Ушбу саҳифада Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирининг 2022 йил 24 июндаги 205-сон буйруғи ва иловаси, Emaktab.uz электрон синф журналини юритиш бўйича кўрсатмалар билан яқиндан танишиб чиқишингиз мумкин.
Emaktab.uz электрон синф журналини юритиш бўйича кўрсатмалар
2022 йил 24 июндаги 205 сон буйруғига 1-илова
1. “Emaktab.uz” электрон синф журнали Давлат таълим стандартлари ҳамда ўқув дастурларини бажарилишини акс эттирувчи давлат ҳужжати ҳисобланади.
2. Қорақалпоғистон Республикаси Халқ таълими вазири, Тошкент шаҳар халқ таълими бош бошқармаси ва вилоятлар халқ таълими бошқармалари бошлиқлари “Emaktab.uz” автоматлаштирилган ахборот тизими учун туман (шаҳар) халқ таълими бўлимида масъул ходим (тизим администратори)ни буйруқ билан тайинлайди ва лавозимидан озод этади.
3. Мактаб директори ва директорнинг ўқув ишлари бўйича ўринбосарлари синф журналларини тўғри юритилишини қуйидаги тартибда (“Ҳисоботлар” бўлимидан) назорат қиладилар ва “Журнал олиб бориш ҳақида изоҳ” бўлимида қолдирадилар.
4. “Кундалик” электрон синф журналида бир ўқув йили учун ягона ҳисобот даври юритилади.
5. Электрон журналларда параллел бўлган синфлар учун алоҳида журналлар яратилади “1-А, 2-Б” кўринишида. Уйда якка тартибдаги таълим олаётган ўқувчилар учун синф таркибидаги гуруҳ (йил бошида), алоҳида синф (коррекцион) шаклда (йил ўртасида) яратилади.
6. Синф журналларида ўқувчиларнинг фамилияси ва исми мактаб таълим тилига қараб кирилл ёки лотин алифбосига асосланган ёзувларда киритилиши синф раҳбарига юклатилади.
7. Дарс жадвали киритилгандан кейин шаклланадиган фан ўқув режаси ва дарс режада мавзулар чоракларга бўлиб киритилади. Ҳар чоракда ўқув режани киритиш биринчи рақамдан бошланади ва бир чорак учун тўлиқ киритишга рухсат берилади. Алоҳида киритиш ҳам хато ҳисобланмайди.
8. Қисқартирилган мавзулар (байрам/ишланмайдиган кунлар) битта санада / (дроб) белгиси билан қайд этилади.
Масалан, “Дарс мавзуси” устунида:
Газ босими. / Паскал қонуни. “Келаси дарс учун уй вазифаси” устунида: 12-§, 6-8-бет, 4-топшириқ. / 13-§ 9-12-бет. 2-топшириқ. Журналда қўшимча устунлар очилмайди.
9. Ўзбекистон Республикаси халқ таълими вазирининг 2010 йил 20 июлдаги “Умумий ўрта таълим мактаб ўқувчилари билимларини назорат қилишнинг такомиллаштирилган рейтинг тизими жорий этиш тўғрисида”ги, 178-сон буйруғига асосан фан журнали саҳифасида ўқувчиларнинг фойдаланган баллари ва аниқланган баҳолари қайд этиб борилади. Бир катакда тизимда 1 та баҳо қайд этилади.
10. Фан ўқитувчиси белгиланган тартибда чорак, йиллик, имтиҳон ва натижа устунларига:
10.1. 1-9- синфлар:
а) 0,5 ва 1 соатлик дарслар учун:
- 1-3 чоракларда кичкина “ОЗ” (Озод)* белгиси қўйилади;
- 2-4 чоракларда баҳо ва ушбу чоракларда “Кундалик” электрон синф журналида кўрсатилган 1-, 2- чорак ўртача балларининг ўртача баҳоси 2-чорак устунига, 3-, 4- чорак ўртача балларининг ўртача баҳоси 4-чорак устунига киритилади;
- йиллик баҳога 2 ва 4-чорак баҳоларининг ўртача баҳоси қўйилади;
- натижа устунига йиллик устунидаги баҳо кўчирилади;
- имтиҳони бўлса, йиллик билан имтиҳон баҳосининг ўртача баҳоси натижа устунига қўйилади.
б) 2 ва ундан ортиқ соатли дарслар учун:
- 1-, 2-, 3-, 4-чоракларда “Кундалик” электрон синф журналида кўрсатилган ўртача балларга асосланган ҳолда ўртача баҳо йиллик устунига қўйилади;
- имтиҳони йўқ фанлар барчаси имтиҳон устунига катта “Х” (икс) белгисини қўйишади;
- натижа устунига йиллик устунидаги баҳо кўчирилади. Имтиҳони бўлса, йиллик билан имтиҳон баҳосини ўртача баҳоси қўйилади.
10.2 10-11-синфлар:
- 1-3-чоракларда кичкина “ОЗ” (Озод)* белгиси қўйилади;
- 2-4-чоракларда баҳо ва ушбу чоракларда “Кундалик” электрон синф журналида кўрсатилган 1-, 2-чорак ўртача балларининг ўртачаси 2-чорак устунига, 3-, 4-чорак ўртача балларининг ўртача баҳоси 4-чорак устунига киритилади;
- 1-ярим йиллик устунига 2-чорак баҳолари, 2-ярим йиллик устунига 4-чорак баҳолари кўчириб қўйилади;
- йиллик устунига биринчи ярим йиллик ва иккинчи ярим йиллик баҳоларининг ўртача баҳоси қўйилади;
- имтиҳони йўқ фанларда имтиҳон устунига катта “Х” (икс) белгисини қўйилади;
- имтиҳони бўлса, йиллик билан имтиҳон баҳосини ўртачаси натижа
устунига қўйилади; - натижа устунига йиллик устунидаги баҳо кўчирилади.
- 1-, 2-чорак баҳоларининг ўртача баҳоси биринчи ярим йиллик устунига;
- 3-, 4-чорак баҳоларининг ўртача баҳоси 2-ярим йиллик устунига киритилади;
- йиллик устунига биринчи ярим йиллик ва иккинчи ярим йиллик баҳоларининг ўртачаси қўйилади;
- имтиҳони йўқ фанларда имтиҳон устунига катта “Х” (икс) белгиси қўйилади;
- имтиҳони бўлса, йиллик билан имтиҳон баҳосини ўртача баҳоси натижа устунига қўйилади;
- натижа устунига йиллик устунидаги баҳо кўчирилади.
11. Журналлар бўлими орқали тегишли синф танланиб, керакли фан орқали синф журнали саҳифасига кириб, дарс ўтилган сана устунига дарсда қатнашган ўқувчиларнинг 30% ни баҳолаб, дарс саҳифаси бўлимидаги “Дарс ўтилди” қайдига белги қўйилиши зарур.
Ўқувчилар ўз вақтида (9.00-21.00 гача 1 сменали мактаблар учун, жорий кундан эртаси куни 13.00 гача 2 сменали мактаблар учун) баҳоланмаслиги, белгининг қўйилмаслиги ўқитувчининг дарс ўтмаганлигини билдиради ва ушбу дарс учун ҳақ тўланмайди.
12. “Кундалик” электрон синф журналидаги баҳолар онлайн ва офлайн тартибда киритилади. Онлайн тартибда киритилган баҳолар “Ўзгаришлар тарихи” бўлимида кузатиб борилади ва 72 соат ичида ўзгартириш (тўлдириш)га рухсат берилади. Бошқа ҳолатларда туман (шаҳар) халқ таълими бўлимига расмий хат билан мурожаат қилинади.
13. Синф раҳбари “бир кунлик журнал”да фанлар остидаги “ПР” устунига ҳар кунлик давомат белгиларини қуйидаги тартибда қўйиб боради:
- с (s)* — ҳеч қандай сабабсиз дарс қолдирганлигини кўрсатиш учун;
- дқ (dq) — сабабли дарс қолдирганлигини кўрсатиш учун;
- к (k) — касаллик сабабли дарс қолдирганлигини кўрсатиш учун;
- кқ (kq) — дарсга кечикиб келганлигини кўрсатиш учун;
- м (m) — сурункали дарс қолдираётганлигини кўрсатиш учун;
- ч (ch) — республикадан ташқарига рухсатсиз чиқиб кетганлигини кўрсатиш учун;
- қ (q) — таълим олишга ота-онаси қаршилик қилаётганлигини кўрсатиш учун;
- нс (ns) — ота-она назоратсизлиги сабабли дарсга келмайдиганлигини кўрсатиш учун;
- тқ (tq) — турмушга чиққанлиги туфайли дарсга келмайдиганлигини кўрсатиш учун қўйиш белгиланади.
14. Фан ўқитувчилари томонидан ўқувчиларнинг дарсдаги давоматлари дарс бошланишида онлайн тарзда қуйидаги тартибда қайд этилади:
- с (s) — ҳеч қандай сабабсиз дарс қолдирганини кўрсатиш учун;
- кқ (kq) — дарсга кечикишни кўрсатиш учун (баҳолаш мумкин).
15. “Дарс режаси” саҳифасида “Дарс мавзуси КТР”га асосланган ҳолда киритилади.
16. “Қарор қўшиш” – “Синф созламалари” – “Қарорлар” бўлимидаги маълумот синф раҳбари томонидан тўлдирилади.
17. Ўқув йили охирида синф раҳбари “Журналлар” — “Чоп этиш” орқали журнални Ўзбекистон Рcспубликаси Халқ таълими вазирининг 2021 йил 6 сентябрдаги 284-сонли буйруғи билан тасдиқланган “Умумий ўрта таълим муассасалари фаолиятида автоматлашлирилган ахборот тизими билан ишлаш ва архивлаш тартиби ҳақида низом” талабларига мувофиқ ҳужжатларни чоп этади ва умумтаълим мактаби директорининг ўқув ишлари бўйича ўринбосарига топширади.
18. Ўқув йили охирида 9- ва 11-синфлар битирувчи деб белгиланади ва Аттестат маълумотлари киритилади.

На данной странице Вы можете ознакомиться с приказом Министра народного образования Республики Узбекистан от 24 июня 2022 года № 205 и приложением к нему, инструкцией по ведению электронного классного журнала Emaktab.uz.
Инструкции по ведению электронного классного журнала «Emaktab»
Приложение 1 к приказу Министра народного образования Республики Узбекистан № 205 от 24 июня 2022 года
1. Электронный классный журнал «Emaktab» является государственным документом, отражающим выполнение государственных образовательных стандартов и учебных программ.
2. Министр народного образования Республики Каракалпакстан, начальники главного управления народного образования города Ташкента и областных управлений народного образования, районные (городские) отделы народного образования (далее — территориальные подразделения) назначают и освобождают от должности ответственного сотрудника (администратора) приказом.
3. Директор школы и заместитель директора по учебной части следят за правильным ведением журналов занятий в следующем порядке (из раздела «Отчеты») и оставляют комментарии в разделе «Замечания к введению журнала».
4. В электронном журнале «Emaktab» создаётся единый отчетный период за один учебный год для всех параллелей.
5. В электронных журналах создаются отдельные журналы для параллельных классов в виде «1-А, 1-В». Учащиеся, получающие индивидуальное обучение на дому, формируются в группе в рамках данного класса (в начале года) и отдельный (коррекционный) класс (в середине года).
6. Запись имен и фамилий учащихся в классных журналах пишется на кириллице или на латинском алфавите в зависимости от языка обучения в школе. Заполнение этих данных является обязанностью классного руководителя.
7. После введения расписания уроков будет сформирован журнал по предметам и сетки поурочных планирований для заполнения. Поурочное планирование заполняется отдельно по четвертям. Заполнение поурочного планирования за каждую четверть начинается с первой даты четверти и разрешается заполнение (импорт) плана за всю четверть. Допускается заполнение поурочного плана перед/после проведения урока.
8. Уплотнённые темы (праздничные/нерабочие дни) записываются со знаком / (дробь) на одну дату.
Например, в графе «Тема урока»: Давление газа. / Закон Паскаля. В графе «Домашнее задание»: §12 стр. 6-8 задача № 4. / §13 стр. 9-12 задача №2. В журнале по предмету дополнительные столбцы с видом работы на уроке или ДЗ не добавляются.
9. В соответствии с приказом Министра народного образования Республики Узбекистан от 20 июля 2010 года №178 «О внедрении усовершенствованной рейтинговой системы контроля знаний учащихся общеобразовательных школ» на страницах журнала фиксируются полученные оценки учеников по пятибалльной системе оценивания. В одной ячейке в журнале выставляется одна оценка.
10. Учитель в установленном порядке заполняет столбцы «Четвертные», «Годовые», «Экзамен» и «Итоговые» :
10.1. 1-9 классы:
а) для занятий 0,5 и 1 часов в неделю:
- в ячейки «1 и 3 четверти» ставится «ОСВ» (большими буквами);
- в журнале по предмету оценки за «2 и 4 четверти» ставится в ячейку «2 четверть» вводится оценка средних баллов 1 и 2 четверти;
- в ячейку «4-й четверти» вводится оценка средних баллов 3 и 4 четверти;
- в ячейку «Годовая» вводится оценка средних баллов 2 и 4 четверти;
- в ячейку «Итоговая» копируется оценка из ячейки «Годовая» (если не проводится экзамен по предмету);
- если предметы без экзамена, то в ячейке «Экзамен» ставится большой знак «Х» (икс);
- в ячейку «Итоговая» вводится средний балл из ячеек «Годовая» и «Экзамен» (если проводится экзамен по предмету);
б) для занятий 2 и более часов в неделю:
- в ячейки «Четверть» вводятся оценки по средним баллам за четверть;
- в ячейку «Годовая» вводится оценка средних баллов 1, 2, 3, 4 четвертей;
10.2 10-11 классы:
в журнале по предмету оценки за «2 и 4 четверти» в ячейку «2 четверть» вводится оценка средних баллов 1 и 2 четверти; - в ячейку «4-й четверти» вводится оценка средних баллов 3 и 4 четверти;
- в ячейку «1 п/г» (первое полугодие) копируется оценка за 2 четверть;
- в ячейку «2 п/г» (второе полугодие) копируется оценка за 4 четверти;
- в ячейку «Годовая» вводится средняя оценка за первое и второе полугодие;
- в ячейку «Итоговая» вводится средний балл из ячеек «Годовая» и «Экзамен» (если проводится экзамен по предмету).
- В ячейку «1 п/г» (первое полугодие) вводится средняя оценка за 1 и 2 четверти;
- в ячейку «2 п/г» (второе полугодие) вводится средняя оценка за 3 и 4 четверти;
11. Необходимо выбрать соответствующий класс через раздел журнала, войти на страницу классного журнала через нужный предмет, оценить 30% учащихся, принявших участие в уроке, в графе даты проведения урока, и поставить отметку «Урок пройден» в разделе страницы урока.
Если учащиеся не оцениваются вовремя (в день проведения урока до 21:00, для организаций, в которых проходит обучение в две смены, до 13:00 следующего дня), отсутствие отметки свидетельствует о том, что учитель не провёл урок — за такой день учителю не будет начисляться заработная плата.
12. Оценки в электронный классный журнал «Kundalik» вносятся онлайн и офлайн. Оценки, введенные онлайн, отслеживаются в разделе «История изменений» и могут быть изменены (заполнены) в течение 72 часов. В остальных случаях необходимо обратиться в районный (городской) отдел народного образования с официальным письмом.
13. Классный руководитель выставляет ежедневные отметки посещаемости в графе «ПР» по предметам в «Журнале за день» в следующем порядке:
- н (s) — пропуск занятий без уважительной причины;
- п (dq) — пропуск занятий по уважительной причине;
- б (к) — пропуск занятий по болезни;
- о (kq) — ученик(ца) опоздал(а) на урок;
- пп (m) — систематические прогулы;
- зг (ch) — ученик выехал заграницу без разрешения;
- рп (q) — родители препятствуют получению образования;
- бк (ns) — прогулы из-за отсутствия родительского контроля;
- сп (tq) — отсутствует по причине семейного положения (замужем).
14. Посещаемость учащихся в журнале по предмету фиксируется онлайн учителями перед началом урока в следующем порядке:
- н (s) — пропуск без уважительной причины;
- о (kq) — ученик(ца) опоздал(а) на урок (в ячейку рядом с отметкой можно ставить оценку).
15. На странице «План урока» вводится «Тема урока» на основе календарно-тематического плана.
16. Информация в разделах «Добавить решение» — «Настройки класса» — «Решения» заполняется классным руководителем.
17. В конце учебного года классный руководитель в разделе «Журналы» — «Печать», печатает «Отчетный документ за год по классу» — утвержденный приказом Министра народного образования Республики Узбекистан № 284 от 6 сентября 2021 года «Положение о порядке работы с автоматизированной информационной системой и архивным делом в деятельности общеобразовательных учреждений среднего образования» в соответствии с требованиями и представляет их заместителю директора общеобразовательной школы по учебной части.
18. По окончанию учебного года 9 и 11 классы отмечаются как выпускные классы и при выпуске вносится информация об аттестате для каждого ученика.
19. Электронный журнал является школьным документом, который находится под строгим контролём и хранится 25 лет.
*Примечание: Если на платформе указан определенный язык, буквы и обозначения пишутся соответственным образом. Например: