«Сўнгги кунларда ўқитувчилардан жойларда текширувлар авж олгани, хусусан турли ҳужжатлар тақдим этиш талаб этилаётгани юзасидан турли мурожаатлар келиб тушмоқда», — дейилади Халқ таълим вазирлиги хабарида.
«Мурожаатларни ўрганиб чиқиб Халқ таълими вазирлиги мактабларда текширувлар амалга ошириш бўйича ҳеч қандай кўрсатма берилмаганини маълум қилади. Халқ таълими вазирлиги томонидан ҳудудий халқ таълими бошқармаларига умумтаълим муассасаларидаги мавжуд ҳолат ва муаммоларни ўрганиб, уларни бартараф этиш учун мактаб жамоасига ёрдам бериш топширилган.
Вазирлик умумий ўрта таълим муассасаларининг педагогик мутахассисликлари бўйича намунавий йиллик иш режасини шакллантириш тартиби тўғрисидаги йўриқнома»га мувофиқ (Адлия вазирлигидан 2020 йил 29 июнда 3058-I рақам билан рўйхатдан ўтказилган) ўқитувчилар томонидан юритиладиган ҳужжатлар сони биттагача (фақат синф журнали (жумладан, электрон равишда kundalik.com тизими орқали) қисқартирилганини эслатиб ўтади.
‼️Шу боис мактабда ўқитувчилардан фақат синф журнали(электрон кундалик жорий этилган мактабларда электрон шаклда)дан бошқа ҳужжатларни талаб этиш қатъиян маън этилиши ҳақида қатъий огоҳлантиради.
Шу ўринда таълим муассасаси педагог ходимининг касбий фаолиятига қонунга хилоф равишда аралашиш ёки ўз хизмат вазифаларини бажаришига тўсқинлик қилиш Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 197-5-моддаси, шунингдек мансаб ваколатини суиистеъмол қилиш Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодексининг 205-моддасига мувофиқ жавобгарликка тортилишини эслатиб ўтамиз.
Ҳурматли ўқитувчилар!
Агарда сизда юқорида келтирилган ноқонуний ҳужжат талаб қилиш ҳолатлари учраётган бўлса ҳудуд ва мактабингиз тўғрисидаги аниқ маълумотлар билан вазирликнинг 71 202 09 09 Ишонч телефон рақамларига мурожаат қилишингизни сўраймиз», — дейилади Халқ таълим вазирлиги хабарида.

МНО предупредило учителей, что категорически запрещено требовать другие документы - Ta’lim / Образование
«В последние дни от учителей поступают различные жалобы на увеличение количества проверок на местах, в частности, на необходимость предоставления различных документов», — говорится в сообщении Министерства народного образования.
Халқ таълим вазирлиги
«После рассмотрения обращений Министерство народного образования констатирует, что никаких инструкций по проведению проверок в школах не было. Министерство народного образования поручило областным управлениям народного образования изучить текущую ситуацию и проблемы в общеобразовательных учреждениях и помочь школьному коллективу в их преодолении.
В министерстве отмечают, что в соответствии с «Инструкцией о порядке формирования типового годового плана работы по педагогическим специальностям общего среднего образования» (зарегистрированной Минюстом 29 июня 2020 года под номером 3058-I) количество документов содержание учителей сократилось только до одного классного журнала, который ведётся непосредственно через систему kundalik.com.
‼️Поэтому министерство настоятельно предупреждает учителей, что категорически запрещено требовать другие документы кроме классного журнала!
В связи с этим напоминаем, что незаконное вмешательство в профессиональную деятельность педагогических работников образовательного учреждения или воспрепятствование их служебным обязанностям влечет ответственность по статье 197-5 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан, а также по статье №205 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Уважаемые учителя!
Если вы столкнулись с любым из вышеперечисленных случаев запроса незаконного документа, мы просим вас обращаться по телефонам горячей линии министерства 71 202 09 09 с конкретной информацией о регионе и вашей школе», — говорится в сообщении Министерства народного образования.