Асосий олимпиаданинг III (вилоят) босқичи қандай тартибда ўтказилади? Халқ таълими вазирлиги Фан олимпиадалари бўйича иқтидорли ўқувчилар билан ишлаш департаменти ушбу саволга жавоб берди.
2022 йил 3-8 ноябр кунлари биринчи гуруҳ фанларидан асосий олимпиаданинг III (вилоят) босқичи республикамизнинг барча ҳудудларида бир вақтда ташкил этилади.
Олимпиада математика, физика, кимё ва биология фанларидан иккита турда ёзма ва тест шаклида ташкил қилинади.
Ёзма ишда иштирокчиларга турли қийинлик даражасидаги 5 та ёзма иш топшириқлари (7, 7, 10, 10 ва 16 балли топшириқлар, жами 50 балл билан баҳоланади)ни бажариш учун 180 дақиқа вақт ажратилади
Тестда иштирокчиларга турли қийинлик даражасидаги 30 та тест саволлари тақдим қилиниб, уларни бажариш учун 90 дақиқа вақт берилади.
Информатика ва ахборот технологиялари фанидан олимпиада битта турда ташкил қилинади. Иштирокчиларга турли қийинлик даражасидаги 5 та масала (7, 7, 10, 10, 16 баллик масалалар)ни онлайн порталда ечишлари учун 180 дақиқа вақт берилади, тўлиқ ишланган ва тизимда қабул қилинган масалаларга тегишлича балл берилади, жами 50 балл. Иштирокчилар масала учун дастур кодларини фақат C++, Python, Java дастурлаш тилларида ёзишлари талаб этилади.

В каком порядке будет проводиться III (областной) этап основной олимпиады? На этот вопрос ответили в Отделе по работе с одаренными учащимися по предметным олимпиадам Министерства народного образования.
3-8 ноября 2022 года одновременно во всех регионах республики будет организован III (областной) этап основной олимпиады по предметам первой группы.
Олимпиада будет организована в письменной и тестовой форме в два тура по математике, физике, химии и биологии.
В письменной работе участникам дается 180 минут на выполнение 5 письменных заданий разной степени сложности (задания с оценкой 7, 7, 10, 10 и 16 баллов), всего 50 баллов.
В ходе теста участникам предлагается 30 тестовых вопросов разного уровня сложности, на выполнение которых уходит 90 минут.
Олимпиада по информатике и информационным технологиям будет организована в один тур. Участникам дается 180 минут на решение 5 задач разного уровня сложности на онлайн-портале. Вопросы, которые были полностью проработаны и приняты в системе, получают соответствующий балл. Общее даётся 50 баллов. Участники должны написать программные коды для решения задачи только на языках программирования C++, Python, Java.