Davlat huquq asoslari fanidan imtihon oʻtkazish tartibi
1-qism 17 ta qisqa javobli topshiriqdan tashkil topgan. Bunda javob bitta yoki bir necha son birligi, bosma harf, bosma harf bilan yozilgan soʻz yoki moslashtirilgan jadval koʻrinishida berilishi kerak.
2-qism kengaytirilgan javobli 3 ta topshiriqni oʻz ichiga oladi. Ularda berilgan savol yoki huquqiy masalaning yechimini asoslash, huquqiy munosabat ishtirokchilarining huquq va majburiyatlari yozilishi kerak.
Har bir imtihon variantining savol va topshiriqlari davlat va huquq asoslari fani boʻyicha umumiy oʻrta taʼlimning 8-11-sinflar mavzularini qamrab olgan.
Variant 20 ta topshiriqdan iborat boʻlib, ularning 5 tasi bilish, 14 tasi qoʻllash, 1 tasi mulohaza koʻnikmalarini baholaydi. Variant savollariga javob berishi uchun 180 daqiqa vaqt beriladi.
Savollarga javoblarni yozish uchun maktab tomonidan oldindan tayyorlab (maktab shtampi bosilgan) qoʻyilgan A4 formatdagi qogʻozlarga yozadilar.

Порядок проведения школьного экзамена по предмету «Основы государства и права»
1 часть состоит из 17 вопросов с краткими ответами. Ответ должен быть дан в виде одной или нескольких числовых единиц, печатной буквы, слова, написанного печатными буквами, или индивидуальной таблицы.
2 часть включает 3 задания с развернутыми ответами. Они должны включать обоснование решения вопроса или правовой проблемы, а также права и обязанности участников правоотношений.
Вопросы и задания каждого варианта экзамена охватывают темы 8-11 классов общего среднего образования по предмету «Государство и право».
Каждый вариант состоит из 20 заданий, 5 из которых касаются знания, 14 — применение и 1 — умение рассуждать. На выполнение заданий отводится 180 минут.
Ответы на вопросы они записывают на заранее подготовленных школой листах бумаги формата А4 (со школьной печатью).