Шерзод Шерматов 6-синфдан аъло баҳога ўқиган ва хулқи яхши бўлган мактаб битирувчиларига ОТМларга тест синовларисиз киришга тавсиянома берилиши мумкинлигини маълум қилди.
«Боланинг тақдири нимага фақат бир кун билан ҳал бўлиб кетиши керак?» — деди вазир. У тегишли механизм ишлаб чиқилаётгани, ўқувчининг баҳосини қайта ўзгартириш ва потенциал коррупциянинг олдини олиш чоралари кўрилаётганини айтиб ўтди.
2022 йилдан эътиборан 6-синфдан аъло баҳога ўқиган ва хулқи яхши бўлган мактаб битирувчиларига ОТМларга имтиҳонларсиз киришга тавсиянома берилиши мумкин. Бу ҳақда халқ таълими вазири Шерзод Шерматов «Газета.uz» мухбири билан суҳбатда маълум қилди.
«Энди унинг механизмини ишлаб чиқиш керак. Ҳозир вазифа қўйилган. Барибир, кўпчилик кириш имтиҳонларидан норози… Имтиҳонни иккига бўлса бўлади, унинг мазмуни ва бошқариш бор. Имтиҳонни бошқариш жараёнларида жуда катта ўзгаришлар бўлди. Катта аудиторияларда ўтказилиши, видеокузатув ва бошқалар. Лекин энди одамлар имтиҳоннинг мазмунини тушунишни бошлашди. Олдин адолатсизлик бўлса, унга ҳеч ким эътибор ҳам бермас эди…» — деди у.
Вазир сўзи давомида ҳозирда 10 мингта мактабда 6,5 млн ўқувчи таълим олаётганини таъкидлаб, тавсиянома кимларга берилиши мумкинлигига тўхталди.
«Боланинг тақдири нимага фақат бир кун билан ҳал бўлиб кетиши керак? Келинглар, мактаб битирувчиларининг қанчадир фоизини, масалан, 6-синфдан буёғига яхши ўқиган, хулқи яхши бўлган болаларга (тавсиянома — таҳр.) берайлик деган вазифа қўйилди», — деди у.
У шунингдек, танганинг иккинчи томони борлигига ҳам эътибор қаратди.
«Бу вазифанинг иккинчи томони — эртага (тавсия олган битирувчилар ҳажми — таҳр.) жуда катта фоиз бўлиб кетадиган бўлса, мактабда қандай қилиб потенциал коррупциянинг олдини оламиз, деган масала бор. Эртага баҳоларнинг бирдан ошиб кетишининг олдини қандай оламиз? Шунинг учун бу жараёнларнинг ҳаммасини ишлаб чиқамиз. Мана, ҳозир электрон кундалик қилишимизнинг сабаби ҳам электрон архив турсин, деяпмиз. Охирида мана бу болани аълочи қилиб чиқаришимиз керак, деб баҳоларни тузатиб чиқа олмаслиги учун архив бизда турсин, деяпмиз», — деди Шерзод Шерматов.
Унинг сўзларига кўра, бу жараён вақт талаб қилади. «Бунинг ижобий ва салбий жиҳатларини ўрганиб чиқишимиз керак. Кейинги йилдан бир қисми ишга тушади. Буни ўрганишлар якунида эълон қиламиз», — деди халқ таълими вазири.
Шу йилнинг февралида абитуриентларнинг кириш имтиҳонларида олган балларига мактабнинг сўнгги 6 йилида олган баҳоларининг ўрта арифметик кўрсаткичини қўшиш таклиф этилган Вазирлар Маҳкамаси қарори лойиҳаси жамоатчилик муҳокамасига қўйилганди. Унда, шунингдек, ўрта таълим муассасалари ўқувчиларининг сўнгги 6 йилда барча фанлардан олган йиллик баҳоларини киритиб бориш учун электрон платформа яратилиши қайд этилган эди.

Шерзод Шерматов пояснил, что выпускникам школ, которые учились на отличные оценки с 6-го класса, и у которых хорошее поведение, можно будет дать рекомендацию поступать в вузы без тестирования.
«Почему судьба ребенка должна решаться только в один день?» — сказал министр. Он отметил, что разрабатывается соответствующий механизм, принимаются меры по переоценке ученика и предотвращению возможной коррупции.
С 2022 года выпускникам средних школ с отличными оценками и хорошим поведением можно будет давать рекомендацию поступать в вузы без экзаменов. Об этом сообщил министр народного образования Шерзод Шерматов в интервью Gazeta.uz.
«Теперь нам нужно разработать его механизм. Теперь задача поставлена. Во всяком случае, большинство недовольны вступительными экзаменами… Экзамен можно разделить на два, он содержательный и управленческий. В процессах управления экзаменами произошли огромные изменения. Проводится в больших аудиториях, видеонаблюдение и другое. Но теперь люди начинают понимать содержание экзамена. Если бы раньше была несправедливость, никто бы на нее не обратил внимания… » — деди у.
В ходе своего выступления министр отметил, что в настоящее время в 10 тысячах школ обучаются 6,5 миллиона учеников, и указал, кому может быть дана рекомендация.
«Почему судьба ребенка должна решаться всего за один день? Давайте отдадим определенному проценту выпускников школ, (рекомендацию — ред.) например, с 6-го класса детям, которые хорошо образованы и хорошо себя ведут», — сказал он.
Он также отметил, что у медали есть и другая сторона.
«Второй аспект этой задачи — это вопрос о том, как предотвратить потенциальную коррупцию в школе, если завтра станет очень большой процент (рекомендуемый размер выпускников — ред.). Как предотвратить резкий рост оценок завтра? Итак, мы развиваем все эти процессы. Поэтому у нас появился электронный дневник kundalik.com, не говоря уже об электронном архиве. В конце концов, мы хотим сохранить этот архив, чтобы другие не могли исправлять оценки, потому что нам нужно сделать этого ребенка отличником», — сказал Шерзод Шерматов.
По его словам, этот процесс требует времени. «Нам нужно изучить положительные и отрицательные аспекты этого. Со следующего года часть проекта будет запущена. Мы объявим об этом в конце обучения», — сказал министр народного образования.
В феврале этого года на общественное обсуждение был вынесен проект постановления Кабинета Министров, в котором предлагалось прибавить к баллам абитуриентов на вступительных экзаменах среднее арифметическое результатов школы за последние 6 лет. Он также отметил создание электронной платформы для учащихся средних школ, чтобы они могли вводить свои годовые оценки по всем предметам за последние 6 лет.