Халқимизнинг шундай эзгу мақсадларини рўёбга чиқариш йўлида мустақиллик йилларида Юртбошимиз раҳнамолигида таълим-тарбия сифати ва самарадорлигини замон талаблари даражасига кўтариш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бирига айланди. Бунинг учун давлат умуммиллий дастури доирасида барча шароитлар яратилди. Жумладан, 2004-2009 йилларда 8501 та мактаблар янгидан қурилди, реконструкция қилинди, мукаммал таъмирланди. Улар замонавий ўқув мебеллари, компъютер синфлари ҳамда лаборатория асбоб-ускуналари билан жиҳозланди. Жорий 2011 йилда ҳам 45та мактаб янги қурилди, 121 та мактаб реконструкция ва 151та мактаб капитал таъмирланди. Педагогларнинг ойлик маошлари ҳам йилдан йилга ошириб борилмоқда.
Бугунги кунда илм-фан, техника ва ишлаб чиқариш соҳаларининг тез суръатларда жадаллик билан ривожланиши барча таълим муассасаларида таълим-тарбия сифатини мазмун жиҳатидан янги босқичга кўтаришни талаб этмоқда. Бу ўз ўрнида ҳар бир тизим ходими, айниқса, ўқитувчилар зиммасига янада юксак масъулият ва вазифаларни юклайди. Негаки, рад қилиб бўлмайдиган бир ҳақиқат бор – қилинган барча саъй-ҳаракатлар охир-оқибат ўқитувчи меҳнати орқали ўз натижасини намоён этади. Шундай экан, педагоглардан виждонан меҳнат қилиш, ёруғ келажагимиз олдидаги масъулиятлилик, кўрсатилаётган юксак эътиборга муносиб жавоб бериш талаб этилади. Бу эса фарзандларимизнинг чуқур билим эгаллашларида асосий рол ўйнайдиган сифатли дарсда намоён бўлади.
Бугун ҳар бир ўқитувчи ўзига ишониб топширилган ҳар бир соат дарсни муқаддас деб билиши ва унга заррача хиёнат қилиб бўлмаслигини ҳис этиши лозим. Ана шу мақсадда Халқ таълими вазирлиги томонидан ишлаб чиқилиб, таълим жараёнига татбиқ этилаётган “Дарс – муқаддас” деб номланган, умумтаълим мактабларида ўқув-тарбия жараёнини самарали ташкил этишда ўқитувчиларга ёрдам берадиган тавсиялар мажмуи эътиборингизга ҳавола этилмоқда. Ўйлаймизки, ушбу тавсияларга фидойи ўқитувчиларимиз ижодкорлик билан ёндашган ҳолда, уларни ўзларининг янгидан-янги тажрибалари билан бойитади. Масалан, Фарғона вилояти халқ таълими бошқармасининг вилоятдаги барча ўқитувчи-мураббийлар, ўқувчилар ва уларнинг ота-оналари иштирокида мазкур тавсияларни жараёнга татбиқ этиш юзасидан чора-тадбирлар режасини тузиб олганлиги, Тошкент шаҳар халқ таълими бош бошқармасининг “Бугуннинг дарси ўқитувчи нигоҳида” шиори остида ўтказилган фестиваллар каби дарснинг сифатини оширишга қаратилган ташаббуслари ана шундай ўзига хос ёндашувга мисол бўлади.
Муҳтарам устозлар, сизлардан ҳам бу борада янгиликлар, ташаббуслар ва фарзандларимизни юксак интеллектуал билимли қилиб тарбиялаш йўлидаги муваффақиятларингизни кутиб қоламиз.
II “Дарс – муқаддас” тадбирини амалга ошириш:
Ўқитувчининг дарсга пухта тайёргарлиги таълим муваффақияти ва самараси гаровидир.
Дарс бу, синфда тақвим-мавзу режа асосида белгиланган вақт давомида ўқитувчи томонидан ўқувчилар учун ўқув-тарбия жараёнининг мақсадли ташкил этилишидир.
Шундай экан, ҳар бир ўқитувчи дарсга сифатли ва пухта тайёрланмасдан киришни инсонийликка, пок виждонга хиёнат эканлигини ва иш ҳақини ҳалоллаб олиш лозимлигини ҳис қилиши керак. Чунки, ҳар бир фан ўқитувчиси фаолияти асосини сифатли дарс ўтиш, ўқувчиларга яхши таълим-тарбия бериш ташкил этади.
Ўқитувчининг дарсга тайёргарлиги шартли равишда қуйидаги икки босқичдан иборат:
1. Ўқитувчининг ўз фани юзасидан умумий тайёргарлиги.
2. Ўқитувчининг ҳар бир дарсга кундалик тайёргарлиги.
Ўқитувчининг умумий тайёргарлиги мунтазам амалга ошириб бориладиган жараён бўлиб, ўқув йили бошланиши олдидан қуйидагиларни қамраб олади:
– Давлат таълим стандарти (ДТС), ўқув дастури, ўқув режа ҳамда уларга берилган тушунтириш хатларини ўрганиб чиқиш;
– Ўзи дарс берадиган ўқув фанига оид янги илмий ва методик адабиётларнинг мазмуни билан танишиш;
– тегишли кўргазма материалларни, ўқув-жиҳозларини ўрганиш, уларни қўллай билиш;
– илғор ўқитувчиларнинг иш тажрибаларини ўрганиш, таҳлил қилиш орқали ўз билимини кенгайтириш;
– компъютер техникасидан фойдаланиш кўникмасини шакллантириб, бу борадаги маҳоратини ошириш, электрон дарсликлар, матн муҳаррирлари, “Ziyonet” ахборот таълим порталига жойланган маълумотлардан самарали фойдаланиш кабилардир.
Ўқитувчининг дарсга кундалик тайёргарлиги энг асосий вазифалардандир.
Дарсга тайёргарлик кўриш қуйидаги босқичларда амалга оширилиши лозим:
1-босқич: Тақвим-мавзу режадаги янги мавзу ва унга ажратилган вақт (соат) аниқлаштириб олинади.
2-босқич: ДТС ва ўқув дастуридан ўтилаётган мавзу юзасидан ўқувчида қандай тушунчалар (билим, кўникма ва малакалар) шакллантирилиши лозимлиги аниқлаштирилиб, шу асосида дарс мақсадлари белгилаб олинади.
3-босқич: Мавзу асосида дарсда фойдаланиладиган техник воситалар, электрон манбалар, слайдлар, кўргазмали ва дидактик материаллар, адабиётлар ўрганиб чиқилади ҳамда дарс ишланмаси (конспекти) ёзилади.
Дарс ишланмаси (конспект)нинг таркибий қисмлари қуйидагилардан иборат:
Сана, синф (параллел синфлар учун битта мавзу бўйича алоҳида-алоҳида дарс ишланмаси(конспект)ни ёзиш шарт эмас, битта мавзуга битта дарс ишланмаси ёзилса кифоя. 5-“А”, “Б” синфлар деб кўрсатилади), фан номи ёзилади.
Дарснинг мавзуси (тақвим-мавзу режа асосида).
Дарс мақсади (дарсга қўйилган мақсад 45 дақиқа давомида бажариладиган (эришиладиган), аниқ, ҳаётий (реал) ва дарс якунида баҳоланадиган(ўлчамли) бўлиши мақсадга мувофиқ):
а) таълимий мақсад – дарс жараёнида ўқувчиларда шакллантириладиган билим, кўникма ва малакалар асосида белгиланади;
б) тарбиявий мақсад – дарс жараёнида ўқувчиларда қайси ахлоқий сифатлар шакллантирилиши асосида белгиланади;
с) ривожлантирувчи мақсад – дарс натижасида ўқувчиларда қайси билимлар ва ахлоқий фазилатлар ривожлантирилиши асосида белгиланади.
Дарс тури: янги тушунча, билимларни шакллантирувчи; ўқувчиларнинг билим, кўникма ва малакаларини ривожлантирувчи; умумлаштирувчи; ўқувчилар эгаллаган билим, кўникма ва малакаларни таҳлил, назорат қилувчи каби дарс турлари бўлиши мумкин.
Дарсда фойдаланиладиган методлар: бунда анъанавий, замонавий, интерфаол методлардан ўтилаётган мавзунинг ўқувчилар томонидан самарали ўзлаштирилишига хизмат қиладиганини оқилона танлаш лозим.
Дарсда фойдаланиладиган жиҳозлар: техник воситалар, слайдлар, кўргазмали ва дидактик материаллар.
Дарсни таркибан қуйидаги қисмларга ажратиш мумкин:
ташкилий қисм;
– ўтилган мавзуни такрорлаш (мустаҳкамлаш);
– янги мавзуни тушунтириш;
– янги мавзуни мустаҳкамлаш;
– ўқувчиларни баҳолаш;
– уйга вазифа бериш.
Дарс ишланмасини тайёрлашда ўқитувчи дарснинг ҳар бир қисмини эътиборга олиши мақсадга мувофиқ.
Дарс ишланмаси (конспект) ҳамма ўқитувчида бўлиши шарт. Лекин дарс ишланмаси қандай мазмунда, ҳажмда ва неча варақдан иборат бўлиши ўқитувчининг дарс ўтишдаги ўзига хос ёндашувидан келиб чиққани маъқул. Бунда ҳамма ўқитувчи учун бир хил чегара, чеклов ўрнатиб бўлмайди.
Агарда ўқитувчи дарс бераётган ўқувчиларнинг ўзлаштириш самарадорлиги юқори бўлса, улар турли кўрик-танловларда юқори натижаларга эришган бўлса, ўқитувчининг дарс жараёнига мактаб маъмурияти ва ҳудудий халқ таълими бошқаруви идоралари ходимлари томонидан ҳалақит беришларига йўл қўйилмайди.
Дарс ишланмаси (конспекти) қўлёзма шаклида ёки компьютерда ёзилиши мумкин. Дарс ишланмасини компьютерда ёзиш учун эса ўқитувчи, албатта, ўзи компьютерда ишлашни билиши лозим.
Директорнинг ўқув-тарбиявий ишлар бўйича ўринбосари ҳар бир ўқитувчининг дарс ишланмасини кўриб, тасдиқлаш жараёнида уларда дарсга кириш учун қуйидаги энг муҳим(минимум) ҳужжатлар бўлишини назорат қилади:
– дарс ишланмаси (конспекти);
– тақвим-мавзу режа;
– ўқув дастури;
– дарслик.
Ўқитувчиларнинг дарсларини таҳлил қилиш – самарадорликка хизмат қилади.
Ўқитувчиларни ўз устида мустақил ишлашлари, ижодий изланишлари орқали таълим самарадорлигини оширишга ёрдам берадиган омиллардан бири – мунтазам равишда ўқитувчиларнинг дарсларини таҳлил қилишдир.
Ўқитувчи дарсини кузатиш ва таҳлил қилиш, уларнинг педагогик маҳорати, иш тизими, ўқувчиларининг ўзлаштириши, билим даражаси каби соҳавий ва касбий лаёқати юзасидан хулоса чиқариш ҳамда ўқитувчиларнинг ўзаро тажриба алмашиш имконини беради. Дарс таҳлили кузатиш ва ўрганиш шаклида олиб борилади.
Халқ таълими муассасалари фаолиятини методик таъминлаш ва ташкил этиш туман (шаҳар) бўлими мудирлари, ўринбосарлари, методистлари томонидан ҳафтасига камида 2 соат, таълим муассасалари директорлари, уларнинг ўринбосарлари томонидан 4 соат, фан методбирлашма раҳбари томонидан 2 соат, ўқитувчилар томонидан 1 соат ўқитувчилар дарслари кузатилиши ва таҳлил қилиниши белгиланган.
Дарс кузатиш ва таҳлил қилиш орқали ўқувчиларнинг умумий тайёргарлиги, билим олишдаги фаолликлари, фанга бўлган қизиқишлари, ўқув материаллари ва жиҳозлар билан мустақил ишлай билишлари, ўқитувчига бўлган муносабатлари аниқланиб, таҳлилга тортилади. Бунда асосий мезонлар сифатида ўқитувчи томонидан дарс мақсадининг тўғри қўйилганлиги, ўқув дастури асосида дарс жараёнини тўғри режалаштириши, материалларини билиш даражаси, янги мавзуни тушунтириш жараёнида асосий ғояни ажратиб олиши, илмийлик, кўргазмалилик тамойилларига риоя қилиши, дарсда ҳамкорликка эриша олиши, билим ва кўникмаларни ўзлаштиришни назорат этиши, дарс мобайнида вақтдан унумли фойдаланиши ва педагогик муомала маданиятини эгаллаганлик даражаси каби жиҳатлар инобатга олинади.
Унутмангки, сифатли дарс – бу, ўқувчилар томонидан самарали ўзлаштирилган дарс. Дарс бошлангандан кейин ҳеч кимнинг ушбу жараёнга ҳалақит беришига йўл қўйилмайди!
Дарснинг таҳлили қуйидаги турларга бўлинади:
1.Илмий таҳлил. 2. Психологик таҳлил. 3. Методик таҳлил. 4. Дидактик таҳлил. 5. Умумпедагогик таҳлил ва бошқа таҳлиллар (ёки буларнинг ҳаммасини қамраб оладиган комплекс таҳлил).
Ўқитувчиларнинг дарсларини тизимли таҳлил қилиш ўқитувчиларга амалий-методик тавсиялар беришга ва натижада дарс самарадорлигининг ошишига хизмат қилади. Таълим муассасаларидаги фан методбирлашмаларининг асосий вазифаси ўзаро тажриба алмашиш асосида таълим ва тарбия жараёнининг илғор педагогик технологиялар асосида самарали ташкил этилишини таъминлашдан иборат.
Фан методбирлашмалари таълим муассасаларида фан ойликлари, очиқ дарслар фестиваллари жараёнида ўтказиладиган барча турдаги машғулотларнинг асосан ўрганилиши қийин ёки мураккаб бўлган мавзулар асосида ташкил этилишини таъминлайди.
Ҳар бир фан йўналишидаги методбирлашмаларда “Мен ўзлаштирилиши қийин бўлган мавзулар бўйича дарсларни қандай ташкил этаман?” мавзусидаги очиқ муҳокамалар ташкил этилади. Фан ўқитувчилари астойдил, виждонан ёндашган ҳолда “Билимлар беллашуви”да ўқувчиларининг фаол иштирокини таъминлайди. “Устоз-шогирд” тизимида, “Ўрган-ўргат” тадбирларида чин юракдан, фаол иштирок этадилар.
II Синфда таълим сифатини оширишга таъсир қилувчи омиллардан бири сифатида “Тенгдошлар” тизими жорий этилади
Маънавий-маърифий ишлар бўйича директор ўринбосарлари, синф раҳбарлари, фан ўқитувчилари бу тизимни жорий этишдан олдин ўқувчиларга “Тенгдошлар” сўзининг маъносини тушунтиради, айниқса, “тенг” сўзига эътибор қаратади.
Синф ўқувчиларининг умумий билим савиясини ошириш учун билими ва ўзлаштириш қобилияти юқори бўлган ўқувчиларга мавзуларни ўзлаштиришда қийналадиган синфдошлари бириктирилади. Бунда ўқувчиларнинг уй вазифаларини бажариши, мураккаб (тушунмаган) мавзуларни ўзлаштиришида бир-бирларига кўмак беришини ташкил этиш мақсадида яшаш манзиллари бир-бирига яқин бўлган ўқувчиларни ўзаро бириктириш ва уларни синфда битта партага ўтиргизиш мақсадга мувофиқдир. Натижада айрим фанларни ўзлаштиришга қийналадиган ўқувчининг фанга бўлган муносабати яхшиланади, билими ошишига эришилади, синфдошлар ўртасида ўзаро ҳамкорлик ва бир-бирига ҳурмат асосида шаклланган муҳит юзага келади.
Ҳар бир ўқувчининг шахсий хусусиятлари, қобилиятларини инобатга олган ҳолда уларга таълим-тарбия бериш жараёнини самарали ташкил этиш лозим. Жумладан, ўқувчиларда мактаб ёшидан бошлаб ўз-ўзини бошқариш кўникмаларини шакллантириш орқали синфда соғлом муҳитни яратиш учун “Тартиб посбони” тизими жорий этилади.
Маънавий-маърифий ишлар бўйича директор ўринбосари, синф раҳбари синфдаги шўх, жисмонан бақувват, дарс жараёнига ҳалақит берадиган, етакчи(лидер)лик қобилияти юқори бўлган ўқувчи билан таъсирчан тушунтириш ишларини олиб бориб, улар “Тартиб посбони” этиб тайинланади.
Бунда ўқитувчи ўқитишнинг интерфаол усулларидан фойдаланган ҳолда ўқувчиларни биргаликда билим олишга йўналтиради ҳамда “Тартиб посбони” вазифасига тайинланган ўқувчиларнинг масъулиятлари юқори эканлигини таъкидлаб, мактаб маъмурияти, синф раҳбарлари ва ўқитувчилар уларга катта ишонч билдирганлигини тушунтириб руҳлантиради.
Энг муҳими бу тавсиялар ҳисоботбозлик учун эмас, ўқув жараёнини тўғри ташкил этиш таълим сифатини ошириш мақсадида ишлаб чиқилган. Педагогик жамоалар уларга ижодий ёндашган ҳолда бу тавсиялар асосида оддий ва таъсирчан методларни ишлаб чиқишлари мумкин.

Методические рекомендации «Самое главное в школе – урок»
Основная задача системы образования и воспитания на сегодня – воспитание подрастающего поколения пламенными патриотами, владеющими современными знаниями, умениями и навыками, людьми, занимающими свое достойное место в обществе, стремящимися к совершенству, гармоничному развитию.
«Самое главное в школе — урок»
Рекомендации по эффективной организации учебно-воспитательного процесса в общеобразовательных школах
На пути реализации такой благородной цели народа в годы независимости под руководством главы нашей страны повышение качества и эффективности образования и воспитания на уровень современных требований стало одним из приоритетных направлений государственной политики. Так, например, в 2004—2009 годы вновь построена, реконструирована и капитально отремонтирована 8501 школа, все они оснащены компьютерными классами, современным лабораторным оборудованием. В 2011 году построено 45 новых школ, реконструирована 121, капитально отремонтирована 151 школа. Из года в год повышается заработная плата педагогов.
Интенсивное развитие науки и техники, отраслей производства настоятельно требует поднятия на новый уровень в содержательном отношении качества образования и воспитания в образовательных учреждениях. Это, в свою очередь, накладывает еще большую ответственность и ставит задачи перед каждым работником системы, особенно учителями, потому что существует одна неопровержимая истина – все последующие дела, в конце концов, проявляют свои результаты через труд учителя. Следовательно, от педагогов требуется работать на совесть, остро чувствовать ответственность перед светлым будущим, достойно ответить на проявляемую высокую заботу. А это находит свое отражение в организации качественного урока, играющего основную роль в овладении детьми глубокими знаниями.
Каждый учитель должен подходить к любому отдельно взятому уроку как к самому главному, ответственному делу. Вот почему Министерство народного образования предлагает вниманию педагогической общественности для внедрения в образовательный процесс разработанные им рекомендации по эффективной организации учебно-воспитательного процесса в общеобразовательных школах под названием «Дарс — мукаддас». Надеемся, что учителя-подвижники творчески подойдут к данным рекомендациям, обогатив их своим передовым опытом. Примером такого творческого подхода являются, в частности, разработка Ферганским областным управлением народного образования плана мероприятий по внедрению в образовательный процесс настоящих рекомендаций с участием всех учителей и наставников региона, учащихся и их родителей, проведенный Главным управлением народного образования г.Ташкента фестиваль под девизом «Сегодняшний урок глазами учителя».
Уважаемые учителя, мы и от вас ждем соответствующих новостей, инициатив, успехов в деле воспитания детей интеллектуальными, высокообразованными личностями.
I. Реализация мероприятия «Дарс — мукаддас»
Урок – это целевая организация учителем учебно-воспитательного процесса на основе календарно-тематического плана в течение отведенного времени. Следовательно, каждый учитель должен прочувствовать, что проведение урока без основательной подготовки к нему не соответствует человечности, является изменой совести, понять, что свою заработную плату надо получать за честный труд. Ведь основу деятельности каждого учителя-предметника составляют проведение качественного урока, предоставление учащимся хорошего образования и воспитания.
Готовность учителя к уроку условно определяют следующие два этапа:
1. Общая готовность учителя по своему предмету.
2. Ежедневная готовность учителя к каждому уроку.
Общая готовность учителя – процесс, осуществляемый систематически; вбирает в себя в период подготовки к новому учебному году следующее:
• изучение государственных образовательных стандартов (ГОС), учебной программы, учебного плана и объяснительной записки к ним;
• ознакомление с содержанием новой научной и методической литературы, связанной с преподаваемым предметом;
• изучение соответствующих наглядных материалов, учебного оборудования, умение пользоваться ими;
• расширение своих знаний путем изучения, анализа опыта работы передовых учителей;
• формирование навыков использования компьютерной техники, повышение мастерства в этом отношении, эффективное применение электронных учебников, текстовых редакторов, информации, размещенной в информационно-образовательном портале ZiyoNET.
Главнейшая задача – ежедневная готовность учителя к уроку.
Подготовка к уроку осуществляется поэтапно:
1-й этап: уточняются новая тема по календарно-тематическому плану и отводимое на нее время (часы);
Темы Часы
отводимые на изучении темы
Дата
проведения урока (отмечается по расписанию уроков)
Примечания
1
2-й этап: уточняется, какие понятия (знания, умения и навыки) должны быть сформированы у учащихся согласно ГОС и учебной программе, на этой основе определяются цели урока;
3-й этап: изучаются технические средства, электронные источники, слайды, наглядные и дидактические материалы, используемые по теме, пишется разработка (конспект) урока.
Дата, класс (не обязательно писать отдельные разработки (конспекты) уроков по одной теме для параллельных классов, достаточно одной разработки к одной теме; указываются классы, к примеру, 5 «А», 5 «Б»), отмечается название предмета.
Тема урока (на основе календарно-тематического плана).
Цели урока (желательно, чтобы они были выполняемыми (достигаемыми) в течение 45 минут, четкими, реальными и оцениваемыми (измеряемыми) в конце урока):
а) образовательная: определяется на основе знаний, умений и навыков, формируемых у учащихся в процессе урока;
б) воспитательная: определяется на основе нравственных качеств, формируемых у учащихся в процессе урока;
в) развивающая: определяется на основе знаний и нравственных качеств, подлежащих развитию у учащихся в результате урока.
Вид урока: формирующий новые понятия, знания; развивающий у учащихся знания, умения и навыки; аналитический, контролирующий освоенные учащимися знания, умения и навыки.
Используемые на уроке методы: разумный отбор традиционных, современных, интерактивных методов, служащих эффективному усвоению учащимися изучаемой темы.
Оборудование урока: технические средства, слайды, наглядные и дидактические материалы.
Урок можно структурно разделить на следующие части:
• организационная часть;
• повторение (закрепление) пройденной темы;
объяснение новой темы;
• закрепление новой темы;
• оценивание учащихся;
• домашнее задание.
При подготовке разработки урока учителю следует уделить внимание каждой ее части. Разработка (конспект) урока в обязательном порядке должна быть у каждого учителя. Ее содержание и объем (количество страниц) зависят от творческого подхода учителя к проведению урока. В этом деле нельзя устанавливать одинаковые требования, пригодные для всех учителей.
Если у учащихся, которым преподает учитель, высокая успеваемость, хорошие результаты на разных смотрах-конкурсах, не допускается вмешательство в эффективно организуемый им учебный процесс администрации школы и работников органов управления народного образования.
Важно! Разработка урока может быть написана от руки или набрана на компьютере. Для набора ее на компьютере учитель, конечно, должен уметь на нем работать.
Заместитель директора по учебно-воспитательной работе в ходе проверки подготовленной учителем разработки урока для ее утверждения обращает внимание на наличие следующих важнейших документов:
— разработки (конспекта) урока;
— календарно-тематического плана;
— учебной программы;
— учебника.
Одним из факторов, содействующих повышению эффективности образования путем самостоятельной работы над собой и творческих поисков учителей, является систематический анализ уроков. Наблюдение и анализ уроков учителя позволяют делать выводы о его педагогическом мастерстве, системе работы, успеваемости и уровне знаний учащихся, отраслевой и профессиональной способности педагога, дают учителям возможность для взаимообмена опытом. Анализ урока осуществляется в форме наблюдения и изучения.
Заведующим, их заместителям, методистам районных (городских) отделов методического обеспечения и организации деятельности учреждений народного образования определено наблюдать и анализировать не менее 2-х уроков в неделю, директорам образовательных учреждений и их заместителям – 4 урока, руководителю предметного методического объединения – 2 урока, учителям – 1 урок в неделю.
Путем наблюдения и анализа урока определяются и анализируются общая подготовка учащихся, активность в овладении знаниями, интерес к учебным предметам, умение самостоятельно работать с учебными материалами и оборудованием, отношение к учителю. При этом в качестве основных критериев принимаются во внимание такие аспекты, как правильная постановка учителем целей урока, оптимальное планирование урочного процесса на основе учебной программы, уровень знания материалов к уроку, умение выделить основную идею в процессе объяснения новой темы, соблюдение принципов научности и наглядности, достижение сотрудничества на уроке, осуществление контроля успеваемости, знаний, умений и навыков, продуктивное использование времени в течение урока, культура педагогического общения.
Следует помнить, что качественный урок – это эффективно усвоенный учащимися урок.
После начала урока никто не вправе мешать этому процессу.
Анализ урока делится на следующие виды:
1.
Научный анализ.
2.
Психологический анализ.
3.
Методический анализ.
4.
Дидактический анализ.
5.
Общепедагогический анализ (или комплексный анализ, охватывающий все перечисленное)
Системный анализ уроков учителей помогает выработке практико-методических рекомендаций для них, что положительно сказывается на повышении эффективности урока. Основная задача предметных методических объединений образовательных учреждений заключается в активизации взаимообмена опытом и обеспечении эффективной организации на его основе образовательно-воспитательного процесса с привлечением передовых педагогических технологий.
Предметные методобъединения обеспечивают организацию в образовательных учреждениях различных видов занятий в рамках месячников учебных предметов и фестивалей открытых уроков, прежде всего на основе трудных, сложных для изучения тем. В методобъединениях по каждому учебному предмету организуются открытые обсуждения на тему «Как я организую уроки по трудноусваиваемым темам?»
Учителя-предметники добросовестно, по велению души обеспечивают активное участие учащихся в состязаниях по определению качества знаний, участвуют в системе «Устоз—шогирд», мероприятиях «Учись сам и учи других».
II. В качестве одного из факторов, влияющих на повышение качества образования, в классе внедряется система «Ровесники»
Прежде чем внедрить эту систему, заместители директоров по духовно-просветительской работе, классные руководители, учителя-предметники объясняют учащимся смысл слова «ровесник». Для повышения общего образовательного уровня учеников, затрудняющихся в усвоении тем, прикрепляются их одноклассники с высоким уровнем знаний и способностей.
При этом для организации оказания помощи друг другу в выполнении домашних заданий, усвоении сложной (непонятой) темы желательно взаимообразно прикрепить учащихся по близости местожительства, посадить их в классе за одной партой. В результате у учащегося, затруднявшегося в изучении отдельных предметов, в лучшую сторону меняется отношение к ним, повышаются его знания, на основе сотрудничества одноклассников, уважения друг к другу создается доброжелательная атмосфера.
Необходимо эффективно организовать образовательно-воспитательный процесс с учетом личных особенностей, способностей каждого ученика. Так, для создания в классе здоровой среды путем формирования у учащихся навыков самоуправления необходимо внедрить систему «Страж порядка».
Заместитель директора по духовно-просветительской работе, классный руководитель, проведя действенную разъяснительную работу с озорными, физически крепкими, обычно мешающими процессу обучения ребятами, обладающими лидерскими качествами, их назначают стражами порядка.
Учитель, пользуясь интерактивными методиками обучения, направляет усилия учащихся на получение знаний и, отмечая высокую ответственность учеников, назначенных на пост стражей порядка, разъясняет, что тем самым администрация школы, классные руководители, учителя оказали им большое доверие. Эти слова вдохновят и повысят ответственность стражей. Следует учесть, что настоящие рекомендации разработаны не для отчетности, а в целях правильной организации учебного процесса, повышения качества образования. Педагогические коллективы, относясь к ним творчески, смогут на их основе разработать свои собственные простые, но действенные методы.