“Keyingi o‘quv yilida darsliklar ijarasi bepul bo‘ladi” – Iqtisodiyot va moliya vazirligi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligining ma’lum qilishicha, 2025-2026-o‘quv yilida ota-onalardan darsliklar va mashq daftarlari ijarasi uchun qo‘shimcha to‘lov undirish rejalashtirilmagan.
Vazirlik bayonotida ma’lum qilinishicha, 2024-yilda maktab o‘quvchilari uchun 83,2 mln nusxa darslik va mashq daftarlarini yetkazib berish uchun Davlat budjetidan jami 1,5 trln so‘m ajratilgan.
Ushbu mablag‘lardan 435,5 mlrd so‘mi (yoki 36 foizi) davriyligi 1-yil hisoblanadigan hamda har yili yangidan chop etiladigan mashq daftarlari uchun yo‘naltirilgan.
2025-yilda esa 81 mln nusxa darsliklar va mashq daftarlari uchun jami 1,3 trln so‘m mablag‘larni to‘liq Davlat budjetidan qoplash ko‘zda tutilgan.
“Ijtimoiy tarmoqlardagi faol foydalanuvchilar tomonidan chop etilgan postlarda Budjet loyihasida Kitob jamg‘armasi xarajat va daromadlari ko‘rsatilmaganiga e’tibor qaratilgan. Qayd etish joizki, Kitob jamg‘armasi faoliyati to‘xtatilgan va yangi jamg‘arma tashkil qilinmagani sababli loyihada bu bo‘yicha ma’lumotlar aks ettirilmagan.
2025-yil uchun Davlat budjeti doirasida ko‘zda tutilgan mablag‘lar yangi o‘quv yilida o‘quvchilarni darsliklar va mashq daftarlari bilan ta’minlash bo‘yicha ehtiyojni to‘liq qoplash imkonini beradi”, – deyiladi vazirlik bayonotida.

«В следующем учебном году аренда учебников будет бесплатной» — Министерство экономики и финансов.
Министерство экономики и финансов сообщило, что взимать с родителей дополнительную плату за аренду учебников и тетрадей в 2025-2026 учебном году не планируется.
В сообщении министерства говорится, что на обеспечение школьников 83,2 млн экземпляров учебников и тетрадей в 2024 году из государственного бюджета выделено 1,5 трлн сумов.
Из этих средств 435,5 млрд сумов (или 36 процентов) направлено на тетради, периодичность которых установлена в 1 год и которые переиздаются ежегодно.
В 2025 году за счет средств государственного бюджета планируется полностью обеспечить 81 млн экземпляров учебников и тетрадей на общую сумму 1,3 трлн сумов.
«Публикации активных пользователей в социальных сетях обращают внимание на то, что в проекте бюджета не указаны расходы и доходы Книжного фонда. Стоит отметить, что поскольку Книжный фонд приостановлен и новый фонд не создан, в проекте данная информация не отражена».
Средства, предусмотренные в рамках государственного бюджета на 2025 год, позволят полностью покрыть потребность в обеспечении учащихся учебниками и тетрадями в новом учебном году”,-говорится в заявлении министерства.