Mazkur metodik tavsiyada yakuniy nazorat imtihonini o‘tkazish bo‘yicha ko‘rsatmalar berilgan. Har bir yakuniy nazorat imtihon bileti umumiy o‘rta ta’lim maktablaridagi Davlat tili (O’zbek tili) kurslarining bo‘limlaridagi mavzularini qamrab olgan bo‘lib, savollar darsliklar asosida tuzilgan.
Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining 11-sinf o‘quvchilari yakuniy davlat attestatsiyasini o‘tkazish bo‘yicha metodik tavsiya va materiallarni tijoriy maqsadda ko‘paytirib tarqatish taqiqlanadi.
Davlat tili (O’zbek tili) fanidan maktab imtihon savollari (2024)
2023–2024 o‘quv yilida umumiy o‘rta ta’lim maktablarining 11-sinflarida Davlat tili (O’zbek tili) fanidan yakuniy imtihon ushbu tavsiya etilgan bilet savollari asosida o‘tkaziladi.

В настоящей методической рекомендации даны указания по проведению итогового контрольного экзамена. Каждый выпускной контрольный экзаменационный билет охватывал темы разделов курсов государственного языка (Узбекского языка) в общеобразовательных школах, вопросы составлялись на основе учебников.
Запрещается копировать и распространять в коммерческих целях методические рекомендации и материалы для итоговой государственной аттестации учащихся 11 классов общеобразовательных учреждений.
Вопросы школьного экзамена по государственному языку (узбекскому языку) (2024)
В 2023-2024 учебном году выпускной экзамен по предмету «Государственный язык (узбекский язык)» в 11 классе общеобразовательных школ будет проводиться на основе данных рекомендуемых вопросов.