Тошкент давлат шарқшунослик университети — 1918-йилда ташкил топган, Марказий Осиёда ягона ва энг қадимги шарқшунослик олий таълим муассасасидир.
Университет тарихи
1918-йил ноябр ойида Тошкентда Туркистон Шарқшунослик институти ташкил этилди. Бу институт Ўрта Осиёда ягона илк шарқшунослик олий ўқув юрти бўлиб, қўшни мамлакатлар учун ҳам шарқшунослик фанининг турли соҳалари бўйича малакали мутахассислар етиштириб бера бошлади.
1990-йилда шарқ факультети негизида Тошкент Давлат университети қошида Шарқшунослнк институти ташкил қилинди. 1991 йил 15 июлда эса бу институт Ўзбекистон Республикаси биринчи президенти Ислом Каримовнинг фармони билан Тошкент давлат шарқшунослик институтига айлантирилди.
Шарқшунослик университети факультетлари:
- Шарқ филологияси ва таржимашунослик;
- Шарқ цивилизацияси ва тарих;
- Шарқ мамлакатлари иқтисодиёти, сиёсати ва туризм;
- Хитойшунослик;
- Кореяшунослик;
- Японшунослик;
- Туркшунослик.
Магистратура мутахассисликлари
Иккинчи мутахассислик тўғрисида
Тошкент давлат шарқшунослик университетида Ўзбекистон Республикаси таълим муассасаларига қабул қилиш бўйича давлат комиссияси мажлисининг 2008 йил 13 августдаги 15-сон баёни билан тасдиқланган “Ўзбекистон Республикаси таълим муассасаларида иккинчи ва ундан кейинги таълимни олиш тартиби тўғрисида”ги Низом (Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан 2008 йил 21 августда 1844-сон билан давлат рўйхатидан ўтказилган) бакалавриат таълим йўналишлари бўйича иккинчи ва ундан кейинги таълимни ташкил этиш йўлга қўйилган.
Ўзбекистон Республикасининг «Таълим тўғрисида»ги Қонунига мувофиқ, олий (ўрта махсус, касб-ҳунар) маълумотга эга бўлган шахслар мазкур Низомнинг 2-бандида белгиланган тартибда иккинчи ва ундан кейинги олий (ўрта махсус, касб-ҳунар) маълумотни олиш ҳуқуқига эга.
Иккинчи ва ундан кейинги олий (ўрта махсус, касб-ҳунар) маълумот бўйича ўқитиш тўлов-контракт (шартнома) асосида амалга оширилади.
Иккинчи ва ундан кейинги олий (ўрта махсус, касб-ҳунар) маълумот олиш учун абитуриентлар қабулини таълим муассасаси қабул комиссияси амалга оширади. Иккинчи ва ундан кейинги олий таълим бўйича қабул кўрсаткичлари таълим муассасаси учун муайян таълим йўналишлари (мутахассисликлар) бўйича ўрнатилган қабул режасидан (мувофиқ равишда бакалавриат ва магистратура бўйича) ортиқ бўлиши мумкин эмас.

Ташкентский государственный университет востоковедения
Ташкентский государственный университет востоковедения был основан в 1918 году и является единственным и старейшим высшим учебным заведением в Центральной Азии.
sharqshunoslik_universiteti
История университета
В ноябре 1918 года в Ташкенте был создан Туркестанский институт востоковедения. Институт был единственным востоковедным вузом в Средней Азии и начал готовить квалифицированных специалистов в различных областях востоковедения для соседних стран.
В 1990 году в Ташкентском государственном университете на базе факультета востоковедения был создан Институт востоковедения. 15 июля 1991 года указом первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова институт был преобразован в Ташкентский государственный институт востоковедения.
Факультеты университета востоковедения:
• Восточная филология и переводоведение;
• Восточная цивилизация и история;
• Экономика, политика и туризм Востока;
• Китаеведение;
• Корееведение;
• Японоведение;
• Тюркология.
О второй специальности
Положение о порядке получения второго и последующего образования в образовательных учреждениях Республики Узбекистан, утвержденное постановлением заседания Государственной комиссии по приему в образовательные учреждения Республики Узбекистан при Ташкентском государственном университете востоковедения (№15 от 13 августа 2008 года) предусматривает организацию второго и последующего образования в сфере довузовского образования.
В соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об образовании» лица, имеющие высшее (среднее специальное, профессиональное) образование, имеют право на получение второго и последующего высшего (среднего специального, профессионального) образования в порядке, установленном пунктом 2 ст. настоящего Положения.
Обучение по второму и последующему высшему (среднему специальному, профессиональному) образованию осуществляется на платной (контрактной) основе.
Прием поступающих на второе и последующее высшее (среднее специальное, профессиональное) образование осуществляется приемной комиссией образовательного учреждения. Нормы приема на второе и последующие высшие учебные заведения не могут превышать установленный план приема (соответственно на бакалавриат и магистратуру) образовательного учреждения по отдельным направлениям подготовки (специальностям).