Машқ дафтарчаси “Рус тили” дарслиги материаллари асосида таълим ўзбек ва бошқа тилларда олиб бориладиган мактаблар учун рус тилини чет тили сифатидаги тақвим-мавзу режалар ва иш дастурига мувофиқ ишлаб чиқилган.
Машқ дафтарида келтирилган машқлар ўқувчиларга рус тили дарсларида олган билимларини мустаҳкамлашга ёрдам беради. Вазифалар тизими боланинг сўз бойлигини бойитишга, лингвистик ҳодисаларни таҳлил қилиш ва турли хил маълумотлар билан ишлаш қобилиятини шакллантиришга қаратилган. Дафтар – бу ўқувчилар билан индивидуал ишларни ташкил қилишда ўқитувчининг самарали ёрдамчиси ҳисобланади.
Машқ дафтаридан фойдаланиш шахсий, мавзуни ўрганиш натижаларига янада муваффақиятли эришишга ёрдам беради.

Рабочая тетрадь по русскому языку (2-11 класс) - Ta’lim / Образование
Рабочая тетрадь разработана по материалам учебника «Русский язык» в соответствии с тематическим планированием и рабочей программой по русскому языку как иностранному для школ с узбекским и другими языками обучения.
Рабочая тетрадь по русскому языку
Рабочая тетрадь состоит заданий и записей, которые предназначены для обведения ручкой.
Упражнения, представленные в рабочей тетради, помогут ученикам закрепить знания, полученные на уроках русского языка. Система заданий направлена на обогащение словарного запаса ребенка, формирование умения анализировать лингвистические явления и работать с разными видами информации. Тетрадь — это эффективный помощник учителя в организации индивидуальной работы с учениками.
Использование рабочей тетради способствует более успешному достижению личностных, метапредметных и предметных результатов обучения.