Мактабларда молиявий саводхонлик дарслари ўтилади - Ta’lim / Образование
Ўзбекистонда молиявий хизматлар оммабоплигини оширишнинг 2 йиллик стратегияси тасдиқланди. Унда муқобил банк хизматларини жорий этиш, финтех компаниялар кириб келишига шароит яратиш, масофадан идентификация қилишни ривожлантириш кабилар кўзда тутилган.
moliyaviy_darslar
Ўзбекистонда 2021-2023 йилларга мўлжалланган Молиявий хизматлар оммабоплигини ошириш миллий стратегияси тасдиқланди. Бу ҳақда Марказий банк хабар бермоқда.
Стратегияга асосан, умумтаълим муассасаларида ва ноиқтисодий йўналишдаги таълим муассасаларида “Молиявий саводхонлик” ўқув дастури жорий этилади.
Шунингдек, молиявий саводхонликни ошириш бўйича ўқув дастурлари ишлаб чиқилади.
Келгуси йилларда банкларнинг хизмат кўрсатиш нуқталарини кенгайтириш, банк хизматларини етказишнинг муқобил йўлларини жорий этиш ва банк агентлари тармоғини яратиш орқали базавий молиявий хизматлар қамровини ошириш кўзда тутилган.

В школах Узбекистана будут проводиться занятия по финансовой грамотности
Утверждена 2-летняя стратегия повышения популярности финансовых услуг в Узбекистане. Он предусматривает внедрение альтернативных банковских услуг, создание условий для входа компаний, развитие удаленной идентификации и т.д.
moliyaviy_darslar
В Узбекистане утверждена национальная стратегия повышения популярности финансовых услуг на 2021-2023 годы. Об этом сообщил ЦБ.
Согласно стратегии, учебная программа «Финансовая грамотность» будет внедрена в средних школах и неэкономических учебных заведениях.
Также будут разработаны учебные программы финансовой грамотности.
В ближайшие годы планируется увеличить охват базовыми финансовыми услугами за счет расширения точек обслуживания банков, внедрения альтернативных способов предоставления банковских услуг и создания сети банковских агентов.