Ўқувчини бир синфдан бошқа синфга ўтказиш тартиби
Ота-оналар ўз фарзандларини ўз хоҳишига кўра ўқув йили давомида ёки у тугаганидан сўнг бир синфдан бошқа синфга ўтказиш ҳуқуқига эга.
«Ҳуқуқий ахборот» канали хабарига кўра, бунда ота-оналар фарзандини синфдан синфга ўтказиш сабабларини кўрсатиб мактаб директори номига ариза беради.
Директор аризани олган кундан 1 иш кунида кўриб чиқади ва ўқувчини синфдан синфга ўтказиш тўғрисида буйруқ чиқаради.
Синфдаги ўқувчилар сони меъёрдан (35 нафар) ортиқ бўлганда, директор ўқувчини синфдан синфга ўтказишни рад қилиши мумкин.
Рад этиш ҳақида директор 3 кунда ота-оналарга ёзма равишда маълум қилиши керак.
Директорнинг ўқувчини синфдан синфга ўтказиш тўғрисидаги буйруғи қабул қилингач, 3 кунда синф журнали ва ўқувчилар ҳаракати дафтарига тегишли ёзув киритилади.

Родители имеют право переводить своих детей из одного класса в другой по своему усмотрению в течение учебного года или после его окончания.
Как сообщает канал «Правовая информация», в этом случае родители подают заявление на имя директора школы, указав причины перевода ребенка из одного класса в другой.
Директор рассматривает заявление в течение 1 рабочего дня после его получения и издает приказ о переводе обучающегося из класса в класс.
Если количество учащихся в классе превышает норму (35), директор может отказать в переводе учащегося из одного класса в другой.
Об отказе директор школы должен уведомить родителей в письменной форме в течение 3 дней.
После издания приказа директора о переводе учащегося из класса в класс в течение 3 дней вносится соответствующая запись в классный журнал и тетрадь перемещения учащихся.