Mazkur yo‘riqnoma 2024-yil 4-9-noyabr kunlari birinchi guruh fanlaridan o‘tkaziladigan asosiy olimpiadaning uchinchi – hududiy bosqichini (keyingi o‘rinlarda – Olimpiada) tashkil etish va o‘tkazish jarayonida qo‘llaniladi.
Matematika, fizika, kimyo, biologiya, informatika va axborot texnologiyalari fanlaridan Olimpiada topshiriqlari va ularning baholanishi
O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2024-yil “11” – oktyabrdagi 331 – son buyrug‘iga 2b-ilova
Olimpiada matematika, fizika, kimyo va biologiya fanlaridan ikkita turda tashkil qilinadi. Bunda ishtirokchilarga turli qiyinlik darajasidagi 5 ta yozma ish topshiriqlari 7, 7, 10, 10 va 16 balli topshiriqlar, jami 50 ball bilan baholanadi. Topshiriqlarni bajarish uchun 180 daqiqa vaqt ajratiladi hamda ishtirokchilarga turli qiyinlik darajasidagi 30 ta test savollari taqdim qilinib, ularni bajarish uchun 90 daqiqa vaqt beriladi.
Test topshiriqlarining dastlabki 10 tasi sodda darajadagi yopiq test (А, В, C, D javob variantlaridan tanlanadi) bo‘lib, har bir to‘g‘ri javob 0,9 ball bilan baholanadi.
Keyingi 10 tasi o‘rta qiyinlik darajadagi yopiq test (А, В, C, D javob variantlaridan tanlanadi) bo‘lib, har bir to‘g‘ri javob 1,5 ball bilan baholanadi.
Qolgan 10 tasi ochiq test (javobi yoziladigan) bo‘lib, har bir to‘g‘ri javob 2,6 ball bilan baholanadi, jami 50 ball (10*0,9+10*1,5+10*2,6=50).
lshtirokchilar ikki tur bo‘yicha umumiy 100 ball bilan baholanadi.
Informatika va axborot texnologiyalari fanidan olimpiada bitta turda tashkil qilinadi.
Ishtirokchilarga turli qiyinlik darajasidagi 5 ta masala (7, 7, 10, 10, 16 ballik masalalar)ni onlayn portalda yechishlari uchun 180 daqiqa vaqt beriladi, to‘liq ishlangan va tizimda qabul qilingan masalalarga tegishlicha ball beriladi, jami 50 ball. lshtirokchilar masala uchun dastur kodlarini faqat C++, Python, Java dasturlash tillarida yozishlari talab etiladi.
Umumiy natijalariga ko‘ra, har bir fan va sinf kesimida ishtirokchilar orasidan ballar ketma-ketligida 3 nafar g‘olib (1-, 2-, 3-o‘rinlar) aniqlanadi va hakamlar hay’ati qarori asosida tashkiliy qo‘mita tomonidan keyingi bosqichda ishtirok etish uchun tavsiya etiladi.
Yakuniy natijalarga ko‘ra, g‘olib o‘rinlar uchun bir nechta ishtirokchilarning ballari teng bo‘lgan taqdirda, yozma ish natijalari bo‘yicha ko‘p ball to‘plagan o‘quvchi ustunlikka ega bo‘ladi.
Agar yozma ish natijalari ham teng bo‘lsa, yozma ishdagi murakkab topshiriqlar bo‘yicha ko‘p ball to‘plagan o‘quvchi ustunlikka ega bo‘ladi.
Informatika va axborot texnologiyalari fanidan bir nechta ishtirokchilarning ballari teng bo‘lgan taqdirda, tizim avtomatik ravishda tez ishlagan o‘quvchining reytingini yuqorida ko‘rsatadi, ya’ni o‘quvchilarning masalani ishlashga sarflagan vaqtlari hisobga olinadi.
Barcha holat bo‘yicha ham ballar teng bo‘lgan taqdirda o‘quvchilarga hakamlar hay’ati tomonidan qo‘shimcha 3 ta ochiq test (javobi yoziladigan) beriladi va g‘olib aniqlanadi.

Настоящая инструкция будет применяться в процессе организации и проведения третьего — территориального этапа основной Олимпиады (далее — Олимпиада), который пройдет с 4 по 9 ноября 2024 года по предметам первой группы.
Критерий оценки олимпиадных заданий по математике, физике, химии, биологии, информатике
Приложение 2b к Приказу министра дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан №331 от 11 октября 2024 года
Олимпиада по математике, физике, химии и биологии будет организована в двух турах. В первом туре участникам будут предложены 5 письменных заданий разной степени сложности с оценками в 7, 7, 10, 10 и 16 баллов, всего 50 баллов. На выполнение заданий отводится 180 минут. Во втором туре участникам предоставляется 30 тестовых заданий различной степени сложности, на выполнение которых отводится 90 минут.
Первые 10 тестовых заданий представляют собой закрытые тесты простого уровня (выбирают из вариантов ответа A, B, C, D), каждый правильный ответ оценивается 0,9 балла.
Следующие 10 — закрытые тесты средней сложности (выбор из вариантов ответа A, B, C, D), каждый правильный ответ оценивается в 1,5 балла.
Остальные 10 — открытые тесты (с письменными ответами), каждый правильный ответ оценивается в 2,6 балла, всего 50 баллов (10*0,9+10*1,5+10*2,6= 50).
Участники будут оцениваться в общей сложности 100 баллов по итогам двух туров.
Олимпиада по информатике и информационным технологиям проводится в один тур.
Участникам будет предоставлено 180 минут на решение 5 задач разного уровня сложности (оцениваются в 7, 7, 10, 10, 16 баллов соответственно) на онлайн-портале, а за полностью решенные и принятые в системе задачи будут начисляться баллы, всего 50 баллов.
Участникам необходимо написать программные коды задачи только на языках программирования C++, Python, Java.
По общим итогам из числа участников по каждому предмету и разрезу класса в последовательности баллов определяются 3 победителя (1-е, 2-е, 3-е места) и на основании решения жюри рекомендуются оргкомитетом для участия в следующем этапе.
По итоговым результатам, если несколько участников имеют равное количество баллов за призовые места, преимущество будет иметь ученик, набравший наибольшее количество баллов по результатам письменной работы.
Если результаты письменной работы также равны, преимущество будет иметь ученик, набравший больше баллов по трудным заданиям в письменной работе.
В случае равенства баллов у нескольких участников по информатике и информационным технологиям система автоматически показывает рейтинг того ученика, который сработал быстрее, то есть учитывается время, затраченное учениками на работу над задачей.
В случае равенства баллов во всех случаях жюри предоставит ученикам 3 дополнительных открытых теста (с письменными ответами) и определит победителя.