишга ёрдам бера оладими?
Жавоб: Низомнинг 36 банди тўртинчи хатбоши: «Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус ва профессионал ва мактабдан ташқари таълим ташкилотларининг камида С1 даражадаги миллий ёки унга мос даражадаги халқаро сертификатга ёхуд тегишли даражадаги тилни ўқитишнинг касбий маҳоратларни аниқловчи сертификат эга чет тили фани ўқитувчиларига ўқув фани бўйича малака синовидан максимал 80 балл берилади».
C1 ва унга тенглаштирилган сертификатларга эга бўлган педагоглар Низомнинг 23 бандида белгиланган тартибда мурожаат қилишлари керак бўлади.
Шунингдек, навбатдан-ташқари аттестация бўлса, белгиланган миқдордаги тўловни ҳам амалга оширишлари керак бўлади.
P.S С1 даражадаги миллий ёки унга мос даражадаги халқаро сертификатга эга бўлган педагоглар мурожаат юборишда «Имтиёзлар» ойначаси очилганда, имтиёз турини танлашлари ҳамда «Имтиёз» берадиган сертификат нусхасини илова қилиб юклашлари керак бўлади. «Имтиёзга» эга бўлиб, мурожаатлари қабул қилинган педагоглар тест синовлари куни қаергадир боришлари ёки кимгадир ниманидир кўрсатишлари талаб қилинмайди.

Будут ли предоставляться привилегии при получении категории для сертификатов В2 и приравненных к ней сертификатов? - Ta’lim / Образование
Будут ли предоставляться привилегии при получении категории для сертификатов В2 и приравненных к ней сертификатов?
Есть ли привилегии при получении категории для B2 и приравненных к ней сертификатов по иностранным языкам? На этот вопрос ответили в Государственной инспекции по контролю качества образования при Кабинете Министров.
Вопрос: Здравствуйте. Я из Шахриханского района Андижанской области. Наша учительница английского языка подала заявку на добровольную аттестацию и получила смс с сообщением «Ваша заявка принята». На днях она получила сертификат уровня B2. Может ли этот уровень помочь ей получить 2 категорию?
Ответ: Пункт №36 Положения (четвертый абзац) гласит: «Учителям иностранных языков, имеющим международный сертификат не ниже уровня С1 организаций дошкольного, общего среднего, специального и профессионального и внешкольного образования или международный сертификат соответствующего уровня языка профессиональных навыков преподавания, присваивается максимум 80 баллов из квалификационного теста по предметам».
Преподаватели с сертификатами C1 и приравненных к ней сертификатами должны будут подать заявку в соответствии с пунктом №23 Положения.
Им также придется заплатить фиксированную сумму, если будет проведена внеочередная аттестация.
P.S Преподаватели, имеющие национальный сертификат уровня С1 или соответствующий ему международный уровень, при подаче заявления, когда откроется окно «Привилегии», должны будут выбрать тип привилегии и приложить копию сертификата. Учителя, имеющие «привилегию» и чьи заявки приняты, не обязаны никуда идти или кому-либо что-либо показывать в день теста.